Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

PORTOFINO – CINQUE TERRE / İTALYA

PORTOFINO

PORTOFINO

Eveetttt, benim için İtalya gezimizin amacı olan Portofino ve Cinque Terre kısmına geçmek üzere nihayet İtalya’nın kuzeybatı sahillerine doğru yola çıkıyoruz. İşte İtalyan Rivierası ve ilk durağımız Portofino. Portofino’ ya akşam saatlerinde ulaştık. Arabamızı girişte meydana park ediyoruz, sahile araba inişi yasak. Otele yerleşmeden önce sahile doğru yürüdük, sahile inen dar ara sokak bomboş, sahilde süper tekneler, bir kaç cafe ve restorant var, Portofino’ya sessizlik hakim. Portofino detay maceralar için tıklayınız…

PORTOFINO

Şaşırıyoruz, sanıyorsunuz ki jet set o sırada gece eğlencesinde Portofino sokaklarındadır. Tam tersi, çıt yok. Sabah daha net keşfetmek üzere otelimize dönüyoruz. Sabah erkenden uyandık, kahvaltı öncesi Togay ailesi olarak yürüyerek (başka şekil zaten mümkün değil ) kısa bir Portofino keşfi yapalım dedik, Portofino dediğimiz yer zaten küçücük bir koy, 50 adım sağa 50 adım sola olmak üzere U şeklinde yaklaşık 150 adımlık bir koy.

PORTOFINO

Ama büyüleyici güzellikte, yine bir İtalyan film seti içindeyiz, bu seferki sahil kasabası dekoru. Koy gerçekten o kadar küçük ki, koyun karşı tarafındaki oğlum Batur’ a seslendiğimde duyup cevap verebiliyor. Ayağımda parmak arası terliklerim, üzerimde şortum, çıt çıkmayan koyda uzatmışım ayaklarımı Portofino sularına, sahilde oturuyorum. Ahmet koyun karşı tarafında sabah güneşinin vurduğu Portofino kasabası tarafının fotograflarını çekiyor, Batur’ da babasının çevresinde kendi makinası ile fotograf çekiyor.” I found my love in Portofino” şarkısını mırıldanarak koyda deniz kenarında oturuyorum, şarkı şimdi anlamını buldu.

PORTOFINO

PORTOFINO

Koyda süper şık ve astronomik fiyatlı butikler, şarap, zeytinyağı, sabun dükkanları, küçük bir kaç şık cafe ve restorant var. Ama bu saydıklarımın sayısı toplamda 15-20 dükkanı geçmez. Zaten Portofinodaki bina sayısı da sanırım 100′ ü geçmez. Merkezinde sadece 3 otel açık.

PORTOFINO

Portofino limanında keşfi tamamladıktan sonra, kahvaltı için otelimize geri döndük. Kahvaltımızı otelimizin bakımlı bahçesinde, muhteşem çeşit çeşit çiçekler, ağaçlar, özellikle çiçek açmış mis gibi kokan limon ve dev manolya ağacı altında yapıyoruz.Herşey mükemmel, insanın Portofino’dan ayrılası gelmiyor. Resimler yine herşeyi anlatıyor, çok söze gerek bırakmıyorlar.

PORTOFINO

CINQUE TERRE

Yavaş yavaş Portofino’dan Cinque Terre bölgesine doğru yola çıkıyoruz. İtalya’nın Liguria bölgesinde yer alan Cinque Terre bugüne kadar gördüğüm en güzel, en muhteşem yerlerden. Cinque Terre’den etkilenmemek mümkün değil, 5 küçük köyden oluşan “Cinque Terre” 5 toprak parçası anlamına geliyor (tarihte 5 ayrı beylik olarak yönetilmiş). Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore isimli bu 5 köyün tamamına Cinque Terre deniyor.

Haritalara baktığınızda (özellikle Cinque Terre’ yi tanıtmak için hazırlananlar hariç) Cinque Terre diye bir yer / isim göremezsiniz. Cinque Terre tam olarak İtalya’ nın kuzeybatı sahillerinde olup, Genova’nın güneyinde Portofino’nun alt kısımlarında. Haritalarda yukarıda isimlerini yazdığım 5 köyü bularak tesbit edebilirsiniz.

RIOMAGGIORE

VERNEZZA
Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore her köy birbirinden güzel. Köyler arasında ulaşım için özel bir patika yol kullanılıyor. Ayrıca tren bağlantısı ve bol virajlı, tek araba geçebilecek bir karayolu da var. Cinque Terre köyleri birbirine hem yakın hem de uzak. Köyler arasındaki patika yürüyüş yolu 2’şer saatlik mesafelerde.

PATİKAYOLLAR
Cinque Terre köyleri kültürel ve tarihi özellikleri sayesinde Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alıyor ve bölge milli park olarak korumaya alınmış. Burada doğa inanılmaz güzellikler, bir o kadar da zorluklarla dolu. Doğa’nın tüm güçlüklerine karşı Cinque Terre köyleri halkı deniz kenarındaki kayalıkların üzerine inanılmaz güzellikte evlerini kondurmuş ve toprak kalan yine denize dik dağ kısımlarına da taraçalar yaparak her metrekaresini üzüm bağları, zeytinlikler, sebze meyve bahçeleri ekerek değerlendirmişler.

Bu insanlar nasıl becermişler, nasıl yapmışlar da bu kadar yüksek ve dik yarlara basamak basamak üzüm bağı ekmeyi başarmışlar.Asmalar neredeyse denizin dalgalarına değecek gibi, sanırım bu sebeple bölgenin şarapları dünyaca ünlü.

Denize paralel dik yarlardan yürüyüş yapıyorsunuz. Tüm Avrupa ve diğer dünya ülkelerinden insanlar sırf trekking yapmaya, bu patikaları kullanarak 5 köy arasında parkur tamamlamaya geliyorlar. Biz öğleden sonra hem geç saate kaldığımız, hem de yanımızda 2 çocuk ile bu yürüyüşü yapamayacağımızı düşündüğümüzden tren kullanmaya karar verdik, ama tren saatlerinde de dönüşte problem yaşayacağımızı anlayınca yine minübüsümüze atlayıp köyler arasında arabayla gezmeye karar verdik. Aslında tren istasyonundaki gişe görevlisine sorduğumuzda en zoru arabayla gitmektir, kilometre çok fazla değil,toplamda 30-35 km.lik bir yol, ama yol zordur, viraj ve dağ yolu dedi. Biz de hiç mi dağ yolundan, virajlı yollardan geçmedik deyip “yine düştük yollara”. Düştük düşmesine ama yol yol değil, uçurum kenarı araba patikası, ama dünyada az yerde görebileceğiniz manzaralar, her km de durup seyretmek gerekiyor, başka türlü tadına varamıyor insan.

VERNEZZA

Kendini o rakımda bu dünyadan uzaklaşmış, yukarıya fazlaca yaklaşmış hissediyor insan, içim ürpermedi desem yalan olur. Hatta hatta bayağı bir tırstım, hele son köye girdiğimizde havada kararmaya başlamıştı, o yükseklikteki tek şeritlik, virajlı, korkuluksuz bir yoldan o saatte geçerken ürpermemek elde değildi. Yol boyunca dağlardan geçişi sağlamak amacıyla açılmış tünel girişlerinde kırmızı ışığa denk geldiğinizde 10-15 dakika beklemek zorunda kalıyorsunuz, çünkü karşıdan gelene yol vermek gerekiyor, yol tek arabanın geçebileceği genişlikte demiştim. Sırayla bir gidiş bir geliş bu hakkı kullanabiliyor.

MANAROLA

Ayrıca yol boyunca hiç tren ve tren yolu da görmüyorsunuz çünkü tren yolu dağların içinden geçiyor,sadece istasyon kısımlarında gün yüzüne çıkıyor gibi. Her yolun sonundaki ulaştığınız köy muhteşem. Köylerde balık lokantaları, küçük şarap ve zeytinyağı dükkanları süper. Yine genellikle Akdeniz tarzı yemekler ama en çok da balık çeşitleri ana yemek olarak yer alıyor. Bir de buranın foccacia ve farinatası meşhur. Foccacia üstü kabak, zeytin, domates, sardalya ve pesto ile süslenmiş yassı ekmek türü (bir çeşit pizza), farinata ise nohut unundan yapılmış bir hamur işi. Köyler arasında konaklamak için en fazla seçenek Monterosso’ da.

Tüm İtalyan insanı karakter özelliklerini taşıyan Cinque Terre köyleri halkı neşeli, sürekli birbirleriyle sohbet halindeler, kapı önlerinden, pencerelerden birbirlerine seslenip sohbet ediyorlar. Turistlerle fazla ilgili değilmiş gibiler, sanırım köylerini ziyaret eden turistleri sıkmamak anlamında böyle davranıyorlar. Deniz tüm bölgede süper, Nisan olmasına ragmen iki köyde kaşla göz arasında soğuğa rağmen dayanamayıp Batur ve ben denize de giriyoruz.

Cinque Terre için söyleyecek çok fazla bir şey bulamıyorum, tek kelime ile muhteşem, ayrıca gizemli. Her köy birbirinden güzel, resimlerini gördüğünüzde bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Bir başka tatilimizde sadece Cinque Terre’ ye gidip, bir kez tren yolundan, bir kez araba ile, bir kez de patikadan yürümek suretiyle bu muhteşem 5 köy arasında her yolu deneyerek, yaşayarak, sindirerek tekrar tekrar gezmek düşüncesindeyiz.

Değişik, ilginç ve etkileyici bir yer görmek isteyenlere CINQUE TERRE’ye, romantik bir yer için ise PORTOFİNO’ya gitmenizi tavsiye ederim.

NETİCE ;

-İtalya’ nın Portofino’ dan başlayarak Portovenere’ye kadar olan kısmı ayrıca görülmeye değer,

-İtalya tatilinizin 4-5 gününü sadece bu bölgeye ayırın, hatta mümkünse 1 hafta sadece bu bölgede geçirin derim,

-Genova / Portofino arası 38 km , Milano / Portofino arası ise 171 km mesafe,

-Uçakla Milano’ ya gidip, tren ile ya da araba kiralamak suretiyle kolayca ulaşabilirsiniz,

-Portofino’ dan Cinque Terre’nin ilk köyü olan Monterosso 52 km,

-Cinque Terre’nin 5 köyünün birbirine uzaklıkları karadan 10-30 km mesafede, trenle ise her köy arası 10-15 dakika sürüyor,

-Her iki tarafta da balık en güzel yemek çeşidi, salaş ağırlıklı sevimli balık restoranları mevcut.Tabiiki yanısıra bol pizzacı.

-Portofino’ da romantik geçecek bahar tatili yapabilirsiniz,

-Cinque Terre’ da ise güzel bir deniz tatili ile keşif tatilini harmanlayabilirsiniz.

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

32 Comments

 1. ali Aralık 10, 2007

  super bayramda otaraflara gidiyorum…İst-Milano uçup 3 gece kalıp araçla sırasıyla portofino,cinque terre,florence…dönüş bologna üzerinden via parma , tekrar milana..

  Yaz ayları muhakkak daha güzel ama yinede italya her mevsimin ayrı bir güzelliği car..

  siteniz çok güzel muntazam hazırlanmış..çok yaedımcı oldu..teşekkür ederim..

  saygılarımla,
  Ali çelebi

 2. admin Aralık 10, 2007 — Post Author

  Merhaba Sn. Çelebi,
  bu sıralar Portofino ve Cinque Terre’ ye gideceğinizi yazmışsınız, çok kıskandım desem!!! yalan olmaz. Birkez daha Cinque Terre ve Portofino’ yu görmek için can atıyorum.
  Yanlış anlamazsanız size bir tavsiyede bulunmak isterim, tüm bu yazdıklarınızı yapabilmek için, hele Cinque Terre’ yi de gezip görmek istiyorsanız 3 gün yetmeyebilir. Aklınız kalır oralarda, benden söylemesi. Cinque Terre köyleri arasını gezmek için en mantıklısı tren, ama köyler arasında patikalardan yürümek isterseniz kış mevsiminde nasıl olur, şansınıza bilemem. Ayrıca yorumunuz için ben teşekkür ederim.Güzel bir tatil geçirmeniz dileklerimle.
  selda.

 3. ahmet gumus Aralık 11, 2007

  Selda hn.Resimlere bakıyorum..adamlar tarihi vedoğayı nasıl korumuşlar görüyorum.Bizde Bodrumda beton yığınına biraz daha beton yığını ilave etmekler uğraşıyoruz..

 4. admin Aralık 11, 2007 — Post Author

  Sn.Bodrum Müdürümüz,
  ne kadar mutlu oldum sizi burada yorum yazarken gördüğüm için, teşekkür ederim.
  sevgi ve saygılarımla,

 5. defne Şubat 3, 2008

  merhabalar, italya ile ilgili araştırma yaparken sitenize rastladım, yazın o taraflara gitme planımız var ve siteniz fikir edinmemiz için çok faydalı oldu. elinize ve ayağınıza sağlık 🙂

 6. admin Şubat 8, 2008 — Post Author

  Merhaba,
  umarım güzel bir İtalya seyahati geçirirsiniz, Cinque Terre tarafını mutlaka görmenizi tavsiye ederim.
  Yorum için teşekkürler.

 7. Ebru Yetim Mart 1, 2008

  Ne kadar şirin ,güzel yerleri gezmişsiniz.Eşimle 2005 yazında İtalya’ya tur ile gittik.Güzel bir gezi idi.Ama sizin resimlerinizede bayıldım .Nasip olursa ileride görmeyi çok arzu ederim .
  Bizde Capri adasına gitmiştik .Daracık keçi yolu gibi yolları sürekli yukarı minibüs ile tırmanarak çıkmıştık.Tepeden manzara muhteşem dive yediğimiz balık ızgaranın tadı hala damağımda ..Bahsettiğiniz yerler Capri’yi anımsattı bana.
  Paylaştığınız için teşekkürler.
  Ebru Yetim

 8. Tuba Nisan 11, 2008

  Haziran ayinda 14 gunluk italya turu icin sizin gibi yollara dusecegiz 4 arkadas nasil plan yapsak diye gezi notlarini okurken size rastlamak cok mutlu etti beni. Milanoya 2 gun ayirmanin yeterli olacagini anladim yazinizdan asil gorulmesi gereken yerleri oyle guzel yasmissiniz ki simdiden cok heyecanlandim. Sizin rotaniz bize cok yardimci olacak. Cinque Terre de konaklamayla ilgili nasil bir yol izlemek gerektigine dair genis bilgi verebilirseniz cok faydali olur. Tecrubelerinizi paylastiginiz icin cok tesekkurler.

 9. berrin Eylül 11, 2008

  merhaba, harika bir seyahat blogu. degerli bilgiler icin sagol. bende cinque terra’ya yeni gittim ve dondum hayran kaldim. butce soran arkadaslara benim organizasyonum icin faydalandigim adresi onerebilirim. ucagim icin en ucuz fiyati http://www.biletegel.com ‘da buldum. tabii oraya direk ucus yok. genova daha mantikli cunku daha yakin. biz milano havalimanini kullandik cunku genova icin mil yetmedi. bizim grup ucuz ucak bileti diye tutturdu bizde boyle bir yol sectik.

 10. Müge Kasım 21, 2008

  Çok başarılı bir yazı, tebrikler. Hep gitmek isteyip de bir türlü yapamadığım bir gezi. Bu bahar gitmeyi çok istiyorum, bakalım. Bu arada siteye bir de çocukla gidilebilecek yerler ve uyarılar tarzında bir alt sayfa koysanız harika olur diye düşünüyorum-3 yaşında bir çocuk annnesi olarak:)

 11. Fırat Sanal Aralık 14, 2008

  Selamlar,

  bu değerli yorumlar bizim için de çok faydalı oldu. Daha önce düşündüğümüz rotamız, bu bilgiler ışığında aydınlandı. Farklı bir İtalya vardı karşımda; yanlızca Via Condotti veya Colosseum’ dan ibaret değil. 8-13 / Aralık 08, Roma’ dan başalayan kara yoluculuğumuz sırası ile Toscana Bölgesi – Montepulciano, Firenze ve Pisa (2), Portofino ve Cinque Terre (2) sonrası Milano (1)’ da keyifle sonuçlandı. Vernezza çok etkileyici ve özel geldi, eşim ve kızım buranın bir çekim için hazırlanan dekor olduğu konusunda ısrarlılar. Mevsim dolayısı ile küçücük koya vuran dalgalar etkileyici, ses, sessizlik mükemmel. Köye iniş ve çıkış çooook zorlu Bu gezi yaz öncesi tekrar yinelenebilir. Sakinliği tercih ettiğimiz için böyle yazıyorum, her mevsim mükemmel bir bölge. İtalyan yolları, doğal güzellikler; burası Avrupa’ nın güzel bir bölgesi. Sonuç; değer.

 12. the kill Aralık 21, 2008

  ben portofinoya gitmiş biri olarakk gerçektenn yok boyle bi yerr superr benim gözümde dünyanın 7 harikasından bi ülke italya

 13. nuriye meral Temmuz 31, 2009

  böyle güzel geziler yapmış olmanız sayesinde buraları tanımış olduk.nefis yerler.sağolun bizlere ulaştırdığınız için.sevgilerimle.

 14. tuana şimşek Şubat 6, 2010

  Çok güzel yerler ancak sanırım bunların bir çoğuna tur götürmüyor. Eylül’ün sonlarına doğru italyaya gidiyorum. Ancak bu ilk gidişim olacak ve turla gitmek yada serbest gitmek konusunda kararsızım. İngilizcem fena değil ancak gitmeden italyanca’da öğreneceğim ve altı günlük gideceğim sizce tur ile gitmek mi daha mantıklı yoksa kendim mi? Aslında tura pek güvenmiyorum. Lady travel ile Mısır’da yaşadıklarımı göz önüne alırsak. Tur iyi olur diyorsanız önerebileceğiniz iyi bir tur var mı?

 15. Mavi Yolculuk Haziran 14, 2010

  Sayın site yöneticisi arkadaşlar internetde sörf yaparken sitenize rastladık bizce herşey harika olmuş eğitici öğretici ve sayfa düzeni olarak mükemmel olmuş elinize sağlık bizlerede burada yazmak için yer vermenizden dolayı sizlere teşekkür eder mavi yolculuk adını vermiş olduğumuz ismimizi yayınladığınız için başarılarınızın devamını dileriz yat seçiminde alt yapımız denizcilikten gelme kadromuz ile yatlarda çalışarak edindiğimiz tecrübelerimizle oluşturduğumuz personel ile başlayan, şimdiyse, Fethiye, Göcek, Marmaris, Bodrum liman ilçelerimizde, kiralık yat, işletmeciliği yaparak devam etmekteyiz. inanıyoruz ki bizim farkımız ticari yatlardaki iş tecrübemiz doğrultusunda, sizleri doğru bilgilendirmek, kaliteden ödün vermeyen kadromuz ile mavi tur, için kiralayacakları yatı doğru bir şekilde anlatıp, kaliteli bir tatil yapmalarını sağlamaktır. Akasia yatçılık portföyümüzde listelenmiş kiralık motoryat, gulet, ve yelkenli, fiber tekneleri belirgin bir şekilde anlatıp, görselliği kaliteli fotoğraf il

 16. sezen Temmuz 14, 2010

  siteniz gerçekten cok güzel ve yararlı.İnsan kendini orada hissediyor. Benimde bir önerim olacak. Tren ile cinque terraya veya porto finoya gitmek daha uzun bir yolculuk. bu yüzden Santa Margarithada durup tekneyle porto finoya gecmek (15dk.) hem daha kısa hemde etrafı görme şansınız oluyor-burada ayrıca cinque terre turlarına tekneyle de katılınabiliryor..

 17. İrem Şubat 17, 2011

  Merhaba, balayı için mayısın ilk haftasında Portofino ve Cinque Terre’e gitmeyi düşünüyoruz. Portofino ve Cinque Terre’de kalınabilecek oteller konusunda bilgi verebilir misiniz?
  tek bir otelde kalıp 5 Köyü de görmek mümkün olur mu? siz ne önerirsiniz? her köyde 1 gece geçrimek daha iyi bir fikir mi?

 18. Ayfer Güreş Mart 1, 2011

  Merhaba,

  2009 yazında 4 arkadaş gittik. Gönlümüzü orada bırakıp geldik. Santa Margarita Linguere’de (yazım hatası olabilir) pırıl pırıl bir otelde 3 gece kaldık, her gece Portofino’ya gittik. Büyüleyici bir yer, önemseyenler için dress code varmış ancak döndükten sonra öğrendik. Siyah renk, desenli dallı güllü elbiseler ve blue jeans giymek moda günahı işlemek anlamına geliyormuş. Dolce&Gabbana’nın Dolce’sini ve adını hatırlayamadığım bir modacı daha gördük. Restoranlar çok pahalı ancak butiklerden sonra bir iki tane restoranın fiyatları uygundu. Vaktimiz kısıtlı olduğu için Cinque Terre’de bir köye gidebildik. Muhteşemdi. Özleyip araştırıken sitenizi gördüm harika anlatmışsınız, bu yaz yeniden gitmeyi planlıyoruz. Doğa, güzellik, zenginlik, estetik, pizza, deniz ürünleri ve ev şarabı dedikleri türden restoranda açk gelen şarapları seven herkese tavsiye ederim. Bu sene tüm köylere gidip herbirinde en az yarım gün geçirmeyi planlıyoruz..

 19. şen sezer Nisan 25, 2011

  Bayıldım gezi rotanıza.Umarım aynı rotayı yapabilme şansım olur.

 20. ilknur Temmuz 23, 2011

  Merhaba, Ben Eylul ilk haftası İtalya tatili planlama çalışıyorum webde bakınırken sayfanıza denk geldim ve tam da gitmek istediğim yerlerle ilgili bilgileri buldum! Elinize sağlık.. Daha once 1 ay Roma’da kalmış ve oradan cevrede pek cok yeri gezmiştim ama Portofino – Cinque Terre bolgesine gitme sansim olmamisti. Milano’ya da seneler once cok defa gitmeme ragmen Como’yu gorememistim. Size danismak istedigim: 1 haftalık tatil için Milano – Como – Portofino – Cinque Terre hattında konaklamayı nasıl ayarlamak daha dogru olur? İlk gece Milano’da kalıp oradan Como’ya gidip tekrar Milano’ya dondukten sonra Porotfino’ya geçmek ve kalan konaklamayı tamamen Portofino’da yapıp diğer koyleri tren vs ile gezip her seferinde Portofino’ya donmek ve donuste son gece tekrar Milano’da gecirmek mi daha pratik.. Yoksa her bir koyde ayrı ayrı konaklama imkanı var mı? Tam bir rota cizemedim kafamda…:( simdiden tesekkurler!

 21. mehmet asilcan Temmuz 27, 2011

  Cinque terre ile ilgili yazınızı okudum. oldukca bilgiledirici ve guzel. ben de birkaç gunlugune gitmek istiyrum. portofinoda kaldığınız yeri iletebilir rica etsem? simdiden tesekkur ederim. saygılarımla

 22. Zehra Acar Ağustos 1, 2011

  Merhaba arkadaşlar;

  Temmuz 15-22 döneminde Lady TRAVEL ile NİCE-MONACO-COTE D’AZUR+İTALYA -LOZAN-MONTRO,BERN,ZURİH,PORTOFİNO ve adını hatırlayamadığım bir sürü yer..Rehberimiz,Metin Kural bey,ve tur otobüsümüzün şoförü Attilla,sonsuz teşekkürler,Özellikle Metin bey,Bu kadar kaliteli insana az rastlanır sanırım,Düzeyli bilgili,kaliteli,hoşgörülü,kibar..Kesinlikle bir daha gidecek olsam Metin bey ve lady Travel derim..Bir gezide rehberin çok önemli olduğunu düşünüyorum,daha önceki gezilerimde başımıza gelenleri düşününce,sabah kahvaltılarında alışkın olduğumuz kahvaltı peynir vs yok diye otelle öncelikle bunları konuşan eğer yoksa ,marketten cebinden alıp masalarımıza tek tek servis eden ,her sorunla yakından ilgilenen ki sorun hiç yaşamadık..Metin bey çok teşekkürler..Firmaları kişiler yaşatır ve siz Lady Travel için büyük bir kazançsınız…Saygılar

  Zehra Acar

 23. neşe Ağustos 24, 2011

  merhabalar genova ya inip portofino ve cinque terre5 floransa siena civarları gidiyruz.bu bayram otel için öerileriniz bekliyorum.tşk.ler.svgler.

 24. ömür Eylül 12, 2011

  portofino süper–deniz ve dogası karadenız gıbı tavsıye ederım

 25. Zeynep Aralık 25, 2011

  Bu blogun sahibine dair bir mail adresi varsa alabilir miyim? Kısa bir süre sonra italyaya gidiyorum da sormak istediğim bir kaç şey var.

  Ya da italyayı daha önce görmüş, orada yaşayan veya orası hakkında bilgi sahibi olan biride mail adresini verebilir.

  Teşekkürler

  Benim mail adresim zelovo@gmail.com

 26. Gonca Ağustos 11, 2012

  Bu yazi icin cok tesekkur ederim. Su anda Nice’te bir hostelde Cinque Terre icin plan yapmaya calisiyorum. Tavsiyeniz uzerine Genova’da vakit kaybetmeden Monterosso’da bir yer ayarlamaya calisacagim. Sevgiler…

 27. kiralik gulet, kiralık gulet Ocak 5, 2013

  Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing on your rss feed and I am hoping you write again very soon!

 28. Filiz Erol Haziran 5, 2013

  Sitenizdeki bilgiler için çok teşekkür ederim, gerçekten mükemmel. İçinde bulunduğumuz Haziran ayının sonunda Floransa’ya gideceğim. Oradan Portofino ve Cinque Terre kasabalarını gezmek istiyorum. Bu nedenle, Portofino ve Cinque Terre kasabalarında konaklama imkanları ile ilgili olarak sizlerden bilgi alabilirsem çok memnun olacağım. Şimdiden çok eşekkür ederim.

  Saygılarımla,
  Filiz Erol

 29. billur Mart 18, 2015

  merhaba, yakın bir tarihte gitmemişsiniz ama fiyatlar nasıldı acaba restaurant ve konaklama olarak çok tşk

 30. Sinan Nisan 24, 2015

  Siteniz çok güzel , teşekkürler…
  Eşim ve ben emekliyiz ve Haziran 8 i itibarıyla Venedik başlangıçlı, Floransa (Cinque terra). Fransız Rivierası, oradan dönüş Amalfi bölgesi bir seyahat düşünüyoruz…Geliş ve gidiş Uçak, şehir aralarında Tren ve kiralık araba ile niyetimiz var…
  Programın büyük kısmı hakkında bilgimiz var, sizden ricam şayet mümkünse Cinque terra bölgesi ile ilgili bilgi… Benim aklıma gelen bu bölgede bir yerde konaklayıp diğer yerlere günü birlik trenle gidip akşama dönmek.. Sizce bu mantıklı mı şayet öyleyse Merkez olarak hangi köyü seçmemi tavsiye edersiniz?? Benim yüzeysel araştırmamda Monteresso’da Baia Hotelde kalıp, oradan günü birlik diğerlerine gitme fikri doğdu…
  Bu konuda kıymetli fikirlerinizi öğrenmek isterim.. İlginiz için peşin teşekkürlerimle..

 31. Bülent Eylül 28, 2015

  Cinko terra da hangi köy denize girmek için en uygunu acaba.

 32. Nazan Topçu Mayıs 6, 2016

  Merhaba, biz 3 günlüğüne Cinque Terre’ye gitmek üzere Cenova’ya uçak bileti aldık, tabii gidiş ve dönüşlerle 5 gün var, ama yarımşar günler olduğu için tam 3 gün. Sorum şu: Acaba Cinque Terre’den önce bir gün Portofino yapsak, 2 gün Cinque Terre yeter mi, bir de nerelerde kalmalıyız? Airbnb yapacağız. Teşekkürler

Leave a Reply

© 2024 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram