Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

İTALYA

Daha önce gezi amaçlı İtalya’ya 2 kez gitmiştik, ilk kez 1990 yılında, daha sonra 1993 yılında ve en son Nisan 2007 de İtalya’ya tekrar gittik.
TRENLE İTALYA 1990

Sene 1990, Sirkeci Garı’ndan İtalya trenine bindik, çok gençmişiz yahu…

İlkinde Sirkeci’den trene binip 3 gün (Bulgaristan, Yugoslavya-o zamanlar henüz Yugoslavya idi-İtalya) süren tren yolculuğu sonunda İtalya’ya ulaşmış ve Venedikten başlamak sureti ile İtalya’nın tüm şehirlerini gezmiştik. O zamanlar işyerim Eminönü’nde olduğundan Sirkeci garı yakındı, en önemlisi İtalya için vize almaya da gerek yoktu, sadece pasaport yeterliydi, gitmeye karar verdik ve cuma sabahı tren bileti alıp, işten de yarım gün hazırlanma izni alıp, bir koşu eve gidip sırt çantalarımızı hazırladık ve Cuma akşamı kalkan trene bindik. Herşey 1 gün içinde oldu bitti. Sırt çantamız sırtımızda, termosumuz boynumuzda asılı, İtalya’nın şehirleri arasındaki geçişlerimizi de trenle yapmak suretiyle 15 gün İtalya’da gezdik. Bu gezi sırasında başımıza gelenler için tıklayınız…

Sırasıyla Venedik, Bologna, Floransa, Torino, Roma, Napoli, Pisa, Genova, Milano ve dönüş trenine binmek için tekrar Venedik. Her şey çok güzeldi. İtalya zaten bir görsel şölen, çok eğlenceli, renkli bir ülke. Tren garlarında bile yatıp uyuduk. Hiç unutmuyorum Venedik tren garında tüm istasyon gece konaklayan turistlerle doluydu, matını yere seren bir köşeye kıvrılıyordu, hadi biz de dedik ve mışıl mışıl uyumuşuz. Sabah tüm turistlerin omuzuna tek tek, yavaşça “buono giorno” diyerek kibarca uyandıran istasyon görevlisinin sesiyle kalktık. Eeeee o zamanlar çok gençtik tabiii. Şimdi olsa istasyonda yerde yatarmıyım ??? Evet yine yaparım. Hem de kesinlikle…

İkinci kez İtalya’ya Türkiye’den arabayla Orta Avrupa seyahatine çıktığımızda gitmiştik.Yeni aldığımız henüz 500 km’de olan bir Skoda ile gidip 15 gün sonra döndüğümüzde arabamızı 15 bin km bakımına vermiştik de, Skoda servisidekilere bir miktar şaşkınlık yaşatmıştık. İpsala sınır kapısından çıkıp, Yunanistan’ın kuzeyinden dağlık köy yollarını aşıp, Yunanistan’ın batı sahilindeki İggomenissa’ya ulaştık. Önceden saatlerini öğrendiğimiz ve bilet ayırttığımız feribotla İgomenissa’dan İtalya’nın doğu sahilideki Brindissi’ye geçmiştik. İtalya’da ilk gittiğimizde göremediğimiz Siena ve Alberobello‘yu gezip, arada bir kez daha Roma turu atarak İtalya’nın kuzeyine kadar çıktık.

Daha sonra kuzeydeki göller bölgesinin iki önemli gölü Garda ve Como’yu da görüp, muhteşem Mont Blanc dağı üzerinden İsviçre’ye geçtik. Bu gezide İtalya’dan başlayıp İsviçre, Almanya (Münih), Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’yı gezmiştik. Orta Avrupa gezi anılarımızı ayrıca anlatacağım.

Bu defa, henüz doğmamış olduğundan o zamanlar bizimle birlikte İtalya’yı göremeyen ve ben yokken niye her yerleri gezdiniz ki ! diye kıskançlık yapan oğlumuz Batur ve arkadaşlarımız Karakışlak ailesi ile bir kez daha İtalya turu yapacağız. Amaç Nisan ayındaki bizim çocukların 1 haftalık okul tatilinden faydalanıp İtalya seyahati yapmak. İtalya gezimize Milano’dan başlayıp, Como gölü, Garda gölü, Venedik, Floransa, Pisa, Portofino, Cinque Terre ve Roma’yı gördük. Aslında benim esas amacım, 1990 yılında gittiğimiz İtalya seyahati sırasında aldığım bir broşürden resimlerini gördüğüm ve burası da neresi diye vurulduğum, sonra yıllarca o resimlere bakıp hayal kurarak üzerinde çalışıp, burayı mutlaka görmem lazım diye aklımı taktığım yerlerden Cinque Terre’yi ve oraya yakın yıllarca dinlediğimiz şarkısı ile meşhur olmuş Portofino’yu görmek. Bu iki yeri ayrıca anlattığım Portofino ve Cinque Terre / Italya sayfasını ziyaret edip, oraların resimlerini görünce sanırım siz de bana hak vereceksiniz.

PORTOFİNO

Burada İtalya turumuz için çok fazla ahkam kesmek amacında değilim. Çünkü İtalya ve şehirleri çok yerde, çok kişi tarafından anlatılıyor. Şehirleri az çok biliniyor. Bu sebeple İtalya konusunda “becerebilirsem” az yazmakla yetineceğim. Sanırım hakkında çok söz söylemeden, sadece fotograflarla İtalya’yı anlatmak daha doğru olur. İtalya tam bir görsel şölen. Genlerinde sanatçı ruhu olduğundan mı bu ülke böyle güzel, yoksa ülke güzeldi de baka baka eh artık bu güzellikler karşısında sanatçı olmasak ayıp olur mu demiş İtalyanlar, bunun cevabını bulmak zor.

MİLANO
Yine bir cumartesi sabahı saat 4:00 uçağı ile İstanbul’dan Milano’ya gittik, Milano’ya vardığımızda saat sabahın 8:00′ i gibiydi, önce internet aracılığı ile kiraladığımız 9 kişilik Fiat Ducato minübüsümüze yerleştik ve her sıraya neredeyse 1 kişi düşecek şekilde yayılarak sanki yeni uçaktan inmemişiz gibi bu defa Milano sokaklarında ”yine düştük yollara”.

MİLANO ARABAMIZ

Öncelikle tüm gün Milano’da gezdik, Milano öncelikle alışılmış bir İtalya kenti görüntüsünde değil. İtalya’nın diğer şehirlerindeki tarihi dokuyu Milano’da yaşamla iç içe hissetmiyorsun, ilk gittiğimizde ısınamamıştım, sadece şık ve marka butiklerden ve mobilya mağazalarından ibaret bir metropol şehri gibi gelmişti bana. Ancak ikinci, üçüncü kez gittiğimde daha fazla ısındım bu şehre. Ama yine de Milano’da, Roma’nın asil, tarih kokan İtalya havasını, Floransa’daki sanatla yaşamın, sokakların bütünleşmesini, Venediğin mistiğini, özellikle tüm bu İtalyan kentlerindeki, “İtalyan film dekoruymuş” havasını Milano’da bulamadım.

DOM-MİLANO
Milano’da önce Duomo Meydanına gittik, burası Milano’nun merkezi, çok canlı ve hareketli bir meydan. Meydana adını veren Duomo Katedrali çok etkileyici, gotik stilde inşa edilmiş, yüzeyi 3000’den fazla heykelcikle süslenmiş, dünyanın 4.en büyük katedrallerinden. 1386’da inşaatına başlanmış, 1813’de tamamlanmış ancak ayrıntıları ile katedralin inşaatı 1960’da tamamlanmış. Ama biz farklı farklı tarihlerdeki üç İtalya seyahatimizde de Duomo’ nun inşaatsız halina denk gelemedik, inşaatsız bir resmini bile çekemedik. Sonra öğrendik ki, Milano’lular bile aralarında bitmeyen işler için Duomo inşaatı gibi deyişini kullanırlarmış.

Katedralin hemen yanında 19 yy da inşa edilmiş dünyanın ilk alışveriş merkezi Galeria Vittoria Emanuelle var, çatısı camdan yapılmış, demirle inşa edilmiş, Prada, Gucci, Luise Vuitton vb markaların yer aldığı çok şık bir açıkhava alışveriş merkezi.

GALERIA VITTORIA EMANUELLE

Dört sokağın kesiştiği ve Piazza Duomo ile Piazza Scala arasında geçişi sağlayan bu alışveriş merkezinin tam orta noktasında, yere işlenmiş boğa figürü var. Çevresinde turistlerin halka yapıp, boga figürü üzerinde ayak topukları üzerinde dönme sırası beklediğini ve yere işli boğa figürü üzerinde sırayla döndüklerini göreceksiniz. Sebebi boğanın cinsel organına basmanın şans getirdiğine inanılması. Ehh bizde ya doğruysa diye iki üç tur atıverdik yere yapılmış boğa figürü üstünde…

Milano’da görülmesi gereken diğer önemli yer La Scala (Scala opera binası) ve Castello Sforzesco (Sferzesco kalesi). La Scala İtalya’nın ve dünyanın en güzel opera binalarından, Sforzesco Kalesi ise Dante caddesinin en uç noktasında yer alan meydandaki görkemli yapısı ve bahçesiyle ihtişamlı bir kale.

CASTELLO SFORZESCO

Sabahtan Duomo Katedrali ve Galeria Vittoria Emanuelle’yi gezip sonra bir öğlen yemeği yiyip, üzerine Duomo meydanından güzel bir dondurma (taze çilek üzerine vanilyalı dondurma hımm süper) yedikten sonra La Scala’yı gezebilir, ardından tüm bu gezintinin yorgunluğunu çıkartmak üzere öğleden sonra Sforzesco kalesine dinlenmeye gidebilirsiniz. Çünkü kale Sempione parkının içinde, parkta manolya ve at kestanesi ağaçlarının altında (hava da uygunsa) çimenlere yayılarak günün yorgunluğunu ve ayak sızlamalarınızı giderebilirsiniz.

Milano’da ayrıca Santa Maria delle Grazie Manastırına uğramayı ihmal etmeyin derim. Çünkü Leonardo Da Vinci’nin meşhur “Son Yemek” tablosu bu manastırın yemekhanesinde sergileniyor.

Milanoda yemek deyince önce akla risotto geliyor. “Risotto” Milano kentinin milli yemeği sayılıyor. Bu sebeple risottoyu Milano’da denemeden Milano’dan ayrılmayın bence.

Son olarak Milano’nun bir alışveriş cenneti olduğunu belirteyim. Ancak ben bir bayan olmama rağmen, pek alışveriş konuları ile ilgili olmadığımdan ve özellikle tatillerimizde alışverişte zaman harcamadığımdan, harcanan zamana da acıdığımdan, yurtdışı alışveriş rehberi tarzı yorum veremiyeceğim.

Milano’da 1 gece konaklayıp ertesi gün Garda ve Como gölüne doğru yola çıkıyoruz. Como gölü kıyısında yürüyüş yapıp Como’yu en yüksek noktasından da görmek üzere friküler sisteme biniyoruz. Como dingin ve güzel bir göl manzarası eşliğinde şık ve özenle yapılmış evleri ile insanı büyülüyor.

COMO GÖLÜ

Sanırım baharda daha da bir güzel olmuş burası. Como’da gezerken,sokaktaki Türkçe konuşan restorant (dönerci) sahiplerinden, yollarda sohbet halindeki vatandaşlarımızın “argo yoğun” hararetli muhabbetlerinden İtalya’daki en yoğun Türk çalışanın burada olduğunu da farkettik. Como’da gezerken maalesef Türkiye’deki göl çevrelerinin çirkin inşaat, yapılaşma, orman katliamını ister istemez karşılaştırıyor insan, içimiz sızladı. Como’dan Garda Gölüne geçip orada akşam üzeri gezinti yapıp, güzel bir akşam yemeği yedik.Daha sonra Venediğe doğru yola çıktık.

GARDA

VENEDİK

Akşam saat 23:00 gibi Venediğe ulaştık. Venedikteki otelerde yer bulamadığımız için konaklamayı Venedik ile en yakın kara bağlantısı olan Mestre’de Vivit otelde yapıyoruz.

MESTRE

Otelimizin bulunduğu Piazza Ferretto meydanı çok hareketli, sabah uyandığımızda anlıyoruz ki paskalya dolayısı ile Mestre halkının büyük bir bölümü, özellikle yaşlı nüfus, giyinip süslenip bu alanda buluşup bayramlaşıyorlarmış. Sabah kahvaltısından sonra bu alanda geziniyoruz, öyle güzel bir ortam var ki, biz de bu havaya kendimizi kaptırdık bir türlü ayrılamıyoruz.

Sonra minübüsümüzü almadan, bir belediye otobüsüne binerek Venediğe doğru yola çıktık, Venedik girişinde otobüslerinin son durak noktasında indik ve kanallar arasından meşhur San Marco meydanına doğru yürümeye başladık.

VENEDİK SOKAKLARI

İlk İtalya tatilimizde Venediğe tren yolu ile gitmiştik, bu sefer otobüs ile ulaştık. Bence ilk defa Venediğe gidecekler için trenle giriş en etkileyicisi. Çünkü Venedik Santa Lucia tren garı binasından şehre doğru çıkarken, merdivenlerin başına geldiğinizde birdenbire Venedik kanallarıyla ve gondollarla karşılaşıyorsunuz. İlk gittiğimizde bu aniden karşılaştığım Venedik manzarası beni çok etkilenmişti.

Venedikte öncelikle dar sokaklarda, sokak tabelalarını izleyerek yürüyüp San Marco meydanına ulaşmak klasik olmuştur. Benim tavsiyem de önce yürüyerek kanallar arasında Venedik sokaklarını, dar geçişleri keşfetmeniz, dükkan vitrinlerini incelemeniz, yorulduğunuzda ara sokaklardaki cafelerde soluklanmanız.

VENEDİK

Venedik sokaklarında yürürken kaybolmanız, labirentin içinden çıkmaya çalışmak gibi eğlendirici olabiliyor. Aslında önünüzde ilerleyen kalabalığı takip etmeniz yeterli oluyor. Gündüz saatlerinde sokaklar fazlasıyla kalabalık, akşam saatlerinde ise kalabalık bir anda sözleşmiş gibi yok oluyor ve şehir ancak insani boyutlarda yaşanabilecek bir sessizliğe nihayet kavuşuyor. Her defasında henüz saat 21:00 civarındayken bir anda o kadar insan nereye yok oluyor anlayamıyorum. Sanırım kesinlikle bu şehir dekor diye şüphelenmek ! konusunda haklıyım, o kalabalık da rol icabı dekoru tamamlayanlar. Zaten nasıl oluyor da bir şehir su ve çamurun üzerinde bunca dirayetle yıllarca ayakta kalabiliyor, bu da ayrıca bir sır.

VENEDİK GONDOL SEFASI

Yürüyerek gezmenin dışında en son Grande Canale’de ring sefer yapan bir vaporetto için bilet alıp, cam kenarına yerleşerek tüm Venediği bir açık hava müzesini gezer gibi bu küçük vapurlar yardımıyla gezmek güzel, bu sayede çevresinde de dolaşılarak Venedik görülmüş oluyor.

GRANDE CANALE

Ayrıca Venedik turu sonrasında vaporetto (bizdeki İstanbul boğaz motorları benzeri) ile Murano ve Burano adalarına’da geçebilirsiniz, buradaki cam işçiliği ile ilgili atölyeler ilginizi çekebilir, ama bunun için ayrıca bir tam gün, en azından yarım gününüzü bu adalara ayırmanız gerekecektir.

MURANO MURANO

MURANO

FLORANSA

FLORANSA-MICHELANGELO TEPESİ

Venedikte 1 gün kalıp, oradan sanatla dolu ve İtalya’nın en güzel şehirlerinden Floransa’ya geçiyoruz.

Floransa’da 2 gece 3 gün kaldık ve ben kaldığımız süreçte gece, gündüz, yatmadan önce, yemeklerden önce, sonra( otelimiz Davut heykeli’nin bir kopyasının yer aldığı meşhur Piazza della Signoria’ya 50 mt yakınlıkta ve Floransa’nın en işlek caddesinde ) vs.vs her fırsatta, elimden geldiğince sık, bir koşu gidip Mıchelangelo’nun muhteşem ” David” Davut heykeli’nin önünden geçiyor, her seferinde de durup en az 10 dakika seyrediyorum ( sahtesi de olsa güzel-heykelin gerçeği zarar görmesin diye Akademia Galerisi içerisinde sergileniyor ). Bu meydandaki Neptün çeşmesi ve deniz tanrısı Neptün’ün heykeli de ( sanki direkt sana bakıyor gibi içi ürperiyor insanın ) azameti ile görülmeye değer.

NEPTÜN

Floransa’nın muhteşem turuncu kubbeli Dom’unun dış cephesi yoğun sanatsal işçilikle süslenmiş ancak içine girdiğinizde çok şaşırtıyor insanı, dışı ne kadar süslü ise içi o kadar sade, hiç bir süsleme yok iç duvarlarında. Ancak tam bu sadeliğin verdiği şaşkınlıkla DOM’un içinde ilerlerken kubbe bölümüne gelip başınızı yukarı kaldırdığınızda kubbenin iç kısmındaki muhteşem eserle nefesiniz kesiliyor. İnanılmaz bir sanat şaheseri olan resimle kaplı kubbedeki resmin bir yerinde “işte insan” anlamına gelen ECCE HOMO** yazılı.

FLORANSA DOM KUBBE İÇİ

Aslında Floransa başlı başına gidilip bir süre kalınıp, iyice sindirilerek gezilmesi gereken şehirlerden, hele bir çok meşhur sanat eserini içinde sergileyen Uffizi sanat galerisi…. Düşünün ki gezi ekibimizdeki 9 yaşındaki Nilsu ve 11 yaşındaki Batur çocuklarımız dahi, Milano, Venedik, Pisa, Roma vs tüm İtalya şehirlerini, hem de daha eğlencelileri ile karşılaştırdıklarında bile en çok Floransa’yı beğendiklerini belirttiler.

PONTE VECHIO KÖPRÜSÜ

Arno nehri üzerideki Ponte Vecchio köprüsünü, köprüye dik giden sağ ve solundaki yollardan seyretmek, ya da tüm Floransa görüntüsü eşliğinde Michelangelo tepesinden seyretmek insana huzur veriyor. Ben büyülendim, uzun süre sessizce bu manzarayı izledim, bu manzara bir tablonun içine girmiş hissi veriyor insana. Michelangelo tepesinden Floransa manzarası büyüleyici, şehirden hiç ses, gürültü gelmiyor, nehrin sessizce aktığını görüyorsun, aşağısı bir tablo gibi..

PONTE VECHIO KÖPRÜSÜ

Floransa’dan sonra Pisa’ya geçtik, yana kaykılmış meşhur Pisa kulesini görünce “hah işte tamam burası İtalya diyor insan”, bu duygu bir de Venedik’te kendini hissettiriyor.

PİSA

Pisa’da 1-2 saat geçirip, meşhur Pisa kulesi önünde fotograf çektirip, İtalya’daydık anısı yaratmak hepimize yeterli geliyor, hele ki biz ikinci defa ziyaret ediyoruz burayı.

PİSA

Portofino ve Cinque Terre’den sonra Roma’ya geçtik.

ROMA

Sanırım Roma için söylenecek tüm sözler söylenmiş, yazılacaklar yazılmıştır. Bu sebeple Roma için sadece genel olarak bir kaç şey yazacağım. Ama kısaca şunu da söylemeden edemeyeceğim; Sadece Roma kelimesi bile insanın aklından birçok güzel şeyi geçirmeye, hayal etmeye yetiyor. Roma bir müze şehir aslında.

COLOSEUM

Roma’nın en dikkat çeken kısmı içinde yaşayan gerçek halkı. Roma 3000 yıllık tarihini kendisini ziyarete gelenlerle bıkmadan usanmadan paylaşıyor, ancak Roma’lılar artık şehirlerini turistlerle paylaşmaktan bıkmış sanırım. Kentin gerçek sahipleri olan Roma’lıları izlediğinizde, bunca önemli tarihi eserlerle içiçe yaşamıyormuşçasına ilgisiz olduklarını, önlerinden geçerken artık ellerindeki bu hazinelere bakmadıklarını rahatça farkedebiliyor insan.

Sanırım yoğun turist ilgisinden sıkılmışlar ve daha da uzun yıllar, kuşaklar boyu bu kalabalıkla yaşayamak zorunda olacaklarının farkındalar.

Roma’da yapılabilecek en önemli ve gerekli şey yürümek. Roma mutlaka yürüyerek gezilmeli bir şehir. 1990 yılında ilk gittiğimizde ayaklarımızın altı su toplamıştı. Metro, otobüs vs kullanmamıştık, biraz da abartmıştık her yeri yürüyerek gezeceğiz diye.(Gençlikte var tabii serde) İkinci gidişimizde kendi arabamız ile gittiğimizden, araba ile dolaşmak zorunda kalmıştık, ama yürüyerek dolaşmanın zevkini alamadık. Son gidişimizde ise aynı şeyi yaşamayalım diye Roma’da arabasız gezmek istediğimizden Milano’da ilk gün kiraladığımız Fiat-Ducato minübüsümüzü Roma’ya ulaştığımızda teslim ettik. Ama çocuk faktörü devreye girince arasıra Roma metrosundan faydalandık.

Roma’da Coloseum (Flavian Amfitiyatrosu), Fontana di Trevi-Trevi Çeşmesi (meşhur aşk çeşmesi), İspanyol merdivenleri ve Vatikan‘ı görmek klasik olmuş. Ancak bunların yanısıra etkileyici Sant’Angelo Kalesi, Augustus Mozolesi ve Pantheon tapınağı ve antik Roma şehri’nin bulunduğu yer olan ‘‘Forum” Roma’da görülmesi gereken özel yerlerden.

FORUM-ROMA

FORUM-ROMA

Forum, özellikle merdivenlerle yukarı çıkılıp tepeden bir bütün olarak görülmesi ve uzun uzun seyredilmesi gereken bir yer.

FORUM-ROMA

Gördüğümüz halde çocuklar için diyerek bir kez daha gezdik, 3. kez olsa da yine çok keyif aldık. Navona Meydanında dolaşıp cafelerde oturmak, Pantheon tapınağının bulunduğu meydanda oturup yemek yemek ve 100 çeşit milletten oluşan o inanılmaz kalabalığı izlemek. Bir de Roma’ya gelip Hristiyanlığın merkezi olan ve dünyanın en küçük ülkesi sayılan Vatikan ziyareti yapmamak olmaz.Navona meydanının tam ortasındaki Dört Irmak Çeşmesi, Mısır dikilitaşının çevresine yerleştirilen ve dünyadaki en önemli 4 ırmak (Tuna, Nil, Ganj, Plata) ile dört kıtayı temsil ediyor. Navona meydanı ünlü cafeleri ile de meşhur.

PANTHEON TAPINAĞI

İspanyol Merdivenlerinde “aslında sıradan bir merdiven ” oturup her milletten insan çeşitliliği ve hareketliliğini izlemek ilginç.

İSPANYOL MERDİVENLERİ

İSPANYOL MERDİVENLERİ

Yine aynı şekilde küçücük bir alana sıkışmış olan Trevi çeşmesine hergün yüzlerce kişinin Roma’ya tekrar gelmek sevdası ve inancıyla havuza para atmasını izlemek, üstelik “aynı sırada bir İtalyan homeless’in elinde torba havuza girmiş hiç çekinmeden, gündüz saati paraları topladığını” izledikleri halde.

Ayrıca 400 çeşit dondurmanın (sayıyı abartmıyorum) birarada satılabildiği dondurmacıları olan ve bu sebeple hangi çeşitten yiyeceğinize karar veremeyip bunalıma girilecek bir şehir Roma. “Gelateria della Palma” en meşhur dondurmacılarından ve gerçekten renk renk, her çeşit meyveden yapılan 400 çeşidiyle süper bir görsellikte..Batur’un kendini kaybettiği yerdir. (Via della Maddelena’da) Ayrıca meşhur dondurmacı Giolitti ‘de buraya çok yakın ve çok ünlü (1900’de kurulmuş)

Roma’da dönüş günü havaalanına giderken benzin istasyonunda bir otoyol polisi gördük ki, uzun süre ne polislerden!? ne de Lamborgını Gallado markaya kıyılıp yapılan polis arabasından gözümüzü alamadık. İşte İtalya…Ve son kare fotograf ile İstanbul’a dönüyoruz.

NETİCE

– İtalya defalarca gidilebilecek ve her gidildiğinde farklı şeyler yaşayarak, öğrenerek dönülebilecek dolu dolu bir ülke,

– İtalya sadece Roma, Venedik, Floransa’dan ibaret değil, İtalya’nın tüm şehirleri ayrı güzel ve görülmesi gereken sanat dolu, ilginç, etkileyici yerler

– Napoli, Bologna, Genova, Siena, Portofino, Amalfi, Cinque Terre (batı sahilleri), Alberobello (güney doğu tarafı) vs..vs…
Yurtdışındaki bir şehre ilk defa gittiğinizde önce tam anlayamaz, tam çözemezsiniz şehirleri, ama ikinci ya da üçüncü gittiğinizde sanki kendi ülkenizdeki sürekli yaşadığınız bir şehirde gibi rahat hisseder ve esas o zaman anlarsınız şehri. İşte ben Milano ve Floransa ve Roma’da ben bunu hissettim.

– Maalesef tur şirketleri ile gidildiğinde her ülkede sadece klasik şehirler görülebiliyor, İtalya için bu Venedik, Floransa, Roma demek oluyor (Bir de ekstra turlarda Siena var), bu sebeple turlardan bağımsız gitmek en güzeli (bu her ülke için geçerli),

– İtalya’da rahatlıkla araba kiralayabilirsiniz, ama arabanızı mutlaka güvenli yerlere park etmeniz gerekiyor,

– İtalya’da şehirler arasında treni rahatlıkla kullanabilirsiniz, çok lüks, temiz ve hızlı, ancak her ihtimale karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederim, özellikle gündüz saatlerinde kullanmanız mal güvenliğiniz açısından en uygunu (Bkz.Gezerken Yaşadıklarımız / Başımızdan Geçen Olaylar)

– İtalya’da cüzdanınıza, eşyalarınıza iyi sahip çıkmalısınız, gerçekten hırsızlık olayları ile karşılaşmanız an meselesi,

– Floransa’da Uffizi’yi mutlaka gezin, ancak bunu yapabilmek için sabah saat 7:00’de mutlaka sıraya girmiş olmanız gerekiyor, yoksa 2-3 saatinizi sadece sıra bekleyerek geçirebilirsiniz ,

– Eğer Venedik sokaklarında gezerken dükkanlarda bir şey beğenirseniz alın, dönüşte alırım demeyin, yanılırsınız, dükkan çok belli, bilinen bir noktada bile olsa dönüşte aynı yeri bulup alışveriş yapmanız çok güç,

– Milano da risotto yiyin ,

– Garda gölü yakınında “Gardaland” adında dünyanın ilk 10 eğlence parklarından biri var (Disneyland benzeri) çocuğu olan ya da çocuklar gibi bu parklarda eğlenmeyi bilen, seven büyükler, bilgilerinize. Tabii 1 tam gününüzü orada geçirmeye gönlünüz razı gelirse ,

– Como gölüne uğrayın derim, güzel bir kasaba, güzel bir sayfiye yeri, ayrıca füniküler (teleferik benzeri) sistem ile yukarıya çıkın, çıkışta en ön bölümde cam önünde ayakta durmak suretiyle yolculuk yapın, zira manzara en iyi oradan görülebiliyor,

– Floransa’da Davut heykelini uzun uzun seyredin, gece-gündüz, çok etileyici, bence değer,

– Floransa Duomo’unun kubbesindeki resimleri mutlaka görün, kubbedeki resim çalışması muhteşem, Ecco-Homo yazısı ilginç,

– İtalya için fazla birşey yazmayacağım, nasılsa çok yazılıyor, çok biliniyor artık dedim, ama pek mümkün olmadı.

– İtalya bu, kısaca anlatmakla olmuyor demek ki…

– Sicilya, Sardinia, Corsica turu ayrı olarak yapılabilirler arasında,

– En çok fotograf seçiminde zorlandım, neredeyse tüm fotografları koymak istedim, bilenler bilir, zaten kararsızlıkta üstüme yoktur, ben de karar veremeyip bir sürü resim koydum, ne yapayım hepsi birbirinden güzel görsellikte…

-Yukarıdaki fotografların bir çoğunu oğlumuz Batur çekti, babasının “Foto Ahmet” ünvanını elinden alacak gibi..Teşekkürler Batur…

BİR NOT:

**Roma’ya bağlı Yahudiye eyalet valisi olan Pontius Pilatus hiç istemediği halde İsa’yı çarmıha germe kararını vermek zorunda kalan kişi. İsa’yı çarmıha ger diye bağıran öfkeli kalabalığı karşı belki durulurlar diye,İsa’nın dövülmüş, bağlanmış halini göstererek yatıştırmaya çalışmış ve İsa’yı kastederek o anda Ecce Homo (işte o insan) anlamında söylediği sözdür ve o zamandan itibaren İsa’nın dikenlerle taçlandırılmış şekilde gösterildiği her sanat eseri “Ecce Homo” adıyla tanımlanmaktadır.

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

65 Comments

 1. men66 Aralık 10, 2007

  evet..’ yine düşün yollara…… bilgileriniz ve emekleriniz için çok teşekkür ederim…

 2. admin Aralık 11, 2007 — Post Author

  Sn.men66,
  en kısa zamanda yine yollara düşmek için ben gün sayıyorum, sizlere de yollara düşürecek gezi planları diliyorum.
  Ayrıca yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. onur Aralık 11, 2007

  Roma da gnocchi yiyin, bol bol chianti şarabı için yazmayı unutmuşsun. Müsaadenle eklemek istedim.

 4. admin Aralık 11, 2007 — Post Author

  Sn.Onur,
  yemeğin daha farklı ele alınması gereken özel bir konu olduğunu düşündüğümden fazla yemek tavsiyelerinde bulunmak istemedim sitemde. Ama verdiğiniz ek bilgi için size teşekkür ederim.
  selda.

 5. A.T.K Şubat 23, 2008

  Müthiş bir makale.Fevkaladenin de ötesi…Açıklamalarla resimlerle bir italya gezisini anlatmışsınız.Benim ödevimde de bana yardımcı oldunuz.eminim sizin sayenizde öğretmenim bana iyi not verir.Size tekrar teşekkürler.Bence başka ülkelerin yollarına düşüp bana haber verin!:)

 6. admin Şubat 24, 2008 — Post Author

  Çok teşekkür ederim Sn.A.T.K., ne mutlu bana bir öğrenciye faydalı olabildiysem.
  Umarım iyi bir not alırsınız, size de bu tarz güzel geziler dilerim.

 7. aysen cifci Mart 7, 2008

  Ahh, ahh!!
  Aynı yerleri bizde gezdik, yani Milano-Roma-Venedik-Floransa. Benim 15 aylık bir kızım olduğu için şimdilik Güney sahilleri önerinizi deneyemeceğim. Ancak hakikaten çok güzel bir site olmuş. Tebrik ederim.
  Maceracı ruhunuz olmasa bu kadar çok yeri bu kadar alternatif yollardan gezemeyeceğinizden bize de okuyacak çok fazla şey olmayacaktı. Tekrar teşekkürler hem site,hem de gezi önerileri için.
  Meteora’yı kesin deneyeceğim.
  Sevgilerimle,

 8. zerrin - misss Mart 17, 2008

  Merhaba, 1 haftadır bir sürü İtalya yazısı okudum. En faydalı ve en okunurluğu olan yazı sizin ki.. Öncelikle çok teşekkür ederim. Çok faydalandım.

  Nisan 10’unda tur firmalarından bağımsız eşimle bir gezi planlıyoruz. 15 günlük bir italya gezisi. Birkaç soru sormak istiyorum email adresiniz var mı? Buraya yazabilir miyim bilemedim…

  1- Roma, floransa ve venedikte tavsiye edebileceğiniz otel varmı?
  2- Milano’ya iniş yaptığımızda araba kiralamayı düşünüyoruz. Daha önce İspanya yolculuğumuz sırasında araba kiralarken sorun yaşamıştık. Burada anladığım kadarıyla bir problem yaşanmıyor? Gece iniş yaptığımızda araba kiralamak sorun oluyor mu? Venedik Milano arası tahmini ne kadar zaman sürüyor?
  3- Sicilya görmeyi çok arzu ettiğim yerlerden biri Roma ile arası çokmu uzak?

  Şimdilik bu kadar. 🙂 Çok teşekkür ederim şimdiden.

  Sıcacık sevgiler.

 9. inci sakarya Nisan 29, 2008

  harikasınız.
  benide almazmısınız yanınıza:)

 10. Mustafa Temmuz 2, 2008

  27.09,2007 tarihinde almış oldugum 2008 model y.ducato M.Bus l4h2 2.3m.jet
  saşi zfa25000001259392 nolu münibüs almış bulunmaktayım üstün teklonojik olmasına ragmen begeni ile kullanıyorum 30.06.2008 tarihinde yapmış oldugu debriyaj arızası nedeni ile sorun yaşadım. bu vesile ile yetkili servise arızayı gidermek üzere gittim debrajin baskı plaka takımını deiştirdiler bunun garanti dışı oldugunu sölediler. bunun karşılıgı olan 400 ytl talep ettiler işcilik ücreti almadılar. bu arızanın 47 binn km.de yaptıgını tarafınıza bildirir arızanın bira daha yapmamasını temenli ederim .uzun yıllar arac kullandım 47 bin km.de debraj bittigini ilk defa gördüm …saygılar sunarım

 11. Nida Eylül 4, 2008

  Merhaba,

  Cok guzel bir site hazırlamıssınız, ozendik biz de esimle italya turu yapmaya karar verdik. Araba kiraladık bile internet uzerinden ancak aklımıza takılan bir konu var. Ehliyet ile ilgili bir sorun yasar mıyız diye soracaktım? turk ehliyeti ile kullanmamızda bir sakınca yok diye biliyoruz ama dogru mudur? siz de arac kiralamıssınız ,bu konu ile ilgili bir sorun yasadınız mı diye sormak istedim…

 12. admin Eylül 4, 2008 — Post Author

  Nida hanım,
  Katılımınız için teşekkürler.
  Yurt dışında defalarca araç kiraladık. İlk çıkışımızda Turing’den uluslarası ehliyet almıştık. Ama sonrasında hiç almadık ve Türk ehliyeti daha hiç sorun yaratmadı. Kiralık araç kontuarında kayıt için bir iki kez ehliyet istediler ama çoğu kez pasaport yeterli oldu.
  Şimdiden size iyi eğlenceler.
  Sevgiler.

 13. MUHAMMET Ekim 8, 2008

  bence ıtalyan yemeklerı daha cok pızza ve sıpagettı gıbı yemekler var ve cok lezzetlıler ben 10 yasındayım ve 4 üncü sınıfa gıdıyorum e bır arkadas arıyorum ve futbol oynamayı seven ve bılgısayarı sevenbır kısı olmasını ıstıyorum muhammet

 14. N.Ömer Yavuz Aralık 18, 2008

  Çok zevk alarak yazılarınızı okudum.(Gıpta ederek)Aslın da altı sene yurt dışın da kalmama rağmen hem fırsat,hem zaman yaratamadım.İstediğim zamanlarda tur fiyatları pahalı geldi.Ama sonun da pasaportlarımızı hazırladık ve iki bayramdır İtalyaya gitmek isyetip beceremedik.Şu an planımızda yılbaşı tatilini Romada geçirmek var.Üç dört günlük.Sizce tur şirketimi,yoksa kendi başına gitmekmi doğru.İki büyük iki çocuk nerden baksanız 6milyar bir para gidiyor.Bu işi daha uygun şartlarda yapmak mümkünmü?Görüşlerinizi merak ediyorum.

  Teşekkürler,
  N.Ömer Yavuz

 15. ersan Ocak 7, 2009

  çok faydalı bir websitesi hazırlamışsınız. Ben de sizin 2. italya seferinde kullandığınız güzergahı kullanarak yunanistan ve italya üzerinden kendi arabamla fransa’ya turistik seyehat yapmayı planlıyorum. fransız konsolosluğundan alacağım vize, yunanistan ve italya girişlerinde geçerli oluyor mu? ayrıca kendi arabamla gidecek olmam durumunda yaşayabileceğim ekstra sıkıntılar neler olabilir? bu konularda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 16. murat Ocak 16, 2009

  Merhaba
  haziran ayında izmirden arabalı feribotla, italya brindisiye geçerek ve oradan arabayla avrupa turu yapmayı düşünüyoruz. 3 haftalık bir bir tur düşünüyoruz. Tur programı hakkında hangi şehirlerde kacar gun kalmayı tavsiye edersiniz. donus yine feribotlada olabilir, yada yunanistandan donmeyı dusunuyoruz.Engin deneyimlerinizden faydalanmak istedik
  tesekkurler ilginiz icin
  sevgiyle kalın

 17. murat Ocak 21, 2009

  Merhaba
  sanırım kendi arabamızla avrupa turunu kimse önermiyor. Acaba italyadan arabamı kiralasak kendi arabamızın yerine. cunku turk plakası olunca sorun cıkma ihtimali fazla olabilir, enazında AB ulkesinin arabası olursa belki daha rahat olabilir.

 18. TUBA Mart 6, 2009

  öncelikle bu sayfa için çok teşekkr ediyorum. tam aradığım gibi. resimler açıklamalar vs. hepsi çok güzel. ben öğrenciyim ve üniversiteler arası erasmus programıyla italyanın L’aquila kentine gideceğim inşallah. en başta sizden istediğim o şehir hakkında bilginiz varsa paylaşmanız. ikinci olarak yaşam standartları, fiyatlar. sanırım pahallı bi ülkeymiş. türkiye ile ufak bi kıyasama yapabilrmisiniz. mesela sebze fiyatları, ev kiraları.. son olarak ta türklere davranış şekillerini merak ediyorum .

 19. MALL Mayıs 5, 2009

  İĞRENÖÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇ

 20. nuriye meral Temmuz 31, 2009

  özellikle ponte vechio köprüsü çok ilginç,diğer yerler zaten çok güzel.sayenizde oralara gitmiş olduk.teşekkürler.sevgilerimle.

 21. şener Ekim 25, 2009

  ciao…bu çocuk 6 ay sonra italya yolcusu arivadercia

 22. şener Ekim 25, 2009

  bolzano dükkan hazır başına geçicem abm orda süper yermiş merakla ve iple çekiyorum o günü 😀

 23. elif Kasım 18, 2009

  merhaba.bu ıste gercekten cok gusel..şuan ıtalyanın brescia kentındeyımm..dedıgınız gbı burası cok gusell…

 24. gokhan Aralık 1, 2009

  selam ellınıze saglı ben 04 aralık romada olacagım 4 gunluk bır utr bana ne onerırsınız araba kıralamyı dusunuyorum tavsıyenız beklıyorum yol harıtası anlamında tesekkurler

 25. Ali Ocak 17, 2010

  Italya kadar güzel ve degerli bilgileri kaleme ve resimlere dökerek bizleri aydinlattiginiz icin tesekkürlerrrr. Bir dahaki Italya gezinizde Floransa ve Siena arasindaki Ortacagin Manhattan’i San Gimignano’yu görmenizi tavsiye ederim.
  Saygilarimla

 26. deniz Ocak 31, 2010

  müthiş bir paylaşım olmuş, şu sıralar EVS ile Avrupaya gitmeyi düşünürken ve acaba neresi olmalı diye kafamda birçok soru işareti varken, bu site çok iyi geldi…kutluyorum sizi böyle bir paylaşım ortamı yarattığınız için…:)

 27. oz Ocak 31, 2010

  Merhaba siteniz çok güzel ve bilgilendirici.Bizde gecen yaz esimle italyadaydık.Dediğiniz gibi birtek milano roma floransa ve venedik’i genel olarak gezebildik.Daha detaylı gezmek için tekrar gitmeyi düşünüyoruz.Sizin tavsiye ve bilgilerinizden mutlaka faydalanacağız.Fotoğrafları da çok beğendik.Emeğinize,elinize,gezen ayağınıza sağlık.

 28. selinay Nisan 12, 2010

  merhaba italya ve şehri olan venedik çok güzel umarım birgün gitmek nasip olur venedikte yaşayanlara sesleniyorum şehrinizin kıymetini bilin ben oraya gelene kadar da ordaki hiçbir güzelliği bozmayın ayrıca site çok güzel.

 29. osman Nisan 17, 2010

  Merhaba,
  ben de Floransa(Firenze) için bir ek öneri sunabilirim, San Marco meydanından 7 nolu belediye (ATAF) otobüsü ile Fiosole tepesine gidip tüm Floransa’yı tepeden izleyebilirsiniz.6-7 km’lik bir yol ama muhteşem bir kasaba ve oradan Duomo’nun ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılıyor.
  gezmeyi seven herkesin yolu açık olsun 🙂

 30. selinay Nisan 28, 2010

  arkadaşlar ben venedikte yaşamak istiyorum orada yaşayanlar varsa orann evleri hakkında bilgi verebilirlerse çok mutlu olurum

 31. ALEV Haziran 11, 2010

  merhaba sayfanızda italya yorumlarını okudum. 11 aylık bebeğimizle eylül ayında italyaya gitmek istiyoruz. portofino uygun mu ve kalınacak güzel nezih yer adresleri alabilir miyim?

  sayfa çok aydınlatıcı sağ olun.

  Alev

 32. sibel perpelek Temmuz 9, 2010

  yorumlarınızı çok beğendim.bu sayfayı mail adresime göndermenizi rica ediyorum.ağustos ayında italyaya gidiyoruz.rehberimolursunuz.teşekkürler

 33. YASEMİN Ekim 13, 2010

  Merhaba,
  Herkes gibi ben de hem yorum yapmak hem soru sormak istedim ancak geçmiş yorumlara şöyle bir bakıp kimsenin kimseyi cevaplamadıgını görünce vazgeçtim. Sanırım burada muhatap alındıgımız bir yetkili yok arkadaşlar..

  • admin Ekim 13, 2010 — Post Author

   Selamlar,
   Sorulan soruların verebildiğimiz yanıtlarını (verilen e-posta adreslerinin geçerli olması şartıyla) direkt olarak olarak ilgili e-posta adresine yanıt veriyoruz.
   Yasemin hanım, biz asla böyle bir algı oluşturmak istemeyiz.
   Saygılar.

 34. YASEMİN Ekim 13, 2010

  Teşekkürler, Ben önyargı göstermişim o halde, teşekkürler.

 35. kevser Ekim 22, 2010

  slm.
  floransadayım ben de su anda.ev ve okulla uğraşmaktan cok gezme şansım olmadı.ama ilk olarak venediğe gtmek istiorum.burdan venediğe en ucuz nasıl gdebilceğim hakkında bilgi verebilrseniz sevinirim:)

 36. hatice Kasım 14, 2010

  süper…tebrikler..

 37. simge satır Kasım 14, 2010

  oncelikle sayenızde bir italya turunu yaptım ve bitirdim gibi oldu ellerinize dilinize saglık.bu bizim ilk italya cıkısımız olacak ve turla roma floransa venedik e gıdecegiz ama milanoyada hızlı trenle gidilebilecegini duyduk acaba bununla ilgili bir bilginiz var mi?
  simdiden tesekkurler

 38. Ayşegül Kasım 27, 2010

  Merhaba,
  İki hafta sonra iş için Milan’a gideceğiz, neler yapabiliriz diye oralarda diye araştırma yaparken size denk geldik, ellerinize sağlık.
  İlk gideceğimiz yer Como gölü, konaklamayı orada yapıp ardında Milan’a ve vakit kalırsa Venedik’e gitmeyi düşünüyoruz. Sadece üç gece dört gün kalabileceğiz, Sizce böyle kısıtlı zamanda hem Milan’a ve hem de Venedik’e gidebilir miyiz? Floransa uzak olur sanırım, orası için artı bir gün mü gerekir?
  Bir de oğlumuz daha 2.5 yaşında, onun açısından bir zorluk olur mu bu seyahat? Teşekkür ederim.

 39. Dilara Aralık 31, 2010

  Meraba,

  2001 yılında turla klasik ve artık hiç cazip gelmeeyen Roma-Floransa-Venedik turunu gerçekleştirdim.
  Şimdi ise arkadaşımla mart ayında 8 günlük araba ile şehirlerini gezebileceğimiz bir italya turu yapmak istioruz. İzlenimlerinize bayıldım…
  benim de sizden öğrenmek istedğim bazı konular var:

  1- milanodan başlayıp romada son vereceğimiz bir gezi düşünüyoruz. Arabayı burdan dünyanın her yerinde bulunan araba şirketlerinden mi kiralamak daha yerinde olur yoksa indiğimiz şehirden mi? yanlış okumadıysam siz de milanodan kiralayıp romada teslim etmişsiniz. her kiralama şirketinin böyle bir uygulaması var mı?
  2- Portofino, amalfi, cirque terre dahil bahsettiğiniz tüm şehirleri gezmek istioruz. 8 gün sizce böyle bir gezi için yeterli mi?
  bir diğer alternatifimiz ise kuzeyde göller bölgesini gezdikten sonra işviçreye geçmek. hangisini önerirsiniz?

  Teşekkürler,
  Bol ve keyifli seyehatler!

 40. ali çolakoğlu Ocak 11, 2011

  Bu kadar mı güzel anlatılır. Okuduğum en iyi İtalya anlatımı.

 41. elif gülşen Ocak 29, 2011

  öyle güzel anlatmışsınız ki,martta yapacağım italya seyahati için şimdiden heyecan doldu içim:) kağıdı kalemi alıp ‘şuraya da gitmem lazım’ diye bir listeye başladım bile:) elinize sağlık…

 42. Seyyidi Şubat 2, 2011

  Vatikan’a bir daha gider misiniz? Ben gidebilirim.Vatikan ile ilgili yoğun araştırma yapıyorum.Vatikan’da 15 – 20 gün kalmamız lazım.

 43. ercan Şubat 27, 2011

  merhaba hazırlamıs oldugunuz site için sizeçok teşekkür ediyorum, haziranda italyaya gitmek istiyoruz ailemle eşim ve iki çocuk), ama daha henüznet kara vermedik, uçakla mı ? yoksa kendi arabamızla mı? araba ile gidersek yol üzerindeki ülkelerdede iki üç gün klamayı düşünüyoruz,sizin bu konudaki tavsiyeleiniz nedir? ayrıca araba ile italya turu yapmayı düşünen aileler var ise görüşüp plan yapabiliriz.

 44. Mine Mart 25, 2011

  Merhabalar, elinize dilinize sağlık, çok şeker ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Sıkılmadan bilgileniyor insan. Biz de arkadaşımla beraber iş için bir kaç gün sonra, 28 mart P.tesi Milanoya gidiyoruz. 31 Mart ta ise araç kiralayıp Venediğe geçeceğiz. Iki gece Venedikte kalacağız. Milano Venedik arası görülebilecek yerler yada” mutlaka bu kasaba yada şehri görün” diyebileceğiniz yerler hakkında bilgi rica edebilir miyim sizden? Şimdiden çok teşekkürler..

 45. bbip Mart 31, 2011

  Merhabalar,elinize sağlık çok aydınlatıcı bir yazı olmuş..Biz de önümüzdeki hafta ailecek 4 günlüğüne bir Roma gezisine çıkacağız.Benim size sormak istediğim ;çok net olmamakla birlikte birkaç yerde okuduğum müzelerin pazartesi günü kapalı olması..Bu konuda bilginiz var mı?Şimdiden çok teşekkürler…

 46. berol Nisan 2, 2011

  Merhaba ,

  Bizde balayı için temmuz ayında roma ,floransa ve venedik turuna gitmayı düşünüyoruz. Kappa tour nasıl? Bilgisi olan var mı?
  Tşk

 47. Emre Nisan 19, 2011

  merhabalar….
  kesinlikle çok yaratıcı ve yardımcı bir site hazırlamışsınız…teşekkür etmekle başlamak istedim…italya’ya gitmeye karar verdikten sonra nette bilgi toplamaya çalışırken size rastladım ve çok mutlu oldumm…
  resimler ve güzel yazım-anlatım ile sanki orada bizi nelerin beklediğini şimdiden hisseder gibi oldum 🙂

  yılbaşı tatili için italya-milano’ya bilet aldık 4 arkadaş…dönüşümüz de milano’dan…29 aralıkta öğlen milanoya iniyoruz ve 1 ocak da öğlen dönüş uçağımız var…3 gün gibi kısa bir süremiz var ve plan yapmakta zorlanıyoruz..

  sizin yazınızı okuduktan sonra kafamızda bazı şeyler oluştu ama sizden tavsiye istiyorumm…ilk gün milanoyu gezdikten sonra 3 günü dolu dolu nasıl geçirmemizi önerirsinizz…
  napoli görülmeye değer bir şehir değil gibi bilgilere ulaştım netten o yüzden yakında bulunan genova alternatif görünüyor..floransa uzak gibi görünüyor…o yüzden araç kiralayıp bir gün genova’ya bir gün de venedik e mi gitsek diye düşünüyoruz…genova hakkında nette tam bilgi bulamadık ama venedik i çok güzel anlatmışsınız..sanırım venedik’te kalırsak sizin yaptıgınız gibi en yakın kara baglantılı yerde kalmak lazım…
  bu arada araç kiralamada önereceğiniz bir kiralama şirketi var mı? ayrıca aracınızı mutlaka sağlam yerlere park edin demişsiniz…araçları çalıyorlar mı?

  ortada bir program yok ama milano>genova>milano>venedik>milano>istanbul gibi bir yapı var kafamızda
  daha iyi bir alternatif önerir misiniz…ya da floransa ya gitmek mantıklı mıdır?
  yardımlarınızı bekliyorum…çok teşekkürler…

 48. şen sezer Nisan 25, 2011

  Sevgili gezgin.Kardeşlerim ve eşimle 4 kişilik Milano seyahati bileti aldık.Daha önce tur ile gitmiş olduğum İtalya seyahatınden hiç hoşlanmadığım için bireysel olarak yapmaya karar verdik.Gezi yazınızdan epeyce yararlandım ,ancak bizim başlangıç ve dönüş noktamız Milano olduğu için Venedik ve Floransayı trenle veya otobusle yapmayı düşünüyoruz.Bu planlamaya göre 4 günlük süre yeterli olurmu?mesafeleri tam bilemediğim için yardımınızı istiyorum.Ayrıca araba kiralamak daha akılcı bir yöntemmi.Sevgiler

 49. KANŞAV PÖÇ Mayıs 2, 2011

  Eylül ayında evleniyorum ve balayına sürpriz yapıp Vendik’e götürmek istiyorum. Ama Eylül ayında nasıl bir ortamın olduğu hakkından bir bilgiye sahip olamadım. Daha önce böyle bir tecrübesi olanlar varsa bana bilgi verirlerse sevinirim. Havası serinmidir? Gezilebilecek tarihi mekanların girişi konusunda bir sıkıntı varmıdır? Gibi kısa bir bilgi verebilirseniz beni çok mutlu edersiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 50. şenay besler Temmuz 2, 2011

  merhabalar biz dört kişilik bir aileyiz. iki kızım var yaşları 8 ve6 .sitenizi yeni keşfettim .müthişsiniz. bizde 3 gün sonra bizim için bir macera gibi gelen seyahata çıkıyoruz. başlangıc ucakla roma .interneteen baktık otel ve araba kiralama olayına .bilmiyoruz başarılı olacakmıyız.sizin bu siteniz müthiş olmuş.bizde hayalimizdeki seyahati sizde yapmışsınız.bize daha ayrıntılı bilgiler mesala uygun ailece kalınacak oteller ve görmemiz gereken yerler hakında bilgi çok teşekürler.(bu arada çocukla italya nasıl)

 51. banu Temmuz 13, 2011

  merak ettiğim şeyleri burada buldum
  ellerinize sağlık cesaretinize hayran kaldım
  biz aniden italya turuna katılıyoruz
  3 gece floransa 1 gece roma
  venedik olmadan olmaz diyorum:)
  floransa dan venedik’e en kısa yoldan nasıl geçilir?
  bi de akşam otele dönmemiz gerekiyor

 52. Aysun Ekinci Ekim 18, 2011

  Öncelikle çok hoş ve yararlı bir site oluşturmuşsunuz teşekkür ederiz.Bizde 15 aralık 2011 tarihinde 4 büyük birde 13 yaşındaki arkadaşımın kızıyla 3 günlük italya gezisi planlıyoruz.Uçakla milana gidip ordan venediğe geçmek istiyoruz size zahmet olacak nasıl bir plan yapmamızı önerirsiniz ?, birde milan venedik arası trenle kaç saat sürüyor?Yanıtlarsanız çok memnun olurum , teşekkürler

 53. funda Ekim 31, 2011

  Ellerinize sağlık çok güzel anlatmışsınız herşeyi.Eşim ve 10 yaşında oğlumla uçakla Venedik’e gidip Roma’dan İstanbul’a döneceğiz 4 gün kalacağız.Zahmet olmazsa nasıl bir program yapmalıyız konusunda yol gösterici olabilir misiniz lütfen?Bir de araba kiralamak mı daha uygun olur yoksa tren vs ulaşım mı daha kolay ? Nerelerde konaklanır ?Yardımcı olabileceğiniz her konuda yardımlarınızı bekliyorum.sevgiler teşekkürler
  Başka ülkelerle ilgili yazılarınız varsa haberdar ederseniz sevinirim.

 54. funda Ekim 31, 2011

  Sadeca İtalya ile ilgilendiğim için diğer ülkeleri şimdi fark ettim çok güldüm .tekrar teşekkürler

 55. can celil. Mart 6, 2012

  Selamlar, sitenizi yeni keşfettim. Mayıs ve Eylül 2012 de İtalya gezisi planladım ve vazınızdan çok faydalandım. Elinize sağlık.

 56. nebahat Mart 16, 2012

  italyaya trenle nasıl gidilir doğrudan italyaya tren varmı diğer ülkelere giriş yaparken vize gerekiyormu yoksa sadece italyaya vize almak yeterlimi yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 57. ppp Nisan 6, 2012

  istanbuldan venediğe demir yolu ile nereleri geceriz

 58. erol Nisan 10, 2012

  merhaba..bu yıl ilk defa bayan arkadaşım ile İtalyaya gitmeyi planlıyoruz..bu tatili tur ile değilde bizbize yapalım diyoruz..istediğimiz gibi gezmek hareket etmek istiyoruz..bu yüzden İtalyada nerelerde kalabiliriz,nasıl yolculuk yapabiliriz,yani bu 15 günlük tatili en verimli nasıl değerlendirebiliriz ? biraz bilgi,nasihat,öneri verebilirmisiniz..
  Teşekkürler 🙂
  Erol

 59. DERYA Haziran 20, 2012

  İtalya geziniz anılarda kalmış olsa da halen sitenizden yararlanabilmek çok güzel. yukarıda gördüğüm kadarıyla epey soru yanıtlamak zorunda kalmışsınız. Benim de size birkaç sorum olacaktı. Vaktinizi ayırabilirseniz sevinirim.
  öncelikle ekim ayında italyanın milano kentine uçakla gideceğiz eşim ve ben. araç kiralamak için turingten ehliyet almamız gerekiyor mu? ayrıca araç kiralama fiyatları nedir? Ne tür yerlerde kalsak daha güvenli ve rahat olur? bir de internetten gitmeden planladığımız her şey için yer ayırtsak daha iyi ve güvenli olur mu? son olarak İngilizce anlaşabilir miyiz oradaki birçok kişiyle?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Daha da çok seyahat anısı paylaşmak dileğiyle….

 60. Yukseltopal Temmuz 26, 2012

  Merhaba 15.8.12 tarihinde 10 gun icin milano ve donus bologna proramim mevcut . Planimda 3gun milano bu sure icinde como golu ve kismi isvicre ve bolognoya gecip floransa piza venedik programladik milano como golune arac kiralamayi dusunuyorum. Oneriniz varmidir acaba . Birde son yemek tablosuu gormek istiyorum ama sitesinden 96saat oncesinde almaya calissamda bilet alamiyorum . Siz bu eseri gorduuzmu . Birde milanoda nereyi gezmemizi onerirsiiniz tesekkurler saygilar

 61. sercan Şubat 23, 2015

  Merhaba italya romada yasiyorum herhangi bir sorun ysdarsniz yardimci olmak isterim herkese iyi gunler dilerim

 62. sercan Şubat 23, 2015

  Sitede yazilarimizin nerede gorundugunu bulamadim fakat yayinlanirsa sizlere italyada yardimci olmak isterim baskent roma da yasiyorum herkese iyi gunler

 63. Mehmet Şubat 25, 2015

  Merhabalar, Nisan ayi ilk haftasi Milano Floransa ve Roma eksenini gezme planimiz var. Bu esnada bati sahillerinde denize girmek mumkun olur mu?

 64. bilge Haziran 28, 2016

  İtalya için 14günümüz var. Yolculuğumuz milanodan başlayıp napoliden bitecek. Aradaki destinasyonlar konusunda kararsızız. Ne önerirsiniz acaba? Teşekkürler

Leave a Reply

© 2024 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram