Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

Portofino Maceraları…

PORTOFİNO’DA OTEL BULMA MACERAMIZ
Nisan 2007 tarihindeki İtalya gezimiz içinde Portofino’ya ulaştığımızda saat 21:30 civarıydı. Önce akşam saati olduğundan otel arayışına giriştik. İtalya seyahatinin başından beri ilk defa İstanbul’ dan otel rezervasyonu yapmadığımız bir yerdeyiz. Portofino içinde o tarihte açık olan sadece 2 küçük otel var, birinde yer yok, yer olanın otel sahibi ise bizi askılı fanilası ve eşofmanı ile karşılayan pos bıyıklı, Fellini filmlerindekilere benzeyen tipik bir İtalyan. Adam ecco ecco (işte işte) diye diye eliyle göstere göstere bize odaları dolaştırıyor. Odalar temiz, güzel ama adamı pek sevemedik. (Esas sevmeme sebebimiz söylemesi ayıptır biraz fazla kaşınıyordu) Amaannn burası Portofino, nasılsa bu kadar turistik yerde otelmi bulamayacağız diye vazgeçip, önce bir akşam yemeği yiyelim diyerekten adama ciao diye el sallayıp ayrıldık otelden. Gelirken gördüğümüz, birçok lokantası olan ve Portofino’ dan daha canlı olan Portofino’ dan 20 km gerideki Santa Margarita şehrine sahil restoranında yemek yemeğe gittik. Risotto’ lu, Pizza’lı, süper tadı olan zeytinyağ ve müthiş sebze çorbası ile güzelce karnımızı doyurduk. Yemekler süperdi.

Yemek sonrası başladık otel arayışına, bu arada saat oldu 22:00. Dışardan süper görüntülü, butik bir otel bulduk, önce Ahmet inip baktı, giriş çok güzel ama resepsiyondaki kadın odaya çıkıp bakmama izin vermiyor, benden işkillendi, belki size izin verir kızlar, isterseniz gidin bakın odalara dedi. Biz odaları gezmek için 2 bayan otele girdik, ama resepsiyondaki minnacık uzakdoğulu resepsiyon görevlisi yaşlı teyze nuh diyor, peygamber demiyor, ısrarla odalar güzel, problem yok, ne yapacaksınız ki odaları görüp deyip duruyor. Aslında olaylı denebilecek ama bizim için çok komik bir anı olarak kalacak bu uzakdoğulu resepsiyon görevlisi teyze ile süper dialoglar yaşıyoruz. Kadıncağız Nisan ayında gecenin saat 22:00′ sinde Türk pasaportları ile otel kapısına dayanıp oda arayan bizim grubu bir türlü çözemedi. Önce kadının korktuğunu anlamadık ve tuhaf davranışlarına anlam veremediğimiz için aramızda türkçe konuşup gülüştükçe kadıncağız iyice işkillendiğini sonradan anlayabildik.

Ama bizim bunu anlamamız geç oldu, biz gülüşürken çin çong teyze masanın üzerinde duran pasaportlarımızı kapmaya çalışıp, sizi polise vericem dedi, ama Nilgün arkadaşım eli çabukluk yapıp ondan önce pasaportlarımızı kaptı. Teyzecik de o sırada resepsiyon masasının üzerinde duran, bizim doldurduğumuz ve imzaladığımız otel giriş formunu kapmaya çalıştı, ama aynı anda silah çeken kovboylar gibi bu sefer de ben formlara atladım, form çekişmemiz sonucu ortadan ikiye ayrıldı, formların yarısı bende yarısı çin çong teyzenin elinde kaldı. Neden çekiştiğimizi, buralara kadar olayın neden geldiğini hiç anlayamamıştık, halen de anlamış değiliz. Bu çekişme sonucu benim tarafımda isim bilgileri,çin çong teyzede ise imza kısmı kaldı, bu arada ne olduğumuzu anlayamadan kısa bir arbade ile o minnacık çin çong 4 büyük 2 çocuk 6 kişiyi kapı önüne koydu, panikle kapıyı kilitledi ve içeriye kaçtı. Biz hala otel kapısının önünde gülme krizindeyiz, bu arada saat 23:30 da oldu. Evettt kaldık açıkta, ne yapalım ne edelim derken, ayrıca da gülme krizimiz devam ederken, bizim atletli Fellini efendinin Portofino’ nun içindeki oteline mi gitsek demeye başladık. Sonra da amann hadi boşverin gidelim oraya dedik, kalktık gittik. Saat olmuş 24:00 geceyarısı, adam otelin kapısını kilitlemiş, ışıkları da söndürmüş, yatmış uyumuş. Çekine çekine çaldık kapıyı, bir süre sonra ışıklar yandı, kapı açıldı, al sana. Biraz önce fanila/eşofman ikilisi ile beğenmediğimiz Fellini efendi bu defa uzun don (boxer felan değil ama bildiğimiz tarihi uzun don) fanila olarak karşımıza çıktı. Ama çare yok, yapacak birşey de yok, biz odaları rica edecektik diye girdik içeriye, oh neyse, nihayet başımızı sokacağımız bir otelimiz var, sonunda saat 00:30 itibariyle, sahibi ”don paça Fellini efendi” ama ne olursa olsun yorgunluktan bitkin, ama çok eğlenmiş olarak vurduk kafayı uyuduk.

PORTOFİNO ‘ DA DİREKT POLİS MERKEZİ ÖNÜNE PARK ;
Bu arada ”don paça Fellini efendi” arabanızı güzel bir yere dikkatli parkedin, sabah kalktığınıda ceza yemiş olabilirsiniz dedi, akşam saat olmuş 00:30, Ahmet ve Zafer birlikte gittiler arabayı park etmeye. Döndüklerinde çok mutlulardı, süper bir yer bulduk, boş kalmış tek arabalık bir yer vardı, oraya park ettik dediler. Karanlıkta ne yaptıklarını, ancak sabah erken gidip baktıklarında anladılar ki, polis merkezinin önündeki tek arabalık boşluğa parketmişler arabamızı, o kadar ki neredeyse polislere içeriye girebilmek için yol kalmamış, bu durumda direkt 35 euro cezayı güzelce ödedik tabii. Tek arabalık boşluk sebebi de böylece anlaşılmış oldu.

PORTOFİNO SAHİLİNDEYKEN GELEN TELEFON ;

Şimdi de sabah erkenden uyanıp da Portofino sahilinde yürüyüşe çıktığımızda yaptığım son derece eğlenceli cep telefonu görüşmesini size anlatmak istiyorum. Portofino’ da deniz kenarında oturuyorum, ayağımda parmak arası terliklerim, üzerimde şortum, hatta dayanamayıp ayaklarımı sokmuşum denize. Birden sessizliği bozan bir cep telefonu sesi, açıyorum. İşyerimden insan kaynakları müdürümüz Yalçın bey arıyor, benim tatilde olduğumu unutmuş, personel alımı ile ilgili Bodrum’ daymış, Bodrum şube müdürümüz Ahmet bey ile Bodrum sahilinde yat limanında kahvaltı yapıyorlarmış. Beni iyi tanıdıklarından, böyle bir manzara karşısında kahvaltı yaptıklarını ballandıra ballandıra anlatalım da çatlatalım şu Selda’ yı diye aramışlar.

Çok güldüm, Yalçın bey, yanlış zaman, yanlış insan, ben şu anda Portofinodayım, uzanmışım kumsala, ayaklarım denizin içinde, yavaaaşşş yavaş sularla oynuyorum, sizin için üzgünüm dedim. İnanamadı, yahu sana da hava atmaya gelmiyor kardeşim, insana bir ağız tadıyla hava attırmıyorsun, bu nasıl bir kontur diye söylene söylene kapattı telefonu. Sonraki hafta işime döndüğümde işyerinde bu hikayeyi Yalçın bey’ den dinleyen herkes soruyordu, yahu hakikaten Portofinodamıydın sen, Yalçın bey aradığında diye? Bodrum müdürümüz Ahmet bey ile Yalçın bey’ de yaptığımız görüşmenin üstüne çok gülmüşler o sabah…Ben de Portofino’ da çok güldüm. Her ikisini de gerçekten çok sever sayarım, buradan kendilerine tekrar sevgi ve saygılarımla…

20 Comments

 1. reno Aralık 11, 2007

  portofinoyu okurken aklima geldi neden nisan ayinda giittiniz ucak biletleri bazi aylarda ucuz oluyor ondanmi hangi ayda hangi ucak biletleri ucuz oluyor bilginiz varsa cevap verirseniz sevinirim

 2. reno Aralık 11, 2007

  uzak dogulu cin con teyze neden kapiya 6 kisiyi koydu neden kayit formunu cekistirdiniz anlayamadim

 3. admin Aralık 11, 2007 — Post Author

  Sn.Reno,
  Nisan ayında gitmemizin sebebi oğlumuzun Nisan ayında 1 haftalık okul tatilinin olması, ayrıca oraların baharda daha güzel olacağını düşünmemiz ve yaz ayı tatillerimizi daha farklı yerlerde kullanabilmek amacıyla. Hem Nisan’ da havalar fazla bunaltmadığından bu tarz yürüyüş ağırlıklı geziler daha rahat yapılabiliyor.
  Ayrıca ben/biz uçak biletlerimiz için genelikle kredi kartı puanlarımızı kullanıyoruz. Asla puanımı başka konuda harcamam, tamamen geziye endeksliyim.
  çin çong teyzenin mevzusu pek derin ve komik ama sözle ancak bu kadar anlatılabiliyor.
  Yorumlarınız için teşekkür ederim.
  Selda

 4. admin Aralık 12, 2007 — Post Author

  Sn.Reno,
  biz uçak biletlerimizi World Card puanlarımızı biriktirip alıyoruz, asla puanlarımı nakit kullanımda harcamam, hatta bu sene gittiğimiz İtalya seyahatimizin bir kaç gecelik otelini de Yapı Kredi World Card puandan karşıladık.
  Bence tatil konusunda en avantajlı uçak bileti puanına denk gelen kart World Card, biz yıllardır bu kart puanları ile uçak biletlerimizi karşılıyoruz.
  İyi akşamlar.

 5. gül olcer Aralık 27, 2007

  merhaba, sizi yeni keşfettim. harikasınız. biz de bu yıl arabayla italya düşünüyoruz. daha önce tur ile gitmiştik ama bağımsız gitmenin daha zevkli olacağını düşünüyoruz. otel rezervasyonunu istanbuldan nereden yapıyorsunuz, sorun çıkıyormu merak ediyorum ve de bu konulara yardımcı bir el kitabı önerebilir misiniz. teşekkürler.

 6. admin Aralık 28, 2007 — Post Author

  Merhaba Gül hanım, beğeni içeren yorumunuz için teşekür ederim.
  Otel rezervasyonlarımızı, internet üzerinden önce otel araştırması yapıp, her şehirde merkezdeki otelleri keşfedip, sonra buradan arayıp ön rezervasyon yaptırıyoruz. İnternet üzerinden otellere rezervasyon formu da doldurabiliyorsunuz. Biz bu güne kadar bir sorun ile karşılaşmadık.
  Bir de biz Yapı Kredi’ nin World Card’ ını yılardır kullanıyoruz, biriktirdiğimiz puanlar ile uygun fiyata uçak bileti ( yurtdışı uçak biletlerinde çok avantajlı) alabiliyoruz. Ayrıca bu yıl İtalya’nın birkaç şehrindeki otel rezervasyonlarını da Yapı Kredi World Card üzerinden yaptık, çok ilgileniyorlar.Otel buluyorlar, biriken kart puanınızdan düşüyorlar.
  Umarım istediğiniz gibi bir İtalya gezisi yapabilirsiniz. Ayrıca bir sorunuz olursa her zaman cevaplamaya hazırım.
  İyi akşamlar.

 7. seda Şubat 15, 2008

  Merhabalar…
  Ben Hacettepe-Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldum.2005 yılında fakültemizde düzenlenen tur ile 8 günlüğüne İtalyaya gitmiştim,herşey mükemmeldi ve orada yaşamak istedim diyebilirim..Fakat Portofinoya gitmedik…
  Ben Portofinoya gitmeyi çoookk istiyorum…Bu yaz kesinlikle Portofinoya gitmeyi düşünüyorum.Sizce 2 haftalığına (ama tur olmadan serbest gitmek için) yanımızda ne kadar euro bulunması gerekir?
  Hoşçakalın…

 8. admin Şubat 17, 2008 — Post Author

  Merhaba Seda hanım,
  bu tamamen sizin tercihlerinize bağlı. Temel ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınız önemli.
  Örneğin pansiyon tarzı bir yerde ( hostellerde) konaklarsınız geceliğine 30-40 euro verirsiniz. Ama daha şık bir otelde ( ki 3-4 yıldızlı yerlerden bahsediyorum) gecesine 100-120 euro verirsiniz.
  Yemek için dilim pizza ile geçiştiririm ya da fast food yerim dersiniz öğün başına 10-15 euro ile idare edesiniz, ama öğlen akşam şık biryerlerde yemek yerim derseniz 50-60 euro öğün başına harcarsınız. hatta bu 100 euro bile olabilir.
  Neticede ortalama bir lükslükte tatil geçirmek isterseniz 1 hafta için minumum 1000 euro ile bu işi halledebilirsiniz.( yol-uçak hariç)
  selamlar

 9. Kivanc Sirekin Temmuz 8, 2008

  Balayı için Portofino’yu önerir misiniz?

  Çok küçük ve romantik bir sahil kasabası olduğunu ve keyifli bir balayı geçirabileceğimizi söylediler…

  Sizin bu konudaki fikirlerinizi öğrenmek isterim,

  Saygilarimla,

 10. admin Temmuz 17, 2008 — Post Author

  Kesinlikle doğru,
  Portofino romantik bir sahil kasabası, ayrıca Roma’ ya da çok yakın, kısa süreli bir tren yolculuğu ile Roma’ ya da gidebilirsiniz. Ayrıca yine Portofino’ ya çok yakın çevre koylarda denize girip, yine tren ile Cinque terre bölgesi köylerini ziyaret edebilirsiniz. Hepsi muhteşem…
  Size eşinizle uzun yıllar güzel, neşeli ve mutlu bir beraberlik geçirmenizi dilerim…

 11. hakan Eylül 21, 2008

  resepsiyon görevlisi yaşlı teyze ile başladınız önce gerçekten teyzeniz sandım sonra bu bayanı küçümsemeye alay etmeye daha sonraları hakaret etmeye başladınız …alaycı bir uslubunuz var insanları beğenmeyen şımark bir yapı..ama bir türk olduğunu asla unutma …1 $ =1270 ytl bu rakamı o küçücük beyninden çıkarma olayı anlatırken ben bile utandım…siz o davranışları sergilerken kendinizden utanmadınız mı ?ne zaman adam oluruz ? böyle giderse ASLA…

 12. admin Eylül 21, 2008 — Post Author

  Hakan bey,
  sanırım okuduklarınızı anlama zorluğu probleminiz var, yazdıklarımı baştan okursanız ne yazıda ne de yaşadığımız o olayda kimseye hakaret içerilmediğini, alay edilmediğini anlarsınız . Sanırım eğlenceli ve hayatı gülümsenecek anılarla dolu dolu yaşayabilen bir karakteriniz yok… yazık….Sizin adınıza üzüldüm..
  Başkaları için utanmayı bırakın da, tanımadığınız kişilere anlamadan, dinlemeden hakaret içeren yazılar yazdığınız için kendinizden utanın bence.
  Bu arada küçücük beyin ve şımarık yapı sözlerinizle de ne yapmak, neyi ispat etmek istediğinizi, ayrıca 1 $=1270 ytl ise bu neyi gösterir, bu ne demektir bir türlü bunlara anlam veremedim.
  Biz Türk ulusu olarak yeterince “adam” seviyesindeyiz ama siz yazdığınız bu seviyesiz üsluplu ve anlamsız eleştiriniz için özür dilediğiniz de ancak adam olmaya sadece bir adım yaklaşabilirsiniz. O da sadece 1 adım.

 13. Pınar Temmuz 23, 2009

  Hakan Bey,
  Sizin probleminiz nedir?
  Bu sayfayi okuyup sonrada hakaret dolu bir mesaj yazmak hangi normal insanin
  yapacagi istir.
  Bence siz geziden once rica ederim bir psikatri klinigi arastirin ona gidin, sonra tatil yaparsiniz. Ulkemizin saglikli ve mutlu insanlara ihtiyaci var, sizin gibi agrasif ve ruh hastalarina degil.

  Bu arada yazinizi cok begendim umarim evlilik yildonumum olan mayis ayinda gidebilirim.

  Lutfen bu tip insanlar sizi yildirmasin

  Sevgiler…

 14. osman Nisan 17, 2010

  hakan bey(?) in kafa kıyakmış herhalde yazıyı okuduğunda, kimbilir ne anlam çıkardı.1000 kişi şu yazıyı okusa herhalde bir tek kişi böyle bir anlam çıkarabilirdi ve muhtemelen ismide hakan olurdu 🙂 boşverin böyle şeyleri, siz gezmenize bakın, keyfini çıkarın hayatın. tekrar bölümü yok çünkü…
  dostça kalın.

 15. ALEV Ağustos 6, 2010

  portofinoda kalıncak otel tavsiye edebilir misiniz lütfen?
  yazılarınız çok güzel teşekkürler,

 16. sevim Ekim 1, 2010

  sizi yürekten tebrik ediyorum…
  bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler..
  “keyfini çıkarın hayatın,tekrar bölümü yok çünki”
  bayıldım bu cümlenize…..
  sağlıklıikeyifli günler diliyorum size…

 17. ayce kulualp Haziran 18, 2011

  bır turla anlasmadan kendımız ıstanbuldan nasıl bır yol takıp ederek porfofınoya gıdebılırız ayrıca kaldıgınız pansıyonların telefon ya da maıllerını yazabılırmısınız tesekkurler

 18. Deniz Haziran 19, 2011

  Yazdığınız bilgiler, gittiğimiz yerlerde hep kılavuzumuz oluyor..Çok teşekkürler emeklerinize.. Portofino’da kalınacak otel ismi tavsiyenize şiddetle ihtiyacamız var… Bir tavsiyeniz olabilir mi?

 19. Türkan Temmuz 12, 2011

  Merhaba
  Severek takip edeceğim sitenizi artık,sık kullanılanlara ekledim bile 🙂 emeğinize sağlık.
  Bir soru sormak istiyorum size, Ağustos ayında İtalya’ya gideceğiz,Roma’dan Portofino’ya trenle ya da otobüsle gidebilir miyiz? Maliyeti ne olur bize?

 20. ayce kulualp Eylül 30, 2011

  bu bolgeyı bu yaz gezdık bu sıteden yazılanlar ıle buyuk umutlarla gıttık ancak bekledıgımız gıbı cıkmadı hayalkırıklıgı ıle donduk bırıncısı bu ıtalyanlar tek kelıme ıngılızce bılmıyorlar hem de hepsı evet yuzde yuzu ınanmayanlar olursa dıye ustune basa basa soyledım.ıkıncısı bu bolge orta duzey bız gıbı turk vatandaslara gore degıl parıs seyatımızde harcadıgımıza yakın pahallıydı kı parıs fransa ıcın avrupanın en pahalı turıstık gezısı denır .portofıno vernazza ve burda adı gecen bolge en az parıs kadar pahallıydı pansıyonlar bıle ucuktu.otellerı dusunemıyorum.kısacası degmezmıs gıdıp bır yıl zugurt kalacagına bızım nefıs cesme alacatı gıbı ege sahıllerınde 10 gun krallar gıbı tatıl yapın aılenızle derım.ıyı seyatler

Leave a Reply

© 2024 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram