Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

YUNANİSTAN

Yıl 1991, aylardan Temmuz ve biz yine düştük yollara. Bu defa İstanbul’ dan araba ile yola çıkarak Yunanistan seyahati yapacağız. Sanırım o zamanlar tur şirketlerinden Yunanistan’ a tur yapan yoktu. Hedefimiz tüm Yunanistan’ ı kuzeyden güneye gezdikten sonra, Pire üzerinden Yunan adalarına geçip, adaları dolaşmak ve en yakın adalardan birinden Türkiye’ ye giriş yapmak suretiyle geri dönmekti.

ATINA

Aile büyüklerinin; ne işiniz var Yunanistan’ da, hem de Türk plakalı araba ile, başka ülkemi kalmadı, tehlikelidir şimdi oralar, ” gitmeyin çocuğum” ısrarlarını duymazdan geldik, iyiki de öyle yapmışız.

Yunanistan ve Yunan adaları gezi planımızı süper güzel geçirdiğimiz bu tatilimiz ile gerçekleştirdik. Aile büyüklerimize hak verdirecek milliyetçi Yunan vatandaşları tarafından kovalandığımız, kovulduğumuz, dolayısıyla tırstığımız bir kaç maceramız (tıklayınız) ! dahil

Sırasıyla Alexandroupolis ( Dedeağaç ), Komotini ( Gümülcine ), Xanthi ( İskeçe ), Kavala, Thessaloniki ( Selanik ), Larissa, Kalambaka ( Meteora ), Lamia, Athens ( Atina ), Pireas ( Pire ) , Korinthos ( Korint Boğazı ) ve Pire üzerinden gemi ile Andros, Tinos, Mykonos, Naxos, Santorini, son olarak Samos adası ve Kuşadasından Türkiye’ ye giriş….

LAMIA

Eğer bir haftalık bir tatil programı yaptıysanız ki bu cumartesi yola çıkış, cumartesi ya da pazar dönüş ( biz genellikle son dakikaya kadar kullanıp pazar akşam döneriz ) şeklinde olduğunda 8 günlük bir program oluyor. Amacınız uzun uzun her şehirde konaklayarak bir tatil yapmaksa Yunanistan’ ı rahatça gezebilirsiniz. Bunun yanısıra Yunanistan’ a en yakın tarafta olan birkaç Yunan adasını gezip, Türkiye’ ye yine adalar yolu ile giriş yapın derim, çünkü ring yapıp adalar üzerinden giriş yapmak, tekrar İpsala üzerinden dönmek zorunda olmamak, çok daha keyifli oluyor.

İpsala’ dan çıktıktan sonraki Selanik dahil ilk beş şehri 2 gün içinde gezebilirsiniz ama esas Yunanistan’ da en görülmeye değer yer bence Meteora bölgesi. Mutlaka görülmeli ve minumum 1 gece Meteora’ da konaklamalısınız, çok etkileyici. Atina, Pire ve Korint Boğazını da görmek için 2 gece 3 gün ayırıp, Pire’ den Mikanos adasına geçebilir ve Yunanistan’ a en yakın 2-3 adayı da bu sayede rahatlıkla gezebilirsiniz.

Biz tercihimizi daha çok Yunan adası görmek yönünde kullandığımızdan, Yunanistan’ ın Mora yarımadası olarak bildiğimiz Peloponnese bölgesini görmedik

DEDEAĞAÇ, GÜMÜLCİNE, İSKEÇE, KAVALA

Evet bir cumartesi sabahı saat 06:00 gibi erken bir saatte, bu sefer 4 kişilik bir kadro ve İstanbul plakalı arabamız ile yine düştük yollara. İstanbul-İpsala 267 km, İpsala gümrüğünden sabah saat 09:00 gibi çıkış yaptık. 43 km sonra Türk sınırına en yakın ilk şehir olan Aleksandroupolis yani Dedeağaç’ a vardık. İşte Yunanistandayız, gümrük vs işlemleri ile uğraşmaz ve sıra beklemezseniz İstanbul’dan yola çıkanlar için söylüyorum, 3-4 saatte Yunanistan’ a girebiliyorsunuz.

Dedeağaç çok eski, küçük bir şehir. Her yanda Osmanlı izleri var. Denize kıyısı olan bu şehir Türkiye’ deki tatil kasabaları benzeri bir liman kenti. Sınırdan çıktıktan yarım saat sonra ulaştığımız bu şehirde Türkiye’ nin dışında olduğunuzu hissetmiyorsunuz. Halkı aynı biz Türklere benziyor. Yol boyunca ibadet için konulmuş haç’ lı küçük dua yerlerini görmesek hala Türkiye’deyiz diyeceğiz, hiç fark yok. Bu ibadet yerleri yol üzerinde kaza geçirenlerip ölenlerin anısına dua amacıyla yapılmış.

Köyler, insanlar, sokaklarda oynayan çocuklar, yollar, pazar yerleri, bakkallar hep aynı. Zaten nüfusun % 25 ‘ e yakını Türk. Dedeağaç’ta çok sayıda otel ve pansiyon, kıyı şeridinde ve limanda ise çok sayıda balık lokantası var.

İSKEÇE- XANTHI

Dedeağaçtan sonra Komotini (Gümülcine) ve Xanthi (İskeçe)’ den geçtik, geçtik diyorum çünkü ilk gün buralarda konaklamayıp, sadece sokaklarında gezip Kavala’ ya kadar gittik.

GÜMÜLCİNE-KOMOTINI

Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Kavala bu dört şehir de Türk / Osmanlı izleri taşıyan, güzel, temiz, insana sıcak gelen şehirler. Bu ilk 3 şehirde konaklamadığım, uzun soluklu kalmadığım bu sebeple de çok bilgi sahibi olmadığım için fazla birşey yazmak istemiyorum. Tek söyleyebileceğim, hepsinin Türk şehirlerinden pek farklı olmadıkları.

Akşam saatlerine doğru Kavala’ ya ulaştık, Kavala da küçük ve güzel bir sahil şehri.

KAVALA

Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe arasında en çok Kavala’ yı beğendim, diğerlerine göre daha bakımlı bir şehir. Sokaklarda dolaşan, parklarda oturan eli tesbihli yaşlı dedeler, Osmanlı tarzı cumbalı evler bize çok tanıdık geliyor. Kavala’ nın sokaklarında gezdikçe insanı hüzünlendiren bir havası var. Şehirde birçok Osmanlı eseri var, ama çoğu harap halde.

KAVALA

Çoğu Karaman bölgesinden gelen pek çok Rum buraya yerleşmiş, Türkçe konuştuğumuzu duyduklarında hemen sevinçle yanaşıp bizimle Türkçe konuşuyorlar. Bu şehirlerde dükkan sahibi esnaf daha çok mübadillerden oluşuyor. Bu sebeple çoğu çok iyi Türkçe biliyor ve sizinle uzun uzun sohbet etmek istiyorlar.

Kavala’ da 1 gece konaklayıp, Kavala kalesini, Mısırlı Mehmet Ali Paşa’ nın konağını ve Osmanlı izlerini taşıyan sokaklarını gezdik.

KAVALA

Kavala’ yı çok beğendik ancak, Kavala şehri girişindeki ilin nüfus vs bilgilerini veren şehir tabelesının üzerinde asılmış, şehir girişindeki dev Kıbrıs haritasını gösteren tabela içimizi ürpertti. Gözlerimize inanamadık. Haritada Kıbrıs Türk kesimi kırmızıya boyanmış, en uç kısımdaki Türk tarafına ait bölümden kan damlıyor. Bu resmi bir şehir belediyesi tabelası. Şimdi bizim halimizi bir düşünün, zaten aile büyükleri yola çıkarken yeterince korkutmuş bizi, güle oynaya Türk plakası ile girmişiz Yunanistan’a, yıl henüz 1991, rahmetli İsmail Cem- Yorgo Papandreu ile Sisam adasında sırtaki bile yapmamış daha. Neyse, Yunanistan içinde ilerledikçe Selanik, Atina vs. tüm şehir girişlerinde aynı tabelayı gördükçe alışıyor insan!

Kavala’ dan sonra Selaniğe gidiyoruz.

Selanik’ de sıradan bir sahil şehri. Her Selaniği gezen Türk gibi, biz de İzmir’ e çok benzer buluyoruz Selaniği. Aynı bizdeki gibi ruhsuz apartmanlar dizisi sarmış sahili ve şehri, aralara serpiştirilmiş halde, belli ki eskilerden kalmış konaklar kurtarıyor tekdüzeliği. Doğal olarak önce Atatürk evini, sonra türk mahallesini geziyoruz.

Selanikte de Kavala’ daki gibi birçok Osmanlı eseri var, ama bunlarında çoğu harap halde ya da çevresi çevrilmiş ve kapalı. Birkaç tane hamam ve birçok cami var ama hepsi kapalı.

SELANIK

Genel olarak Selanik de tekrar bir tur attık, sahilde dolaştık, Beyaz Kule’ yi gezdik, Beyaz kule’nin arkasından sonra yeni şehir başlıyor.

BEYAZ KULE SELANİK

Sahilden yeni şehre doğru yürümeye devam ettik. Az ileride şaha kalkmış atının üstündeki Büyük İskender’in dev bir heykeli var. İskender şehri kurup kızkardeşinin ismini vermiş(Thessaloniki). Heykelin arkasında meşhur arkeoloji müzesi var. Evet artık yavaş yavaş Selanik’ den ayrılma vakti geldiğine karar kıldık.

Şimdi Yunanistan’ da en çok merak ettiğimiz yer olan METEORA’ ya doğru yola çıkıyoruz. Meteora’ yı size ayrı bir başlık altında ayrıca anlatıyorum.

Şimdi Meteora’ dan sonra gittiğimiz Atina’ da neler yaptığımızı anlatmak istiyorum.

ATİNA

Atina’ ya girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken vespa çılgınlığı oldu. Genç kızlar, erkekler, yaşlılar yani herkesin altında bir vespa, trafik ışıklarına geldiğinizde ön sıra yan yana dizilmiş onlarca vespa sürücüleri ilk saflarda yer alıyor hep. Sokaklarda, trafik ışıklarında durduğunuzda sağınızda, solunuzda hep vespacılar. Hepsi rengarenk.

Biz gittiğimizde maalesef Atina’ da çöp işleri konusunda çalışanların grevi varmış, sokaklar birikmiş çöp dağları doluydu. Yani Atina bizi kirli bir şehir olarak karşıladı. Atina’ nın çok düzenli bir şehir olduğu, halkının kurallara uyduğu söylenemez. Arabalar gelişigüzel yollara park etmiş, trafikte diğer arabaya saygı diye bir yaklaşımla çıkmamış Atina’ lılar trafiğe.

Atina’ da öncelikle gidilecek olan Likavitos tepesine çıktığınızda caddelerin çizgi halinde düzgün planlanmış olduğunu görüyorsunuz. Tepeden şehri seyrettiğinde çok güzelmiş Atina diyemiyor insan, ben diyemedim açıkçası.

ATİNA

Çok fazla beklentim vardı belki Atina için. En azından 3000 yıllık bir tarihe sahip, üstelik tanrılar şehri, ayrıca adını savaş tanrıçası Athena’ dan almış bir şehir. Atina’ yı her köşesinde bir tarihi eser ile karşılaşacağım, Roma gibi tarihle harmanlanmış, havada tarih kokusu olan bir şehir diye düşünüyordum, ama hayal kırıklığına uğradım. Ben o hissi alamadım. Sanırım Atina’ lıların tarihin yanında kurmuş olduğu çirkin betonlaşma buna sebep oluyor.

ATINA

Likavitos tepesinden bakınca önemli bir konuya daha dikkat ediyor insan, Atina kıyısını Pire’ ye kaptırmış bir şehir. Deniz kıyısında ama denize kıyısı olmayan, deniz kokmayan, karada bir şehir. Atina’ lılar denizi ancak şehirlerinin tepelerine çıktıklarında, uzaktan görebiliyorlar. Ya da Pire’ ye gitmeleri gerekiyor.

Atina’ da öncelikle Akropolis’ i gezdik, etkileyici. Ayrıca Dionysos tiyatrosu, Antik Agora, Zeus Tapınağı, Parlemonto Binası peşpeşe gezebileceğiniz yerler. Evzon Askerlerinin ( gereksiz) gösterisini de izlemek adetten olmuş, gitmişken bakıyor insan, ponponlu ayakkabılarını yere vura vura sert asker havası vermeye ( ponponlu ayakkabıyla ne kadar olursa ) çalışarak ritüellerini tamamlıyorlar. Tören bittiğinde dağılan turistler arasında olmak, insana eee bu mudur dedirtiyor.

EVZON ASKERLERİ

Gündüz gezilecek yukarıda belirttiğim belli başlı yerleri gezdikten sonra akşam Atina’ nın Beyoğlu’ su denebilecek Plaka bölgesine gidiyoruz, yemekler belli : caciki, pilaki, yalançi dolma, kadayifi, ama sadece öz be öz greek salad! Doğal olarak biz sırtaki yapmadık, ancak Plaka tam bir taverna bölgesi, her kapı arkasından sırtaki sesleri yükseliyordu.

Ancak gündüz gittiğimizde Plaka bölgesindeki bir dükkandan da Türk olduğumuzu anladıklarında bizi ” Konstantinapol bizim”, kanımız yerde kalmayacak şeklinde de kovdukları oldu. ( Bkz. Başımıza gelenler kategorisi )

PLAKA BÖLGESİ

Ertesi gün tekrar Atina sokaklarında gezdik, bu defa meşhur meydanlarında dolaştık, Syntogma Meydanı, Omonia Meydanı, Kolonaki ve Monastiraki Meydanlarında dolaştık.

Genel olarak Atina cadde ve sokaklarında arabamızla dolaştık, yoğun vespa trafiğinde yolumuzu şaşırdığımızda camı açıp kime soru sorsak, cevap almadan önce soru sorduğumuz kişilerin sorusuna cevap vermek zorunda kalıyorduk.

” Where are you from ” Nereden geliyorsunuz ? Nerelisiniz ? İnanamayacaksınız ama, Türküz, Türkiye’ den geliyoruz dediğimizde cevap vermeden, yardım etmeden basıp gidenler bile oldu, biz de inanamadık onlara bu yaptıklarından dolayı, bu nasıl misafirperverlik diye. Ama herşey bir yana, bütün Yunanistan’ da karşılaştığımız bir konu var ki, bir soru sorduğunuzda, istisnasız tüm Yunanlılar önce nereden geliyorsunuz diye soruyorlar, sonra cevabınıza göre yardımcı oluyorlar.

Atina’ dan ayrılıp Corinth Boğazını görmeye gidiyoruz. Muhteşem bir yer, sonradan yapılmış, yapay bir kanal, ama çok etkileyici. Corinth boğazının yapımına MÖ 600 yıllarında başlanmış, MS 1893′ de ise gemilerin geçişine açılmış. Corinth Boğazı 6,5 km uzunluğunda, yüksekliği ise 52 mt.

CORINTH BOGAZI

Buradan Pire’ ye geçiyoruz, Pire büyük bir liman, bizdeki ( İstanbul ) Karaköy limanına benziyor, ama daha büyük, bir sürü gemi, tekne limana yanaşmış. Pire’ye Turko limanı da diyorlar. Güzel bir yer, ama sadece o kadar.

PİRE

Biz Pire’ den Yunan adalarına geçme hevesinde olduğumuzdan önce Pire’ ye fazla ilgi göstermedik, gemi biletlerimizi aldıktan sonra rahatladık ve şöyle bir Pire’ yi keşfedelim dedik, ama fazla yanılmamışız. Pire için yanyana lokantalar ve gemi seyahat acentalarının sizi kolunuzdan çekiştirip gemi bileti almanız için iknaya çalıştığı bir liman şehri hayal etmeniz yeterli sanırım. Hayalim deki Pire’yi bulamasamda, Pire şehri diye düşlediğim yeri görmek beni mutlu etti.

Pire’ den Mykonos adasına gideceğimiz feribota bindiğimizde, Yunan anakarasındaki turumuzu da tamamlamış olduk. Yunanistan turundan sonra Yunan adalarını gezip Kuşadası’ndan Türkiye’ ye geçeceğiz.

Yunan adaları kısmını ayrı bir başlık altında anlatacağım.

KUŞADASI DÖNÜŞ

Kuşadasına feribottan indiğimiz gün. Türkiye’ ye döndüğümüzde 9 günün tatlı yorgunluğu üzerimizdeydi.

NOT: Fotografların bir çoğu 1991 yılında çektiğimiz slaytlardan oluşuyor, slayt arşivimizden tarayarak buraya ekliyorum, ama digital olmadığından, maalesef renkler ve baskı kalitesi çok iyi çıkmıyor.

NETİCE ;

– İpsala’ dan yola çıkıp, Yunanistan’ da güneye doğru inip, Kuşadası’ ndan Türkiye’ ye giriş yaparak 1 haftada Yunanistan’ ı genel olarak gezebilirsiniz,

-Yunanistan’ ın iç kesimleri hariç olmak üzere Türk izleri heryerde karşınıza çıkıyor,

-Yaşam tarzlarımız, binalarımız, insanımız, sokaklarımız çok fazla benzerlik arzediyor,

-Bu şehir güzel, bu şehir değil demek yanlış olur, nedense Yunanistan bana bir bütün olarak gezilmeli hissi verdi,

-Ancak Meteora ne yapılıp edilip görülmeli, hele insan Yunanistan’ a gidip, Meteora’ yı görmemişse, bence Yunanistan’ ı gezdim gördüm dememeli ,

-Atina’ ya kadar inmişseniz mutlaka Corinth boğazına kadar gidin, bu insan azmi ve emeği ile doğaya karşı yapılmış bölgeyi görün,

-Atina’ da Plaka bölgesinde bir akşam yemeğine vakit ayırın,

-Yolda Türkçe konuştuğunuzda biri kolunuza yapışır ya da aniden boynunuza sarılırsa şaşırmayın , çok Rum var İstanbul’ dan mübadele zamanında Yunanistan’ a gitmiş, hepsi hasretle İstanbul’ u ve semtlerini soruyor hala,

-Bizim gittiğimiz 16 yıl olmuş tabii, o zamanlar çok Türk yoktu Yunanistan’ a giden, bu sebeple belki de sarılıyorlardı bir Türk gördüklerinde boyunlarına, oysaki şimdi gidiş-gelişler epey yoğunlaştı,

-Ama yaşadığımız kötü maceralarımızda çok maalesef Yunanistan’ da, bunları da ”Başımızdan Geçen Olaylar” kategorisinden okuyabilirsiniz, hepsi gerçektir, bizzat yaşanmıştır anlatılanlar.

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

68 Comments

 1. süheyla Şubat 17, 2008

  iğrenç hiç beğemnedim. aradığım bilgilerin hiçbiri yok.

 2. admin Şubat 17, 2008 — Post Author

  Süheyla hanım,
  bu gereksiz ve çirkin eleştirel tavrınıza bir anlam veremedim, siteyi beğenmemiş olabilirsiniz, içeriğini yeterli bulmayabilirsiniz de ( Yunanistan için daha ne kadar ayrıntılı bilgi arıyordunuz bilemiyorum ama!!!!!! ) bu durumda bir daha ziyaret etmezsiniz olur biter.

  Tabii ki eleştirilere açığım, eleştirir ve site hiç yeterli değil dersiniz kabulumdur. Ama “iğrenç” tanımlamasını gerektirecek ne bilgi var sitede anlayamadım, bu eleştiri hiç şık olmamış.

 3. Ebru Yetim Mart 1, 2008

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.EŞİMLE BİRLİKTE KEYİFLE BAKIYOR VE OKUYORUZ .BİZİ HEVESLENDİRDİNİZ.
  GÖZ NASIL BAKIYORSA ,SANIRIM ONU GÖRÜYOR.

 4. kader Mart 5, 2008

  korinthos kanalı ile ilgili bilgi ararken siteye denk geldim,bilgiler için tşkler…ben de bahsettiğinz yerlerde bulundm ve gezimi sanki 1 kere daha yaşadm,çünkü birçok şeyi aynı sizin belirttiğinz şekilde düşündüm…tabi benim gezdiğim zaman daha temiz 1 şehir olduğundan sokaklarını çok beğendim(temizlik açısından)
  bilgiler için tekrar tşkler,yorumunuza sağlık:)

 5. admin Mart 5, 2008 — Post Author

  Aynı yerlerde bulunmuş gezginlerin yorumunu almak çok hoş, yorumunuz için teşekkürler. Biz Atina’yı gezerken temizlik işçileri grevdeydi, bu sebeple her yer çöp içindeydi.

 6. tanereshma Mart 9, 2008

  Merhaba.Öncelikle sitenizdeki Yunanistan bilgileri çok güzel.
  Ben uzun zamandır Yunanistana gitmek ve gezmek istiyorum fakat bir kaç sorum olacak size..
  Öncelikle Yunanistan’a bu yaz kendi arabamla 4 kişi gideceğiz.ben ve 3 arkadaşım Bulgaristan pasaportu ile gideceğiz fakat şöyle bir sorun var hepmiz 19-20 yaşlarındayız ve malum öğrenciyiz.Bize arabayla bir Yunanistan turu ne kadara mal olur.Tecrübelerinizden yararlanmak isteriz. Sizin vereceğiiz bilgiler bizim ileride aynı şekide avrupa seyahatlerimizide etkiliyecektir.
  Saygılar

 7. tamer Mart 31, 2008

  teşekkürler bilgiler gerçekten güzel.bir şey sormak istiyorum.bu meteora bölgesini araba olmadan nasıl gidip konaklayabiliriz?atinadan falan mümkünmü

 8. Serdar Nisan 9, 2008

  iyi bir çalışma,kapsamlı,değişik ve insanı sıkmıyor.Belki farkında değilsinizdir ama çalışmanızın geneline tıpkı onlarda olduğu gibi bir Yunan antipatisi hakim.Belki de orada karşılaştığınız davranışlardan dolayıdır. Örneğin Evzon askerlerinden ne gibi bi atraksiyon beklediğinizi pek anlayamadım doğrusu,Anıtkabir’deki askerlerden pek farkları yok çünkü.

 9. hande Nisan 30, 2008

  selam selenik göçmeniyim anladığım kadarıyla grup olarak yunanistan turlarınız oluyor kaytılmak isterim

 10. Ahmet Mayıs 29, 2008

  Yunanistan’a Arabayla gitmek için neler gerekli.yardımcı olurmusun.

 11. Ahmet Gider Mayıs 29, 2008

  Eşimle beraber kaça malolur yunanistan gezisi

 12. OYA İPEK Mayıs 31, 2008

  AYNI GEZİYİ EŞİMLE VE ARABAMIZLA BİZDE YAPMAK İSTİYORUZ BU SENE KALDIĞINIZ OTELLERİDE BİZE BİLGİ OLARAK YOLLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİZ BİRAZDA MALİYETİNDEN BAHİS EDERSENİZ MUTLU OLURUZ GUZEL BİR GEZİ OLMUŞ BİZDE SİZE VOLGA TURU ÖNERİRİZ

 13. admin Mayıs 31, 2008 — Post Author

  Merhaba,
  biz bu geziyi 17 sene önce yaptık, bu sebeple ben otel önermek istemiyorum, şu anda mutlaka değişikliğe uğramıştır.
  Ayrıca Meteora ve Selanik de camping de kalmıştık, diğer şehirlerde de merkezde küçük otel ya da pansiyon tarzı yerlerde konaklamıştık.
  Öneriniz için teşekkür ederim.

 14. esin Haziran 4, 2008

  biz arabayla böle bir tur yapmayı düşünüyoruz. sormak istediğim araba ile sınırı geçmek için gerekli olan prosedürleri öğrenebiliryim.

  teşekkürler

 15. Bugra Kayabay Haziran 10, 2008

  Keyıfle okudum anılarınızı .Teşekkur ederım bilgiler için ama bşy gözum takıldı.Şu where are u from meselesi.Turkıyeye gelen herhangı bı yunanlı gelıp bşy sorsa emın olun bi Turk elınden geldiğince yardım eder ama onlarda bızım hegemonyamızda kalmıs olmak mı neden bılmıyorum ama tabırımı maruz görun bi aşağılık kompleksı var galıba

 16. sarp Haziran 17, 2008

  paylaşımınız için teşekkür ederim. bende bu yaz arabayala sizin yaptığınızın bir benzerini arkadaşlarımla yapmak istiyorum acaba bana tahmini bir maliyet soyleyebilirmisiniz.tabi siz 91 yılında gitmişsiniz ama fikriniz olur die düşündüm…

 17. melih sahin Temmuz 27, 2008

  merhabalar, herşeyden önce yaşadıklarınızı paylaşmanız, yazmayan paylaşmaktan çekinen bir toplum içerisinde oldukça anlamlı emeğinize kaleminize sağlık. minik ailemizle (eşim, oğluş ve bendeniz) benzer bir turu bizde yapma arzusundayız, doğaldırki nasıl gerçekleştireceğimizi araştırma aşamasındayız. olası ise sizden bazı sorularımızı yanıtlamanızı isteyeceğiz. neler olduklarına gelince, sırası ile;
  1-araba ile ilgili yapılacak işlemler nelerdir,
  2-uluslararası ehliyet almak durumundamıyız,
  3-konaklama için önceden rezervasyon gereklimi, önereceğiniz yerler olurmu,
  4-biz ailece yeşil pasaport sahibiyiz vize gerektiğini biliyorum, almak sorun oluyormu
  5-Ankara da oturuyoruz, programa ağustos ortası başlayarak, edirne de 1 gün konaklama sonrası yunanistan’a geçiş yapalım düşüncesindeyiz ne dersiniz,
  umarım sorularımızla sizi yormuyoruz
  katkı ve katılımınız için şimdiden teşekkürler

 18. mert Ağustos 7, 2008

  slm size bisi sorucaktim mikanos adasina turkiyeden dogrudan bir ulasim varmi…
  verdiginiz bilgiler ve emeginiz için tesekkurler

 19. admin Ağustos 8, 2008 — Post Author

  Selamlar,
  Bildiğimiz kadarıyla Mikanos’a direkt sefer yok, ama Kuşadasından Patmos’a geçmeniz halinde tüm orta ege Yunan adalarına çok hızlı bir şekilde transferiniz mümkün. Zira adalararası muhteşem bir deniz trafiği var. Patmos küçük sevimli bir ada. Mikanos ya da Santorini herikisine de yakın sayılır. Güney adaları ziyaret etmek isterseniz Bodrum – Kos ya da Datça – Symi ya da Marmaris – Rodos yapabilirsiniz.
  Neşeli yolculuklar,

 20. Ceyda Ulugüven Mart 3, 2009

  Benim aklımın karıştığı nokta ilk fotoğraftaki bey ile aşağıda görünen beyaz saçlı bey aynımıdır. aynıysa zamana küfredeceğim

 21. Seyhun AYHAN Nisan 13, 2009

  Oncelikle merhabalar.Ne güzel sizin gibi dostlarin,hiçbir menfaatleri yokken biizlere bu güzel deneyimlerini aktarmanız:-)))Bizde ekim ayında balayı için arabamızla yunanistanı planlıyoruz.Tesadüf sitenizi buldum ve inanın aradığım birçok şeye neredeyse ulaştım bile.Eger bana ilave tavsiyeleriniz olursa mail adresime yollarsanız çok daha fazla sevindirmiş olursunuz.Ozellikle konaklama ve yeme-içme ile ilgili tavsiyelere çok ihtiyacım olacak.Esinizide saygılarımı sunarım,çok çok teşekkürler:-:))

 22. murat Mayıs 28, 2009

  çok hoşuma gitti benim planladığım rotayı yapmış olmanız aklımdaki soruları otomayik olarak cevapladı.Son zmnlarda internette okuduğum n güzel gezi yazılarından teşekkür ederim.saygılarımla.

 23. alican Temmuz 15, 2009

  mehabalar
  biz 3 kafadar arabayla yuannıstanı kesfetmek ıstıyoruz
  yukarıdada birçok soru var , ama site içinde bu sorunun cevabı yok malesef.
  1 -araba ile ilgili yapılacak işlemler nelerdir,
  2-uluslararası ehliyet almak durumundamıyız,
  bu soruları cevaplayabılır mısınızı?

 24. çiğdem Ağustos 28, 2009

  HERKESE MERHABA! BİZ DE GEZGİNLERDENİZ. ÇOK SAYIDA ÜLKE GÖRDÜM AMA İLK KEZ BU KADAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM. BU KADAR MI KABA OLUR BİR TOPLUM! SERVİS REZALET! AYRICA YAPILAŞMA DA HOŞ DEĞİL. TÜRKİYE’DEN DEĞİL DE ASYA STEPLERİNDEN YUNANİSTAN’A GİDEN BİRİ İÇİN COĞRAFYASI İLGİNÇ OLACAKTIR AMA TÜRKİYELİ İÇİN ÇOK ZAYIF BİR MANZARA. İNSAN ANTİK BİR YAPI BEKLİYOR AMA ACROPOLİS DIŞINDA VE BİRKAÇ OSMANLI KALINTISI DIŞINDA O DA YOK! BU ARADA SAKIN ACENTELERE GÜVENİP DE VAPURA BİNMEYİN, ADADA MAHSUR KALMA İHTİMALİNİZ ÇOK YÜKSEK! BU ARADA TÜRKİYE’YE SAMOS’TAN ARABAYLA GEÇİLMEDİĞİNİ DE ANCAK ORAYA GİTTİKTEN SONRA ÖĞRENEBİLDİĞİMİZİ SÖYLEMELİYİM. HİÇKİMSENİN BİRBİRİNDEN HABERİ YOK! ÇOK ÜLKE GEZMİŞ GÖRMÜŞ BİRİ OLARAK OLARAK RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM Kİ MASRAF YAPMANIZA DEĞMEZ, ONUN YERİNE PALMİYELERLE KAPLI GERÇEK VE DOĞAL ADALARI VE İNSAN SICAKLIĞINDA ÜLKELERİ TERCİH TERCİH EDİN! SELAMLAR.

 25. nuri yilmaz Eylül 21, 2009

  merhaba,
  öncelikle yunanistan hakkindaki görüslerinize büyük oranda katiliyorum.
  Ama Atina bana çok düzenli geldi.
  özellikle Sehrin dışında kalan diğer yerleşim bölgelerindeki evler (örnek olarak Pallini) muhteşem balkonlara sahip. her gittiğimde bu sehrin insanlarının ne kadar çok saatlerini balkonlarinda ayırdıklarını gördükçe içimde hafif bir kıskançlık oluşmuyorda değil…

  yunan adalarından POROS ada sınıda şiddetle tavsiye ederim gitmek isteyen kişilere.
  oldukça temiz, makul fiyatleri olan, diger meshur adalar kadar olmasada kendi çekiciğili olan şirin bir ada..

  sağlıcakla kalin..

 26. nail Mart 25, 2010

  araba ile ilgili yapılacak işlemler konusunda yardımcı olabilir misiniz

 27. hilal tosun Nisan 19, 2010

  Merhaba,

  Biz de 2 aile araba ile aynı geziden yapmayı planlamıştık.Sitenizi bulmam çok iyi oldu. Elinize sağlık. Bu gezi size kaça mal oldu? Tabii ki üzerinden çok geçmiş ama bir fikrimiz olur diye soruyorum.Teşekkürler .

 28. selda Nisan 19, 2010

  merhaba,
  su anda maliyet acısından net bir bilgi vermem pek mümkün değil, cunku o tur yıllar önce yaptığımız br geziydi, ancak şu sıralar haziran ayı için bir plan hazırlıyorum, aynı güzergahı kullanarak araba ile hırvatistan’a kadar gitmeyi düşünüyoruz. Yunanistan üzerinden,arnavutluk,makedonya yapıp hırvatistana gideceğiz,dönüş güzergahı olarak da yunanistan da bizim gördüğümüz ancak çocuklarımızın görmediği selanik, meteora ve atina’ yı tekrar ziyaret edip, ya yine karadan türkiye ye giriş yapmayı ya da atinadan deniz yoluyla türkiye’ ye giriş yapmayı düşünüyoruz.
  ben bu tur için bir harcama planı hazırlıyorum, onu size daha sonra acıklayabilirim ama yine de her tur’un maddi boyutu kişilere göre değişir, sizin yaşam tarzınız, yaptığınız geziden beklentiniz bunlara temel teşkil eder.
  pansiyonda kalırım, yemek konusunu da aperatif geçiştiririm de diyebilirsiniz, mutlaka bir otelde konaklamalıyım ve gittiğim yerin mutlaka en iyi lokantalarında da yemek yemeliyim de dersiniz.
  bu durumda 1000 euro da harcarsınız 2000-3000 euro da, kısacası bu size bağlı. yoksa yol fiks ücret, maksimum 1000 km gidiş 1000 km de dönüş desek benzin fiyatı belli, arabanızın yaktığı km başı yakıta göre hesap çıkarabilirsiniz, gerisi sizin yaşam tarzınıza ve harcama kapasitenize bağlı derim….
  tşk.edrm.

 29. Mert Mayıs 1, 2010

  Pasaportta Makedonya mühürünü gören yunanlı gümrük memurları, cin görmüş gibiler. Dönüşte Yunanistan’a giremezsiniz, benden size dostça bir uyarı Selda hanım.

 30. betsi Mayıs 5, 2010

  Merhabalar,araba ile Yunan adalarına gitmeyi düşünüyoruz.Siteyi buldum okudum süper.. yorumlardaki cevapları nasıl görebilirim.Benim de sorularım var.Mesela Araba için izin? ehliyet? Pireden arabalı vapura mı biniyorsunuz? ne kadar sürüyor Mykanos adasına varış.Adada araba kullanıyor musunuz.

 31. KUDRET KIPICI Ağustos 27, 2010

  GERÇEKTEN DOYURUCU VE AÇIKLAYICI ( KISADA OLSA) BILGILER VAR.
  Ben hersene yurtdışına( avrupaya) halk oyunları grubu ile giden birisiyim. tabi kara yolu ile ve otobüs ile olunca olunca ve buna 40 kişinin sorumluluğu eklenince pek te gezme olanaği olmuyor. Izmir- çanakkale- ipsala kavala- selanik- kozani grevena igoumenitsa olarak takip edip buradan gemi ile Italyaya geçip gidiyoruz.Bu ekimde özel aracımızla kateriniden aşagıya inip atinaya kadar gitmek için plan yaptık. bu yazınız bize ışık tutacak.Eğer elizde mevcut ise ÖRNEĞIN SELANIK ATINA ARASı KAÇ KM? VEYA SELANIK LARISSA ARASı NEKADAR? VE BENZERI KM LER VARSA ADRESIME YOLLARSANıZ SEVINIRIM.

 32. ali Ağustos 27, 2010

  yazılarını okudum çok keyif aldım..bizde interaille phton-selanik-atina ve igunimisya(böyle yazılmıyor ama)orda italya ve diğer ülkeler diye devam ettik -7-8 ülke .Sorum şu olcaktı kısaca yazarsanız sevinirim.Biz sadece yunan adalarına gidelim diyoruz içeriyi zaten gezdik ama en ekonomik istanbul da çıkışlı nasıl olur.şu an 25 euro ya ist-selanik treni yeşil pasaportla rahat gideriz ama oradan yunan adasına giriş durumu olabilirmi bilmiyorum..oksa izmir veya kuşadasındanmı adalara giriş yapsak daha ekonomik olur..Saygılar..Ali

 33. tatildeyiz Ocak 19, 2011

  Merhaba ;

  Sitenizi beğendim , bir tatil bu kadar açıklayıcı anlatılabilir . Bizde geçen yıl Rodosu günlük 35 Euro ‘ya araba kiralayıp gezmiştik . En güneyindeki Kum burnu çok güzeldi , birde küçük bir balıkçı köyünde yediğmiz ahtapotun lezzetini hiç bir yerde göremedim .

 34. Sevval Mayıs 27, 2011

  gerçekten sitede sizin kadar iğrençç. Bi bok yazmamışsınızki. nerde yemek yenir , nerde kalınır, ne alınır … bommboş bi site.

 35. Doğan Nami BİLAL Haziran 6, 2011

  Elinize,ayağınıza vede yüreğinize sağlık.Oldukça açık akıcı bir anlatımla bana ışık tutan bilgilere teşekkürler.

 36. Gürel Bal Temmuz 4, 2011

  Merhabalar,

  Siteniz çok güzel. Harika nostaljik fotoğraflardaki manzaralar gülen yüzünüzle daha bir güzelleşmiş. Ben de 2009 da trenle Selanik yolculuğu yaptım ve 3 gün kaldım. Gitmek isteyenlere tavsiyem, Atatürk’ün evini, Leukos Pirgos u(beyaz kale), Bizans müzesini, Teknoloji müzesini, kordon boyunu ve Anopolis i gezmelerini öneririm. Ayrıca bir iki yerde Sabetayist(yarı havra yarı cami) ibadethanesini bulup görmelerini tavsiye ederim. Ermou sokağında Molivos adında bir kafe-bar-restaurant var. bu da güzel ve meşhur bir yer. Hamza Bey Hamamı ise eski ve dökük olmasına karşın görülebilir. Agiou Dimitriou Caddesindeki Agiou Dimitriou manastırı görkemli.

  İyi seyahatler!

 37. Seyfi Günaçtı Temmuz 25, 2011

  Selamlar. Ben siteyi 25.07.2011 tarihinde ziyaret ettim ve bilgilerden faydalandım. Düzenleyenlere teşekkür ederim. Şehirler arası mesafeler de (km olarak) verilmiş olsaydı daha iyi olurdu, yani benim için. Çünkü biz de bu kadar kapsamlı olmasa da Yunanistan’a bir gezi düşünüyoruz.

 38. murat Ağustos 15, 2011

  öncelikle merhabalar..sitenizin yunanistan kısmını hala inceliyorumm…öncelikle kendimi tanıtayım..ben turk silahlı kuvvetleri personeliyim ve 01 eylul 2011 den itibaren yunanistan da 2 senelik bi göreve gideceğimm..LARİSSA kentine gideceğim..ben de sizler gibi kendi aracımla gitmeyi duşunuyorum..öncelikle araçla giderken hangi guzergah daha kullanışlı bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum..sitenize uye olmayı denedim ama parolam gelmedi hala.umarım surekli kontakta olarak sizin bilgilerinizden faydalanabılırım.selamlar..murat duman

 39. Ali Bora ERSOY Ağustos 16, 2011

  Merhabalar,
  öncelikle yazınızı büyük bir memnuniyetle okuduğumu belirtmek ve sizlere teşekkür etmek istedim .Yaklaşan bayram tatilinde ailem ile birlikte Yunanistan’a özel arabamla(Ankara plakalı) yapmayı planladığım tatil için beni oldukça aydınlattınız ….tekrar teşekkürler 🙂

 40. Gökhan Dağdeviren Eylül 3, 2011

  İş için birkaç defa Selanik ve Atina’ya gittim ama hep uçakla ve hep şehir içlerinde kaldım. Ama gelecek bayram tatilinde hedefim İstanbul plakalı aracımla ailece Pire’ye dek gidip dönmek. Eski tarihli bir gezi yazısı da olsa bence gayet aydınlatıcı ve özenli yazılmış. Bravo.

 41. Metin Berkant Bahçeci Eylül 25, 2011

  Merhaba;

  Bizde benzer bir yolculuk yapmıştık. Tesadüfen sitenizi (biraz geç oldu) keşfettim. Aynı duygulara sahip olmamız hoşuma gitti, demek ki Yunanistan benzer şeyler çağrıştırıyor.

  Geziniz bol olsun…

 42. Gülcan Ekim 21, 2011

  Süheyla hanım,
  İğrenç ne demek açıklayabilirmisiniz merakımı bağışlayınız…

 43. Aretina Vozes Kasım 7, 2011

  Ya sas.
  Yunanlılar kötü değil. Biz türkleri sevmeyiz ama sizde bizi sevmiyorsunuz….

 44. ibrahim Kasım 20, 2011

  soyulmak için güzel organizasyon ekonomisini kurtarmak size mi kaldı.kendi memleketini gez hiç olmaz sa biraz memleki tin insanı kazansın

 45. ibrahim Kasım 20, 2011

  biz türkleri sevmeyiz diyenler in yassas ları bana lazım değil

 46. Aretina Vozes Aralık 9, 2011

  bis siz bizi sevmedihinis için sisi sevmiyorus

 47. bülent küçük Ocak 1, 2012

  Selam Vozes,
  Bizim sizi sevmediğimizi kim söyledi size.
  Biz sizi seviyoruz. Ayrıca Türkler ve Yunanlılar bir birlerinin kültürlerinden ektkilenmiş iki eski komşu ve dosttur.

 48. Aretina Vozes Şubat 17, 2012

  Bisim burada Türk düsmanlari olduğu gibi Türk dostlarida var. Ama Türkiye çok Yunan düsmani. Ben yasadim Türkiye biliyorum.

 49. ayhan Şubat 24, 2012

  selamlar.ilk önce siteyi “*ok gibi” “iğrenç” diye eleştirenleri kınıyorum.ben de 2011 yazında ipsaladan yunanistana otobüsle gittim.ancak fiyatlar bana göre çok pahalı olduğu için hemen bir gün sonra döndüm(doğrusu bir litre suya 1 euro vermeyi içime sindiremedim.türkiyede herşey dahil günlük 75 liraya kalırken yunanistanda yıldızı olmayan otele sadece konaklama ücreti olarak 40 euro vermek baya ağırıma gitti.)ama şunu söyleyeyim işkeçe ve gümülcine de çok insanla konuştum (türklerle türkçe yunanlılar ile eğer biliyorlarsa inglizce) ama hiç türk olduğum için terslenmedim. bir sözüm de aretina vozes isimli şahsa .ben yunanlılardan nefret etmiyorum.çevremden de edeni görmedim.ayrıca bu iki günlük seyahatim sırasında sıcakkanlılıklarını görünce sempati bile duymaya başladım.ne oldu da türklerden bu kadar nefret ediyorsunuz.

 50. Aretina Vozes Mart 3, 2012

  Asla Türkler nefret etmem. Çoğu iyi olmasada Türkiye ben çok saygi duyuyor Türkiye çok seviyorum. Yillarca yanyana yasamis ve kültürler etkilesmis bence kültür ortak kültürümüs. Kavganin sebebini anlamiyorum. Çoğu Türk bisim canim adalarimisin Türk ait olduğunu söylüyor ve bu tüm Yunan halkini kizdiriyor. Kendinise gelin Türkler. Biz düsman değilis!!!! Adalarimisa topraklarimisa her zaman sahip çikaris. Eleftherian i thanatos!!! BU SÖZÜ SONSUZA DEK YASATİRİS

 51. ayhan Mart 6, 2012

  bence kimsenin sizin adalarınızda gözü yok.biraz kuruntu yapıyorsunuz.sadece anakaraya yakın (hem de çok yakın) birkaç ada var.onlar sadece tedirgin ediyor.sadece bu birkaç ada için iki ülkenin anlaşabileceği bir hukuki statü belirlense bence ege sorunu diye birşey kalmaz.şöyle bir empati yapın mesela atinaya yakın birkaç ada var onlar türklerin elinde olsa sizler tedirgin olmaz mısınız.ayrıca “kendinize gelin türkler “ibaresi biraz ağır kaçmış.ben yazı yazarken sizlere dokunacak ifade kullanmadım.esas siz biraz kendinize gelin.o kadar parayı turizme ve silaha yatıracağınıza turizmden başka alternatif ekonomik alanlara da yönelseydiniz şimdiki krizi bu kadar ağır geçirmezdiniz.gittğim yerlerde bir tane göze batan fabrika göremedim.selanik ve atina da olabilir belki.aynı şey bizim için de geçerli.zamanında bu kadar silah alınmasaydı eminim hem türkiye hem de yunanistan şimdi ekonomi olarak daha iyi yerlerde olurdu.politikacıların ve silah tüccarlarının gazına gelip birbirimizden nefret etmeye gerek yok.bak site adminleri ne güzel fotograflar yüklemişler.en kısa zamanda selanik ve fotoraftaki kanalı ziyaret etmek istiyorum.

 52. Aretina Vozes Mart 6, 2012

  Bis Kwnstantinapolisin sisin eliniste olmasidan çok rahatsizlik duysakta bu konuyu tartismayiz çünkü Kwnstantinapolis artik Türklerindir. Sizin yakininista diye bisim olan adalari sise mi verelim yani. Geçen gün internetten Elladadaki bir yarisma programini isliyordum. Viteonun altinda Türklerin bise karsi yasdiği hiç hos olmayan birçok yaziyla karsilastim. Çok çirkin saldirilardi. Siz bunlari görmüyorsunus tabii….. Sis tüm dünyanin bir zamanlar hakimi olan Osmanli Devletinisin yaptiklariyla övünmekten baska birsey yapmiyorsunuz. Bisey oldumu Osmanli size söyle yapti böyle yapti. Yüce Mustafa Kemal bana yaptiklarinistan değil yapacaklarinistan bahsedin dememismi. Herkes kendi ülkesine baksin bisim halkimisa salak ve daha birçok ağiza alinmayacak çok çirkin küfürler ediyorsunuz. Kaç yunan sayfasinda bu derece kötü seyle karsilastinis. Biste sütten çikmis ak kasiğis demiyoruz ama bu denli çirkin seylerde yazmiyoruz. Dost olmak dururken bu düsmanlik niye?

 53. ayhan Mart 7, 2012

  sayın aretina vozes sizinle daha fazla siyasi tartışmanın içine girmek istemiyorum.çünku burası seyahat ve gezi köşesi.ancak dikkat ederseniz ilk yazımda ülkenizden bahsederken fiyatların bize göre yüksek oluşu dışında ülkeniz hakkında hiç olumsuz görüş belirtmedim.siz ise sürekli türkler hakkında olumsuz yazıyorsunuz.o sizler hakkında olumsuz yazılar yazan sitelerin linklerini verebilirmisiz,ben de görmek istiyorum,gerekirse ben de karşıt yazılar yazmak istiyorum.size birşey daha belirteyim xanti de(işkeçe) spor salonu var.oradaki spor salonun duvarlarına bir bakın türkiye ve pkk hakında neler yazıyor.(eğer aradan geçen 6-7 ay içinde silinmedi ise).ama ben bunu ilk yazımda dile getirmedim.ayrıca bir husus daha var ikinci dünya savaşı sırasında winston churchill ismet inönü ile türkiyenin savaşa girmesi karşılığnda 12 adayı verme pazarlığı yaptı.eğer sizin adalarınızda gözümüz olsaydı o teklife balıklama atlardık.zaten o esnada ülkeniz nazi işgali altındaydı.ama sizler birinci dünya savaşı sonunda bizim ülkemizi işgal etmeye kalktınız.(büyük ihtimalle inglizlerin teşviki ile (burası benim yorumum.))ayrıca ben ve benim görüşümde olanlar asla osmanlı devletinin her yaptığı ile övünmedik.sonuçta tarafsız gözle baktığında emperyalist bir devletti.şimdiki emperyalist devletlerden farklı bir politika izlemedi.aynen roma imparatorluğunun yaptığı gibi.görüldüğü gibi kusur bulunmak isteniyorsa çok bulunur.ama bu forumda lütfen bundan sonra olumlu yazılar yazalım. insanlar birbirlerini gördükçe daha iyi tanırlar.son olarak ne olursa olsun çok büyük bir negatif durum olmadıkça ben ve benim gibiler sizlerden nefret etmeyeceğiz.geçmişte ne olduysa oldu.sizin de kemal atatürken alıntı yaptığınız gibi olmuşlara değil olacaklara bakalım.inşallah türkler hakkındaki olumsuz görüşlerinizi bir gün yıkarsınız. kalın sağlıcakla.

 54. Aretina Vozes Mart 18, 2012

  Tamamen kopyala yapistir yaptim.Tamamini okuyun da rezaletinisi görün hiçbir Yunan sayfasinda böyle birseye rastlayamassinis.Simdi kimmis düsman …… ???? !!!!!

  xxxxxxx

 55. Samet KAUFMANN Mayıs 16, 2012

  Aretina Vozes

  Romanyada 6 sene boyunca en yakin arkadasim bir yunan oldu. 6 sene boyunca ne o bana Istanbulu sordu nede ben ona Selanik i !! Cokda super arkadasligimiz var ve halen devam ediyor… Turkiyenin hicbiryerinde Kibrisin Rum kesimi hakkinda bir PANKART veya TABELE goremessiniz… Turkiyede Devlet diger Devletlere ve insanlara DUSMANLIGA para harcamaz..Eger harcasa ise suanki ortam daha gergin olurdu.. Simdi gelelim RACISM yapan Turk ve Yunanli arkadaslara… Isleri gucleri olmayan,issiz ve egitimsiz insanlarin yaptigi birseydir bu. Akli basinda insan zaten bole GEREKSIZ seyler yapmaz.. Ama dusunmeliyizki Yunanistanin POPULATIONi ile Turkiyenin POPULATIONi BIR DEGILDIR…! Yunanistan 15million civari iken Turkiye 70milliondur. Matematiksel bir hesap ile sizden daha fazla GEREKSIZ vatandasimiz vardir.O yuzden TUM TURKLER size dusman gibi gozukebilir.. Ama aslinda 70 milyona gore cok az bir kisimdir..Yunanlilar ile Turkler arasindaki tek Fark DIN dir.. Iki ulkenin insanida TOPRAGI icin seve seve CANINI verir..Turkiyeye gelen her Turiste ben yardimci oluyorum ve WHERE ARE YOU FROM sorunu sormadan…

  Sevgiler Saygilar..
  Peace !

 56. Ayse alp Haziran 2, 2012

  İzlenimlerinizi ilgi ile okudum .Bu yil Yunanistana yapacagimiz gezi icin bize iyi bir klavuz oldu tesekkurler…..

 57. Alahan Haziran 4, 2012

  Ben de temmuz ayında ailemle Kısa bir Yunanistan gezisi yapmayı düşünüyorum.Hepimiz yeşil pasaport sahibiyiz ve kendi aracımızla gideceğiz.

  Evvelce özel otomobili ile giden arkadaşlara sormak isterim:

  1-) Araca ilişkin ne tür işlemler yapmak gerekiyor.?
  2-) Ehliyetim orada da geçerli olacak mı, olmayacaksa dönüşüm için nerede ne tür işlemler yapılması gerekir?
  3-) Araçla geçerken yiyecek geçirmemize izin veriyorlar mı??

  Yardımcı olmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

 58. hande Haziran 24, 2012

  Ben babamın doğduğu yer olan iskeçeyi görmeyi çok istiyorum.Bu yüzden ailemle eylül ayında arabamızla bir gezi planlamak istiyoruz.Araba ile ilgili prosedürler hakkında bilgisi olan ltfn cvp yazarsa sevinirim…..

 59. hakan Temmuz 18, 2012

  bence güzel olmuş
  Süheyla hanımda kıskanmış herhalde.

  Bir sorum olacak mail ile yanıtlayabilirseniz çok makbule geçer.
  Kendi aracımızla kuzeyden güneye geçip oradan antalyaya evimize dönelim diyoruz ancak aracı yunanistan yarımadasından anavatana nasıl getiriyoruz?
  Arabalı vapurlar varmı?
  Fiyatları nasıl?
  Eger uygunsa feribotlardan gidiş dönüş bilet alıp sadece güneyi gezmek istiyoruz.
  Şimdiden teşekkürler

 60. fügen köksal Eylül 1, 2012

  Öncelilkle emek verip anılarınızı anlattığınız ve gidecek olanları bilgilendirdiğiniz için içten teşekkürler. Biz de çok yakında böyle bir tur yapmayı düşünüyoruz araba ile ve verdiğiniz bilgiler gerçekten çok açıklayıcı oldu. tekrar teşekkürler.Üzülerek belitmeliyim ki, kaç kez Yunan topraklarına gittiğim halde (çoğunlukla adalar) henüz komşumuz olan Yunanlılardan her hangi bir olumsuz davranış görmedim. Avrupa’daki pek çok ulus birbiriyle tarih boyunca kıyasıya savaştıktan sonra, bugün nasıl dost oldularsa, biz iki toplum da pekala bunu başarabiliriz. Bu biraz bakış açısı. ben şahsen çocuğuma bunu aşılıyorum. İkinci takıldığım konu ise, bazı kendini bilmezlerin,sitenize karşı aldığı terbiyesiz ve seviyesiz tutumları.Ayıp ! Neyse siz yine de gezdiğiniz yerler konusunda bizleri aydınlatmaya lütfen devam ediniz.Beğenen beğenir, beğenmeyen beğenmez. Saygılarımla…

 61. özlem Ekim 1, 2012

  merhaba bizde eşimle birlikte 15 temmuz 2000 yılında yunanistanı arabayla gezdik ve çok beğendik. ipsala gümrüğünden çıktık dedeağaç, gümülcine iskece ve kavaladan sonra selanik ve atinaya vede pire limanına kadar kendi arabamızla gezdik gerçekten çok güzeldi kavalada denize girdik ama beni üzen en kötü şey o kıbrıs haritalarıydı kanla boyanmış şekli gerçekten acı çok güzel reklam yapıyorlar ordada simit bulup yedik büfeleri var türkiyede yaşamış rumlarla tanıştık güzel bir geziydi

 62. suna Ocak 30, 2013

  selam millet bu yaz yunanistana gittim herşey harikaydı bir hafta kaldım. yunanlı bir hanımla tartışan molozlar türkiyede gezerken size laf atan sarıklı fanatikler olmuyormu sağa sola yazılan duvar yazıları falan olmuyormu.gidip doğuyu gexzzem lüksünüz varmı sıkıyomu yoksa:)) içerideki düşmanımız dışarıdakinden daha fazla farkedin bunu. heleki milliyetçi insanlarla tartışmaya girip hadi dibini bul modundan çıkın lütfen. fikirlere saygı duyun gülümseyin yunanda bulgarda komşularımız iyi hoş insanlar suriyeli ıraklı komşularımızda iyiler. SİZ İYİ OLUN YETER..

 63. suna Ocak 30, 2013

  yunanistana gidecek arkadaşlar fiyatlar antalya gibi bodrum marmaris gibi. fark yok.hatta ucuz bile marmaris daha pahalı. tabelalarda km yazmıyor bu bir sorun oluyor:)) yanınızda bir harita bulunsun.birde tuvaletlerde taharet musluğu yok. olsa nolcak türkiyede girdiğiniz bir restoran yada eğlence yerinde taharetmi ediyoruz:)) mikrop kapacaz diye açıkçası peçete kullanıp kalkıyoruz. iklim akdeniz gibi atina aynı izmir gibi herşey güzel hoş. . domuz eti yemeyelim diye hep balık yedik ve gitmeden önce sözlükten yardımcı olabilecek kelimeleri kagıda yazdık mesela şöyle.balık yenecek yer arıyoruz fakar biz diliniz bilmiyoruz o nedenle elinizle terif edin. çok yardımcı oldular hatta bizi önüne katıp kalabileceğimiz güzel otellere bile getirdiler.yolculuk hep otobandan bu bir rahatlık ama otobanda bizdeki gibi durabileceğiniz yerler pek yok. bir sürü gişe geçiyor ve her gişede para ödüyorsunuz.atinaya kadar on tane var sanırım..bir iki avro çok değil ama bozuk para sorun oluyor.bozuk para bulundurun.yanınıza ilaç alın ben gibi eczanede derdiniz anlatana kadar krize girmeyin:))

 64. seyhan Ocak 6, 2014

  Menapoza girdiğini tahmin ettiğim Aretina’nın yazılarını okuduktan sonra, tatile Former Ottoman State of Greece’e gitmemeye karar verdim. (Onlarda Makedonya’ya Former diyor değil mi?) Hiç kimse Yunanistan ya da yunanlarla ilgili kötü yorum yapmamışken gelip burada abuk subuk konuşan bir kadına ve onu yetiştiren sisteme para kazandırmayacağım. Hele sırf yemeye içmeye gidenlere diyorum ki, memlekette ya da Balkanlar’da her köşeyi gezdiniz de Nazi partisi-golden dawn- olan bir memlekete gitmek mi eksik kaldı? Tarihi bağları olan, ailesi mübadil ailesi olanların dışında giden insanlara sesleniyorum; gitmeyin kardeşim, bu adamlar bu kafayı değiştirmedikçe gitmeyin.. Sahte belgelerle AB fonlarından yararlandıkları ortaya çıkınca, ekonomik kriz yüzünden Türk turistler kıymetli oldu. Ama gördüğünüz gibi kafa aynı adamlarda. Türkiye’de Yunanistan’dan daha fazla Antik Yunan eseri var. Hangisini gördünüz de yunanistan geri kaldı?

 65. Derya Ocak 20, 2014

  Merhaba,
  Sitenizi tüm seyahat planlarımdan önce ziyaret ediyorum. Bu yaz 9 günlük Yunanistan planımız var. Kavala’ya kadar otobüs ile gelip, sonrası için araç kiralamayı düşünüyoruz. Size sormak istediğim, Pire’den ulaştığınız ve gezinizin son günlerini kapsayan Yunan Adaları yazınız. Başka bir başlık altında yazacağım demişsiniz ancak ben bulamadım o yazıyı.

 66. gökhan Şubat 24, 2014

  Merhaba paylaşımlarınız için teşekkürler.

  araçla geçmek istediğimizde araç için yapmamız gereken şeyler nedir?

  gezimizi çadır veya karavan gibi bir araçla yapmayı planlıyoruz Yunanistan’da kamp yapılacak uygun yerler var mı?

  …sadece gezi sayfası olarak kalması dileğiyle…

 67. Kaiser Beyner Ağustos 7, 2015

  Yunanistan hakkında okuduğum en berbat gezi yazılarından biri. Tipik Türk yaklaşımı, hiçbir şeyi beğenmemiş her şeyi eleştirmiş zannedersin ki hanımefendi Paris’te yaşıyor. Bir defa Greek ler temizlik ve estetiği ile meşhurdur, ikincisi Greekler Türklere benzemez ve tarihe baktığınızda Türkleri sevmemek için onlarca nedeni vardır, pontos katliamı ve Batı Rum katliamları ve sürgünleri gibi yani size dostane davranmayanların haklı nedenleri gayet haklıdır. Bir diğer konu yunanistanda keşmekeş falan göremezsiniz sanırım aiz türkiye ile yunanistanı karıştırdınız, çok gereksiz ve anlamsız bir eleştiri yazısı olmuş bu.

Leave a Reply

© 2022 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram