Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

İSVİÇRE’DE KAYAK – INTERLAKEN – GRINDELWALD – JUNGFRAU

İNTERLAKEN – GRINDELWALD – WENGEN – JUNGFRAU BÖLGESİ
Biz ilk yurtdışı kayak deneyimimiz için İsviçreyi seçtik. Neden derseniz, 19 sene önce yaz aylarına denk gelen genel bir İsviçre gezisi yapmıştık,  o zaman gezdiğimiz ve çok beğendiğimiz Zürih, Bern, Cenevre, Luzern ve Interlaken’i tekrar görmek istiyorduk, özellikle de İnterlaken bölgesini. Bu sebeple 2011 yılının Şubat ayında hem İsviçre’yi tekrar gezelim, hem de birkaç gün kayak yapalım şeklinde plan yaptık. Keşke daha öncede burada kayak yapmaya gitseymişiz, geçen yıllarımıza üzülmedim desem yalan olur…

Gitmeden yurtdışında kayak, pistler, oteller, apartman ya da şale (chalet) kiralama konusunu epeyi bir çalıştım, sadece İsviçre değil, yanısıra Avusturya, Fransa ve İtalya’nın bütün kayak bölgelerinin pist haritalarını, otellerini İsviçre kayak bölgeleriyle birlikte incelemiş oldum. Yurtdışı kayak turu farklı bir konu, diğer gezileri çalışmaya, araştırmaya benzemiyor doğal olarak.

İnternet bilgilerinin yanısıra, yıllar önce İsviçre’den aldığım kayak broşürlerini inceledim, yurtdışında diğer ülkelere kayak için giden arkadaşlarımla gittikleri bölgelerin özellikleri hakkında konuştum, sonuçta bu bölgenin diğer kayak bölgelerine nazaran farklı özellikleri olduğuna karar verdim ve gittiğimizde de bu düşüncemizde yanılmadığımızı gördük.

Burası sadece bir kayak bölgesi değil, dünyada görülmesi gereken yerler arasında sayılan Jungfraujoch bölgesi, Top Of Europe zirvesi, Great Aletsch Glacier buzulu, dünyanın en yüksek tren istasyonu ve en yüksek tren yolu da burada. Hem kayak yapıp, hem de gezilecek yerlerini ziyaret edebiliyorsun. Bu sebeple diğer yurtdışı kayak bölgelerine göre daha özellikli.

Grindelwald kayak bölgesi “Best of Alps” sıralamasında ilk 10 içinde seçilmiş durumda.

Ayrıca bu bölgede yeralan Interlaken, Wengen, Grindelwald, Mürren, Schilthorn, Lauterbrunnen kasabalarının hepsi çok güzel ve özel yerler. 45 derece açıyla dağa çıkılan trenler, buzulun içinden açılmış tüneller, muhteşem manzaralı pist geçişleri, geleneksel İsviçre köyleri arasından geçen film dekoru tadındaki pistler, en önemlisi kayak bölgesine çıkışın özel küçük trenlerle yapılması, teleferik çeşitleri, Ice Palace (buzdan heykeller, tüneller), hepsi biraraya toplanmış, hepsini bu bölgede görebilirsiniz, süper, tek kelimeyle muhteşemdi….

Interlaken İsviçre’nin tam orta bölümünde, Thun ve Brienz göllerinin arasına kurulmuş, Eiger, Mönch ve Jungfrau dağlarının eteklerinde çok güzel bir kasaba. Ünlü Jungfrau bölgesi, bahar ve yaz döneminde de yürüyüş sporu yapanların ve kampçıların gözde rotalarından.

Interlaken Zürih’e 92 km, Basel’e 100 km, Cenevre’ye 139 km, Milano’ya ise 170 km mesafede. Bu şehirlerin hepsi üzerinden Interlaken’e gidebilir, gidiş dönüş sırasında bu şehirleri de gezmiş, görmüş olursunuz. Mesela Zürih’e uçup oradan İnterlaken’e gider, dönüşte de Cenevre hatta Milano üzerinden dönebilirsiniz. Biz Zürih’e uçtuk, sırasıyla Zürih(1 gece), Bern (1 gece) Lausanne, Geneve (1 gece) ve Montreux gezisi yaptık, sonra Interlaken’e geldik ve 3 gece, 3 gün orada kalıp, kayak yaptıktan sonra dönüşte 1 gece de Luzern’de kalıp yine Zürih üzerinden geri döndük.

567 m yükseklikteki Interlaken’in çevresi kayak bölgelerinin yer aldığı dağlarla çevrili, Eiger 3970 m, Mönch 4099 m ve 4158 m yükseklikteki Jungfrau. Kayakçılar trenle 2063 m yükseklikteki Kleıne Scheıdegg’e ulaşıp, kayak yapacakları pistlerin başlangıç noktasına çıkmış oluyor. Kayak için Kleine Scheidegg’e kadar çıkılıyor, buradan aşağıya doğru hem Wengen’e, hem Grindelwald’e inen mavi pistler ideal, süper, hiç zor değil, rahat ve çok zevkli kayak yapılabiliyor. Kleine Scheidegg’den yine kayak için yukarıya bir durak daha gidilebiliyor, o durak da Eigergletscher.

Aşağıda eklediğim harita üzerinden size Interlaken bölgesini kısaca tarif etmeye çalışacağım. Interlaken kasabası bu bölgenin en alt bölümündeki, düşük rakımlı kasabası, bu bölge kayak bölgesi ama Interlaken kayak yapılabilen kasaba değil, buradan yukarıya doğru kayak bölgelerine trenle çıkmak gerekiyor. Esas kayak bölgesi kasabaları Grindelwald ve Wengen. Interlaken’den yukarı doğru iki yolu izleyerek de trenle kayak bölgesine çıkılabiliyor. Tren yolu bir noktada çatal oluyor. Sağ tarafta 1274 m de Wengen kasabası, yine aynı seviyelerde sol tarafta ise 1034 m de Grindelwald kasabası var. Aralarda daha küçük yerleşim noktaları var, ancak en bilinen noktalar Wengen ve Grindelwald. Bu iki kasabada yoğun otel bölgeleri. Grindelwald ve Wengen’den yukarı çıkan trenlerle de Kleine Scheidegg’e ulaşıp kaymaya başlayabiliyorsunuz.

Interlaken’den trenle Kleine Scheidegg’e ulaşmak için iki yol var, bunlar ;
-Interlaken-Lauterbrunnen-Wengen-KleineScheidegg-Jungfraujoch
-Interlaken-Schynige Platte-Grindelwald-KleineScheidegg-Jungfraujoch yönü,

Ayrıca Grindelwald’dan sol tarafa doğru 2168 m de First diye bilinen bir diğer kayak bölgesi ve Wengen’den sağ tarafa doğru ayrı bir kayak bölgesi olan Mürren ve Schilthorn bölgesi var. Schilthorn’daki 360 derecelik panoramaya sahip restorant olarak da kullanılan Piz Gloria çok ünlü, James Bond filmlerinden “On Her Majesty’s Secret Service” 1969 yılında burada çekilmiş.

Özetle Jungfrau bölgesinde 5 ana pist bölgesi var, bunlar ;
1- Kl.Scheidegg Grindelwald arası pistler,
2- Kl.Scheidegg Wengen arası pistler,
3- Wengen’den Mannlichen tarafına çıkan büyük teleferik ile Mannlichen – Grund-Grindelwald pistleri,
4- Grindelwald’dan First tarafına çıktığınızda da First bölgesi pistleri,
5- Wengen’den aşağı inip, Lauterbrunnen’den Mürren-Gimmelwald üzerinden Schilthorn tarafı pistleri,

**Bir de Interlaken’in tam karşı yakası yani Interlaken’in kuzey bölgesi var, orası da Harder Klum tarafı, yine o bölgede de kayak pistleri var ama kısa pistler ve bu bölge kayak için çok tercih edilmiyor, genellikle bu bölge ilkbahar ve yaz yürüyüş rotasında yer alıyor.

Evett şimdi başlayalım yutrdışı kayak maceramızı anlatmaya….

Biz karar vermekte ve rezervasyon yaptırmakta geciktiğimizden, Grindelwald ya da Wengen otellerinde yer bulamadık maalesef ve bu sebeple aşağıda Interlaken’de bir otelde konakladık, otelimiz istasyona yürüme mesafesinde, çok yakın ve rahat bir oteldi. Sabah otelden çıkıp, Interlaken’den Grindelwald’a kadar trenle gidip, oradan kayaklarımızı kiraladığımız mağazadan kayaklarımızı alıp (hemen istasyonun karşısında) Grindelwald’dan kayakçıları taşıyan bir trenle kayağa başlanan nokta olan Kl.Scheidegg’e gidiyorduk.

Ama kesinlikle Grindelwald’da (ya da Wengen’de) (öncelik Grindelwald’da) konaklamak daha mantıklı, böylece Interlaken’den Grindelwald’e ulaşmak için de ayrıca bir zaman harcamaya gerek kalmaz. Çünkü asıl kayak bölgesi olan Kleine Scheidegg’e ulaşım Grindelwald ya da Wengen’den tren ile başlıyor.

Interlaken’de orta lükslükte otel fiyatları gecelik yaklaşık 100-130 euro  kadar, Grindelwald ya da Wengen’de orta düzey bir otelin gecelik fiyatı da yaklaşık 150-200 euro kadar (3 kişilik odalar)

Grindelwald’da kalabilmek için çok önceden tarih belirlemeye ve plan yapmaya gerek var, iyi ve tren istasyonuna yakın oteller çok önceden doluyor, hele sömestre dönemleri yer bulmak çok daha zor.

Size konaklamadığımız için hizmet ve yeterlilik konusunda görüş veremesem de, mevkii olarak Grindelwald’de çok iyi noktadaki bir kaç otel adı verebilirim. Bunlar tren istasyonun hemen dibindeki ve Grindelwald bölgesindeki en merkezi oteller;

*Hotel DERBY-Tam istasyonun olduğu binanın üstündeki otel, süper mevkide, kalınacak konum olarak en iyi otel, ancak daha geçen sene kayaktan döndüğümüzde baktığımda gelecek sene kışı için otel doluydu,
çok uğraştım ama kesinlikle yer yok, 1 yıl öncesinden bile dolu (sömestre için tabii), bu sene için de şansımı denedim daha yaz aylarında baktığımda yer yoktu,
*HOTEL BERNERHOF Tam merkezde istasyonun karşısında,
*Hotel KREUZ POST Merkezde yine istasyon çevresinde,
*Hotel ALPİNA Merkezde yine istasyon çevresinde,
*Hotel WOLTER Merkezde yine istasyon çevresinde,
*Hotel GRINDELWALTER istasyona yakın, ana yol üzerinde,

Bir de bütün ev olarak kiralanabilen chaletler var, aslında onlar daha uygun fiyatlı gibi, kalacak kişi ve oda sayısına, eşyasının lükslüğüne ve mevkisine göre doğal olarak bu chaletlerin de fiyatları değişiyor. Ama çoğu minumum 1 hafta kiralamaya uygunluk veriyor. 2-3-4-5 aile olabildiği gibi, daha fazla kişi içinde uygun olan büyük chaletler de var. Bu evlerin haftalık bedeli kişi ve oda sayısına göre 500-800 euro ile 1000-1500 euro aralığında.

İlk sabah otelde kahvaltımızı yapıp bindik İnterlaken Ost istasyonundan trene, ama önce yanlışlıkla ters yöne giden trene bindiğimizden bir sonraki istasyonda inip bir süre istasyonun küçük bekleme salonunda tren bekledik. Koşarak kaçırıyoruz diye aceleyle bindiğimiz ama yanlış yöne gittiğini anladığımızda indiğimiz tren bize Darligen istasyonunda sabah soğuğunda güzel ve neşeli anlar yaşattı.

Bir süre küçük istasyon binasında bekledikten sonra doğru yöne gelen tren geldi ve bindik, 15-20 dakika sonra indik Grindelwald’da, buradan kayaklarımızı kiralayıp, bindik Kleine Scheidegg trenine. Grindelwald’dan bindiğimiz tren dünyanın her ülkesinden gelmiş ve içinde onlarca değişik dil konuşan kayakçıları Kleine Scheidegg’e taşıyor. Herkesin ayağında kayak ayakkabıları, ellerinde kayaklar trene biniyor, trende kayakların koyulacağı yerler var, kayakçılar kayak koyma bölümüne kayaklarını koyuyorlar ve 50 dk kadar süren yolculuklarına, ağaçlar, köprüler, geyikler, inekler, bacalarından duman tüten ahşap köy evleri, evlerinin önünde odunlarını kıran köy sakinleri, buzullar, dağlardan akan sular, kızakla kayanlar, kısacası oturduğumuz yerden muhteşem “işte İsviçre” dedirten manzarayı seyrede seyrede ve en önemlisi liftlerde sıra bekleme, teleski, telesiyej zorlukları olmaksızın, yorulmadan oturarak çıkıyorsunuz. Trende 50 dk dinleniyorsunuz, yanınızdakilerle manzara eşliğinde sohbet ediyorsunuz.

İşte Kl.Scheidegg, burada trenden indik, buradaki Eiger ve Mönch dağı ortasındaki buzulu gördüğümde gözlerime inanamadım, dağın içinin buzulu açıkça görünüyor, dağın bir kısmı masmavi, dağın derinliklerine doğru gidiyor belli ki, blok camdan gibi….muhteşem bir görüntü, inanılmaz…

Şimdi 1 saat süreyle kayarak Wengen ya da Grindelwald kasabalarına ulaşacağımız pistin başındayız. Kl.Scheidegg’e geldiğinizde tüm tren boşalıyor, kayakçıların bir kısmı Wengen tarafına, bir kısmı da Grindelwald tarafına kayarak inmek için dağılıyor. Bazıları da tam o noktadaki cafe ve lokantaların bulunduğu Jungfrau zirvesi ve muhteşem buzul manzarası eşliğinde yemek yiyiyor, çay kahvelerini, içkilerini yudumluyorlar. İşte tam o bölgenin adı Kleine Sheidegg.

Kleine Scheidegg’den (Grindelwald / Wengen) her iki yöne doğru pistler muhteşem, tahta İsviçre dağ evleri arasından, ormanın içinden giden yollar, yol kenarlarından şırıl şırıl akan dağlardan erimiş gelen suların sesi, bazen küçük tahta köprülerin üzerinden, bazen de köprü altlarından kayarak, hatta şanslıysanız serbest dolaşan geyikleri bile görerek (kayarken hemen yanımda bizzat görüp şok yaşadım), hiç de zor olmayan orta derece bir kayak seviyesinde kayabilen herkesin süper zevk alarak aşağıya kadar inebileceği upuzun bir parkur. Kasabalara doğru yaklaştıkça bu defa tahta köy evlerinin arasından geçen pistte bahçelerinde ineklerinin sütünü sağanlar, odun kıranlar, bahçede çalışanlar, bacalardan tüten dumanlar…

Kl. Scheidegg – Wengen arası hızlandırılmış bir skitrack. Bayağı sallantılı ama pistin kolaylığı, uzunluğu ve manzarası hakkında iyi fikir veriyor.

İşte bu manzara eşliğinde ya Grindelwald’a ya da Wengen’e ulaşıyorsunuz. Her iki tarafta da pistlerin zorluk derecesi, pistlerin uzunluğu ve görsel güzellik aynı, yine belirtmek isterim ki orta derecede kayak yapanlar için bu iki yöne giden pist de kesinlikle ideal ve hiç de zor değil… Ayrıca 1 saat süreyle durmaksızın kayamam diyenler için arada dinlenebilecek cafeler de var, sıcak şarap, çay, kahve ya da yemek buralarda yenebiliyor.

Bir de diğer pistlere gidiş için ara geçişler var, mesela Wengen’e kayarak inip buradan Mannlichen’e doğru büyük bir gondola (teleferiğe) biniyorsunuz ve Mannlichenn’e çıkıyorsunuz, Mannlichen’den kayarak Grindelwald’a bir durak uzaklıktaki Grund’a (Grindelwald’a doğru) kadar inebiliyorsunuz, bu pist de çok güzel, çok uzun ve geniş, bu bölgede de her seviyede pist var, orta derece zorluktaki pist de süper, ama klasik bir kayak bölgesi burası. Çevresinde diğer bahsettiğim pistlerdeki gibi köyler, evler, ağaçlar, geyikler (diğer tarafta geyik gördüğümden çok etkilenmiştim, her seferinde bu yüzden yazıyorum) kısacası bir dekor havası yok, diğer taraftaki gibi temalı bir kayak pisti değil Mannlichen. Ama pist uzun, geniş ve eğim süper.

Biz bir öğleden sonramızda Mannlichen bölgesinde kaydık. Wengen’den binilen Mannlichen gondolu (teleferik) çok büyük, sanırım 50 kişi vardık, herkes ayakta, yine her ülkeden insan vardı, İtalyan, İspanyol, Japon, Alman, İsviçreli, Balkan ülkelerinden, her dili konuşan kayakçılarla biz de Türkleri temsilen yer aldık:) Çok dik bir noktaya çıkıyor teleferik, manzara süper, bu da değişik bir tecrübe, çıktığımız noktadan karşıya baktığımızda Shilthorn zirvesi ve alt tarafında dağın eteklerinde kalan  donmuş ünlü şelalesi ile Lauterbrunnen kasabası ve Mürren kasabası görünüyor.

Mannlichen’den Grund’a doğru kaydık, aşağıdan yine yukarı Mannlichen’e telesiyej var(4 kişilik açık tip), tekrar yukarı Mannlichen’e çıktık (klasik telesiyej ile çıkıp, kayarak iniş mantığı) daha sonra 2 tur bunu yapıp, bu seferde Mannlichen’den 4 kişilik küçük kapalı gondol tipi teleferik ile Grund’a indik, tam indiğiniz noktadan Grund’dan Grindelwald’a otobüs kalkıyor. Otobüs de ilginç, içi ellerinde kayakları bir sürü değişik ülkeden insan dolu, her dil konuşuluyor, otobüse bindik ve tekrar Grindelwald’a ulaştık.

Biz Schiltronn ve First bölgelerinde kaymadık, bu sebeple bu iki bölge için yorum yapamayacağım, ancak pistleri incelediğimde mavi-orta zorlukta pistlerin o bölgelerde de var olduğunu gördüm, biz sadece 3 gün kayacağımız için o bölgeleri denemedik. Ayrıca Schilthorn tarafından Jungfrau dağı ve Wengen kasabası manzarası süpermiş, bir dahaki gidişimizde bu bölgeleri de mutlaka deneyeceğiz.

First tarafında kaymadığımız için yapamadığımız ama aklımda kalan bir atraksiyon var, “First Flieger”. Bu bir raya asılı olarak salıncakta gibi bağlandığınız ve 800 m uzunluğunda 84 km hızla sizi serbest bıraktıkları, yamaçtan aşağıya doğru ipte kayarak indiğiniz bir sistem, tamamen eğlence ve adrenalin… lunapark sevdalıları kaçırmamalı..


Not: Görsel www.grindelwald.ch den alıntıdır…

Kayak programımızı yaparken günü nasıl programladık;
Grindelwald dan yaklaşık 1 saatte trenle Kl.Scheidegg’e çıkıyorsun, hem Wengen’e hem de Grindelwald’e kayarak hiç durmadan inerseniz yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu hesapla Grindelwald’den sabah saat 9:00 da kayak için trene bindiğinde 1 saat trenle çıkış, saat oldu 10:00, 1 saat kayarak iniş, saat 11:00, sonra tekrar 1 saat trenle zirveye çık, oldu mu öğlen 12:00, yemek saati. Bir tur daha iniş yapınca öğlen yemeğimizi 13:30-14:00 civarında yiyebiliyorduk.
Biz sabah 1 tur Wengen inişi sonra tekrar çıkıp 1 tur Grindelwald inişi yapıp, tekrar trenle Kl.Scheidegg’e çıkıp yemeğimizi zirvede Kleine Scheidegg’ de yiyiyorduk ve biraz dinlenip, çay, kahve keyfinden sonra bu defa yine 1 tur Wengen, bir tur Grindelwald yapıyorduk. Biz günde 4 tur iniş yapabildik, bu günde minumum 4 saat dolu dolu kayak yapmak demek oluyor, ne sıra beklemek, ne telesiyejde zaman kaybı, kaymaya başlıyorsun ve 1 saat sürekli durmaksızın kayak, süper….Akşam en son Grindelwald tarafına iniş ve oradan trenle İnterlaken’e otele dönüş.

Grindelwald’da akşam kayak dönüşü tam Intersport’un önünde bayağı kalabalık bir sokak grubu ile tüm yorgunluğumuzu attık.

Akşam yemeklerimizi İnterlaken’deki otelimizin alt katındaki İtalyan restoranında yiyiyorduk. Ama Grindelwald’da da güzel restoranlar var, bir akşam kayak sonunda sabahtan aklımıza yazdığımız Grindelwald istasyon binasındaki, Derby otelle aynı yerdeki İsviçre mutfağı yapan bir restoranda yedik. Sabahtan karar vermiş, akşam burada yemek yiyelim demiştik. İçerisi sıcacık, İsviçre klasiği fondü ve et siparişimizi verdik, kayak yorgunluğu üzerine süper bir yemek oldu, giderseniz deneyin, tavsiye ederim. Ama tüm fondü yapan restoranlarda olduğu gibi biraz peynir kokusu baskın, söylemedi demeyin sonra:)

Bir de kayak kiralama işi var, kayaklarını yanında götürmeyenler için bir kaç noktada Inter Sport dükkanları var. Özellikle Grindelwald’ın tam merkezinde, hemen istasyonun karşısında var mesela. Ayrıca Grindelwald’da 2 yerde daha var. Yine First’de, Manlichen’de, 3 tane Wengen’de, Lauterbrunnen ve Interlaken’de de var. Biz tatilimizin sadece bir bölümünü kayağa ayırdığımız için kayaklarımızı yanımızda götürmemiştik ve mecburen oradan, Grindelwald’den kiraladık. Bütün bu Inter Sport mağazaları birbirine bağlı çalışıyor. Kayarken birimizin kiraladığı kask rahatsız etti, o sırada kayarak Wengen’e inmiştik, kaskı Wengen’deki Inter Sport da değiştirebildik.

Bu arada kayak kira bedelleri Inter Sport mağazalarında);
1 kişi için, kayak/snowboard değişmiyor,
1 günlük (tüm set) 64 CHF,
2 günlük 116 CHF,
3 günlük 154 CHF,
4 günlük 189 CHF.

Buradaki dikkatimi çeken önemli bir nokta da 80 ve üstü yaşlarında bir çok İsviçreli’nin, çakı gibi dinç bir şekilde kayaklarını taşıyarak trene çevik bir şekilde binmeleri ve muhteşem kayak yapmaları oldu. Çevikliklerini ve spormen hareketlerini Türkiye genelinde maalesef bu yaşlardaki nüfusun fiziki durumu ile karşılaştırma bile yapmak mümkün değil.

Son olarak dikkatimi çeken bir konu ise, Türkiye’de kayak bölgelerinde görmediğim farklı bir atraksiyon var burada, kızak (sledge). Kızağı profesyonel spor şeklinde yapan çok sayıda kızakçı var pistlerde.
Ayrı kızak pistleri olduğu gibi, siz kayakla kayarken sağınızdan solunuzdan kızakçılar geçiyor ama öyle usta kullanıyorlar ve öyle hızlı gidiyorlar ki müthişler.

Evet, kayak için söyleyeceklerim genel olarak bundan ibaret, şimdi de burayı özel yapan bir diğer yer Top Of Europe…

TOP OF EUROPE- GREAT ALETSCH GLACIER

Kl.Scheidegg’den yukarıya devam eden tren bir var ve burası ünlü Jungfraujoch “Top of Europe”. Avrupa’nın en yüksek noktadaki tren yolu ve istasyonu burası. Buraya çıktığınızda 3454 m den muhteşem bir Alp dağları manzarası ve daha da önemlisi ünlü “Great Aletsch Glacier” buzulunu görebiliyorsunuz. Büyük Aletsch buzulu 23 km uzunluğunda ve Alplerdeki en büyük buzul, sit alanı ilan edilmiş ve 2001 yılında Unesco Dünya Mirası listesine alınmış.

Interlaken’e giderseniz ne yapıp edin buraya çıkmayı ihmal etmeyin derim, burası dünyaya farklı bir bakış açısı, cam mavisi mi desem, derin buz mavisi mi desem nasıl tanımlayacağımı bilemediğim renkteki derin buzullara bu kadar yakın olmanın verdiği duygu bambaşka. Hele Great Aletsch buzulunun çok geniş bir ırmak gibi akıp gidiyormuş gibi geniş, sonu gökyüzüne doğru gidiyor duygusu veren görüntüsü muhteşem.

Not: Görsel MySwitzerland.com sitesinden alıntıdır.

İsviçre’de dağcılığa ne kadar önem verdikleri 1800’lü yıllarda Jungfrau ve çevresindeki dağlara tırmanmış olmalarından belli.  1811-1812 bu tırmanışların başlangıcı olmuş, 1865’de ilk tam zirve tırmanışı gerçekleşmiş, 1893 yılında tren yolu yapmayı, tünel açıp zirveye çıkmayı kafaya koymuşlar, 16 yılda inşaatı tamamlamış, hedeflerine 1912 yılında ulaşmışlar ve tren seferleri başlamış. Yine 1800 lerde kayak sporu yaygınmış.

Top Of Europe’ a çıkarken tamamen dağın içine açılmış, sadece bir tren geçebilecek genişlikteki tünelin içinden zirveye kadar çıkıyorsunuz, yani tren dağın içinden karanlıkta gidiyor. Zirveye çıkış, 2 istasyonda duruş dahil 50 dakika sürüyor, iniş ise 35 dakika. Çıkışa 2 ara istasyon yapmışlar,  Eigerwand (dağın kuzey yüzüne bakıyor) ve Eismeer (güney yönüne bakıyor), bu istasyonlardan dağın dış yüzeyine camlı-balkon gibi bir bölüm açmışlar ve sadece 10 dk inip izlemek ve fotograf çekmek için izin veriliyor, diyelim ki verilen süreyi aştınız, bu durumda treni kaçırıyorsunuz ve dağın içinde kalıyorsunuz, kaçırdınız ya da bilerek orada manzara seyretmek istiyorsunuz, bu durumda ancak bir sonraki trene binebiliyorsunuz.

Top Of Europe noktasında bir restorant da var ama yemekle vakit kaybetmektense, Sphynx terasına dışarıya çıkıp, panoramik Alp manzarasını ve Altisch buzulunu seyretmeyi tercih edin derim.

Ayrıca Top Of Europe’da bir Ice Palace kısmı var. Burada herşey buzdan yapılmış, heykeller, tüneller …

Yaz aylarında gidildiğinde Great Altisch Glacier buzulunda yürüyüş turları düzenleniyormuş.

2007 yılında ünlü fotografçı Spencer Tunick meşhur çalışması olan “yaşayan heykeller” ile yüzlerce çıplak insanı dünyanın çeşitli yerlerinde fotoğrafladığı şekilde Great Altisch buzulunda da fotograf çekip, küresel ısınma ve buzulların erimesine dikkat çekmeyi amaçlamış,

Top Of Europe’da fiziki olarak etkilenebiliyorsunuz, tansiyon probleminiz varsa dikkat, müthiş bir baş dönmesi de yaşayabilirsiniz. Sağlık problemi olanlar için uyarı tabelaları var.

Ayrıca Interlaken bölgesinde genel olarak bir tur yapmanızda fayda var, çevresi çok güzel, şirin küçük köyler ve kasabalarla çevrili. Interlaken’in Thun bölgesinde ortaçağdan kalmış “Hauptgasse sokağı” gezilebilir, gölde gezi vapurları ile gezi yapabilirsiniz. Hem İnterlaken de gezmek hem de yakın kasabaları olan Wilderswill ve Lauterbrunnen ve Harder Klum gezilecek yerler arasında. Lauterbrunnen’deki muhteşem Staubbach şelalesini ve Lauterbrunnen kasabasını mutlaka görün, çok güzel bir kasaba, camlarından çiçekler akan evler, şirin butik oteller çok etkileyici, biz yıllar önce gittiğimizde yazdı, şelale gürül gürül dağdan aşağıya akıyordu, bu sefer gittiğimizde ise tamamen donmuştu, bu da etkileyici ayrı bir görüntü..

Kayak yapmak istemem derseniz, bu bölgeye ilkbahar ve yaz mevsiminde gitmek de bir diğer seçenek, bu bölgeyi baharda da gezmek çok zevkli, çünkü yürüyüş turları, karavanla konaklayacak süper bakımlı kamp bölgeleri, değişik tren çıkışları rotaları, bisiklet turları vs vs yapılabilecek etkinliklerden.

Kısacası İnterlaken ve Jungfrau, manzaralı kayak için süper bir bölge, burada kayak yapmak çok zevkli, bu pistlerde kayınca bugüne kadar kayak yapmamışmıyım acaba diye bile düşünüyor insan:)

Kayak sporu yapmayanlar için de hem yaz, hem kış gidilebilir, hele yürüyüş ve kamp yapmayı sevenler için inanılmaz etkileyici ve güzel.

Netice;

-Yurtdışında bir kayak deneyimi yaşamak istiyorsanız, süper manzaralı, uzun uzun, zevkli ve rahat kayacağınız bir pistte, zorlanmadan kayak yapmak istiyorsanız Interlaken bölgesinde de mutlaka kayak yapmayı deneyin derim,

-Kayak pisti haritalarındaki ” MAVİ ” ile işaretlenmiş pistler hem orta seviye hem de 1 saat durmaksızın kayabileceğiniz, yukarıda anlattığım gibi süper manzara temalı pistler, muhteşem,

-Biz Interlaken’de konakladık ama tren, yol, çok indi bindi yapmayalım derseniz doğrusu Grindelwald’de konaklamak, kesinlikle daha mantıklı,

-Wengen’de de konaklanabilir, aynı Grindelwald gibi çok mantıklı, hem de şirin bir kasaba, özetle ya Grindelwald’da kalın ya da Wengen’de,

-Lauterbrunnen kasabası da konaklama yapılabilecek yerler arasında, hem kasabanın güzelliği hem de ulaşım açısından Wengen’e yakınlığıyla tercih edilebilir, ama yine önce Lauterbrunnen’den Wengen’e gelmek oradan pistlere geçiş yapmak lazım,

-Ama ille de Interlaken’de konaklayalım derseniz, bizim Interlaken de konakladığımız otel Hotel Weisses Kreuz, çok merkezi, istasyona yakın, odalar temiz, geniş, ama kahvaltısı çok vasat bir oteldi, illaki çok lüks bir yer olsun demiyorsanız rahatlıkla kalınabilir,

-Eğer otelde kalmak yerine apartman dairesi ya da chalet tarzı ev kiralamak isterseniz internetten arama yaptığınızda birçok seçenek bulabiliyorsunuz, (google dan Grindelwald chalet diye aramanız yeterli:)

-Ayrıca hem Grindelwald’de hem de Lauterbrunnen bölgesinde özellikle öğrenciler, bekarlar ve gençler için çok uygun fiyatlarla konaklayabilecek hosteller de var,

-Bilinmesinde fayda var, Top Of Europe çıkışı biraz maliyetli, kişibaşı Interlaken’den 110 Euro, mutlaka hava durumuna bakıp açık ve bulutsuz havada çıkın, çıktığınıza değsin, muhteşem Alplerin manzarasını izlemeye doyamayacaksınız,

-Özellikle tekrar belirtmek istiyorum, Top Of Europe’a çıktığınızda epeyi yüksekte olduğunuzdan bir miktar baş dönmesi hissediyorsunuz, buna da hazırlıklı olun ve paniklemeyin derim. Ama tansiyon ve benzer rahatsızlıklarınız varsa çıkmayın, zaten bu konuda uyarı tabelaları da var,

-First tarafında kayarsanız “First Flieger”ı denemeyi unutmayın,

-Yine First tarafına çıkıldığında hava açıksa zirveden Almanya tarafı ve Almanya’nın ünlü “Kara Orman” bölgesi görülüyormuş,

-Tren çıkışları ücreti ; Genel bir ski pass alınıyor, kapsadığı bölgeye göre tüm trenlerde ve ara geçişlerde, tüm telesiyejlerde, teleferiklerde, gondollarda kullanılabiliyor, bunun bedeli günlük 44 CHF
(Grindelwald-Wengen kayak bölgesini kapsıyor)

-Bazı otellerde skipass dahil kampanya fiyatları veriyorlar (www.jungfrau.ch sitesinde ara sıra bilgi çıkıyor)

-Ayrıca tüm bu bölge ile ilgili bilgileri www.jungfrau.ch ‘da bulabilirsiniz. Oteller, kayak kiralama firmaları ve ücretleri, tren çıkış tarifeleri ve ücretleri ile ilgili tüm güncel bilgiler bu sitede mevcut.

-Orta derecede kayak yapabilenler için ideal bir kayak bölgesi..
Kesinlikle tavsiye ederim.

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

6 Comments

 1. Uzak Rota Aralık 25, 2012

  Bu güzel yazı için teşekkür ediyorum. Bu bölgeye benimde bir tur planım var.

 2. kimya Ocak 28, 2013

  Ne kadar güzel anlatmışsınız,ne kadar güzel bilgilendirmişsiniz….Çookk çookkk teşekkürler….

 3. cami halısı Nisan 26, 2013

  Aman Allahım buzlara bak insanınn yiyesi geliyor süper siz hep yazın valla

 4. murat Ocak 3, 2015

  merhaba yazınızı keyıfle okuyorum.ocak 21 27 arasında ınterlakende bır devremulkde kalacgız ıkı arkadas.ben tek basıma kayak yapacagım.sızden onerıler almak ıstıyorum.zurıhe ınecegız ve oradan donecegız.
  kayaklarımı yanımda gotureyımmı?
  araba zurıh alanından kıralayıp tekrar alanamı bırakalım.kayak merkezıne ve cevre gezılerıne gıtmeyede kullanırız.
  kayak merkezlerınde kayak kıramalmak pahallımı?kendı kayaklarımı goturursem araba kıralamazsak kayakları bırakabılecegım dolaplar varmı?
  yoksa sadece trenlemı butun ulasımı yapalım.yardımcı olursanız cok sevınırım.
  tesekkurler,
  murat akçay

 5. Benim Dünyam Mayıs 11, 2015

  Harika bir gezi yazısı olmuş kutluyorum.

 6. bahçeşehir çilingir Eylül 27, 2016

  harika olmuş gerçektn

Leave a Reply

© 2024 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram