Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

SAVOGNIN’de kayak – GRAUBUNDEN BÖLGESİ / İSVİÇRE

2013 Şubat ayında kayak için İsviçre’nin Graubunden bölgesine gittik. Graubunden İsviçre’nin güneydoğusunda, İtalya’ya komşu ve ülkenin en büyük kantonu.

Ünlü Davos ve St. Moritz kayak merkezleri, çocukken hayranlıkla izlediğim Heidi çizgi filmindeki Heidi ve büyükbabasının köyü olan Maienfeld köyü de yine Graubunden bölgesinde.

Switzerland_bolgeler

İsviçre’deki tüm pist haritalarını tek tek inceledim, ülkedeki ünlü kayak bölgelerinin yanısıra, Graubunden’deki adı çok duyulmamış 3-4 kayak bölgesi pistlerinin de çok güzel olduğunu farkettim ve böylece hadi bu bölgeye gidelim, buradaki kayak pistlerini keşfedelim dedik.

Bunların çoğu birbirine yakın küçük küçük kasabalarda yeralan, bazılarının adı çok duyulmamış kayak bölgeleri. Chur, Arosa-Lenzerheide, Flims/ Laax, Savognin bunlardan bazıları. Ünlü Davos ve St. Moritz kayak merkezleri de bunlara çok yakın.

kt_11

 

Biz Savognin’de kayak yaptık, Savognin’i seçmemizdeki en önemli sebep pistlerinin uzun olması, tek bir telesiyej ile (gondol) çıkış yapıp, inişte 8 km lik orman içinden giden süper zevkli iniş yapılan bir pistten aşağı kadar inebiliyor olmak.

Savognin’i yazımın en sonunda tanıtacağım ama tüm bölgedeki pistleri incelediğim için yakınındaki diğer çevre kayak bölgelerini ve pist haritalarını da gitmek isteyebileceklere kolaylık olması adına buraya eklemek istedim. Bunlar orta seviye kayakçılara hitap edecek uzun mesafeli mavi ve kırmızı pistlere sahip kayak bölgeleri.

lenzerheidekucuk

Lenzerhide kayak bölgesi bir vadinin iki tarafındaki kayak pistlerinden oluşuyor, yukarıdaki kayak haritaları aynı vadinin sağ ve sol taraflarındaki Lenzerheide’ın iki yamacının pist haritası…

Ayrıca bu bölge Arosa ve Lenzerheide kayak bölgesi olarak da geçiyor çünkü iki pistin birbirine geçişi var.

Arosa_Lenzerheide

Arosa ve Lenzerheid pistleri orta derecede kayak bilgisi olanlar için süper pistlere sahip, göl manzaralı, ağaçlık bir bölge. Lenzerhide tarafı bir vadide, Heidsee gölü çevresine sıralanmış Parpan, Valbella ve Lenzerheid kasabalarından oluşuyor. Arosa tarafı ise, merkezdeki Arosa kasabası Obersee ve Untersee gölleri arasında yerleşik olup, Arosa kayak bölgesindeki Hörnli tepesinden Lenzerheide bölgesine bağlanıyor.
Toplam pist uzunluğu 225 km, günlük ski pass ücreti 65 CHF

flims_laaxkucuk

Flims – Laax – Falera kayak bölgesi de toplamda 220 km uzunluğunda pistlere sahip, özellikle orta seviyedeki kayakçılara hitap edecek kolay mavi pistleri 63 km, kırmızı pistleri ise 111 km. Birbirine bağlantısı olan Flims, Laax, Falera kasabalarının kayak pistleri bu bölgedeki en büyük kayak merkezi. Pistlerden de göründüğü üzere dağ köyleri arasından inen ormanlık, manzaralı yeşil yürüyüş pistleriyle de zirveden aşağıya doğru güzel bir inişi var, tüm bağlantılarda geçerli olan ski pass ücreti 68 CHF

st moritz
St. Moritz tüm kayakçıların adını iyi bildiği, daha çok Avrupa jet setine hizmet ettiği imajı bulunan bir kayak bölgesi. St. Moritz’de 3 kayak bölgesi var, “Corvatsch”, “Pontresenia” ve “Corviglia. St. Moritz bölgesi daha iyi kayakçılara hitap edecek kırmızı ve siyah pistlerin yoğun olduğu bir kayak bölgesi. Sadece Corviglia’nın toplam pistlerinin uzunluğu 165 km olup, orta seviyedeki kayakçılar için 42 km mavi pistleri mevcut. Günlük ski pass ücreti 73 CHF.

Bana kalsa hergün kasaba değiştirip 1 gün Lenzerheid’de, 1 gün Savognin’de, 1 gün de Flims-Laax’ ın pistlerinde kayardım, hepsi birbirine komşu kasabalar olduğundan aralarında 15-20 km mesafe var, (St. Moritz uzak olduğundan onu saymıyorum) ama yanımdaki ekip arkadaşlarım kayak konusunda benimle aynı heyecanı taşımıyor maalesef… Yok artık, o kadar da değil deyip beni susturdular, çok mu ütopik birşey istiyorum ki :))))

SAVOGNİN

Evet gelelim Savognin’e…
İsviçre’nin güzel ve uzun pistlerinde kayak yapmak sevdasıyla Yine Düştük Yollara….

Ve sabah uçağı ile yine Zürih’e indik, havaalanından arabamızı kiralayıp, Zürih’in içinde bir tur attıktan sonra daha önceki gidişimizden soğan çorbası, ciger yahnisi ve sosislerinin tadı damağımızda kalan Zeughauskeller’de öğlen yemeğimizi yedik.

IMG_4185
Yemekten sonra İsviçre’nin ünlü Sprüngli pastanesinde çayımızı içip, çilekli pastalarımızı yedik ve Fransa gibi burada da meşhur olan macaronlarımızı alıp, kayak yapacağımız Savognin kasabasına doğru yola çıktık.

IMG_4385

Yoldaki manzaraların güzelliğini kelimelerle anlatmak pek mümkün değil. İsviçre’de kış, karlı dağlar, masal gibi köyler, bacasından duman tüten güzelim tahta köy evleri, yolun kenarından akan dereler, buz tutmuş şelaleler…

Savognin’e giderken yolumuz üstündeki bölgenin tarihi ve en büyük şehri olan Chur’u gezip, yol boyunca kayak pisti haritalarını incelediğim kasabaları tek tek görüp akşam Savognin’e ulaştık. Akşam saatlerinde ulaştığımız Savognin gördüğümüz kadarıyla küçücük, sevimli ve güzel bir kasaba.

IMG_0068

IMG_0071

IMG_0079

Kasabanın tam merkezindeki otelimizi bulduk, önündeki otoparka arabamızı park edip otele girdik. Rezervasyon yaptırdığımız otelin ismi Danilo & Pianta Hotels, iki ayrı binası var, her ikisinin de yeri güzel, zaten birbirine çok yakın.

10843601

 

Biz Danilo tarafında kaldık, booking.com dan rezervasyon yaptırdık. Danilo & Pianta otelini çok beğendik. İlk giriş yaptığımız akşam otelin restorant kısmında yemek yiyen kalabalık misafir kitlesinin de hallerinden pek memnun havası vardı. Belli ki yediklerinden, içtiklerinden çok keyif alıyorlardı. Biz de odamıza yerleşip, üstümüzü kalın giyindik ve kasabayı keşif için dışarı çıktık, bir süre kasabada yürüyüş yaptık, gezdik, sonra otelimize dönüp, biz de akşam yemeğimizi yedik. Akşam yemeğimiz snitzel ve apple strudel oldu, otel restorantı olmasına rağmen Avusturya sınırına yakın bir bölgede bulunduğumuzdan olsa gerek yediklerimiz nefisti, çok memnun kaldık, yemek sonrası sabah erken kalkıp kayak yapacağımız için erken uyuyalım dedik…

Sabah erkenden kalkıp, kahvaltımızı yaptık ve sonrasında pistleri keşfe başladık. Otelimizin pistlerle direkt bağlantısı yok maalesef. Ama otel pistlere çok yakın, kahvaltı salonu ve ön odalar direkt pistlere bakıyor.

Aslında Savognin’de pistlerin en yakınında Kube hotel var, modern bir mimarisi olan bu otel pistlere direkt çıkışlı ve dönüşlü olması açısından en mantıklı olan otel, ama daha çok öğrenciler ve gençler kalıyor gibi…

Kayak pistlerinin başlangıcında, pistlerin hemen altında (Kube otelin hemen önünde) araç park yeri var, arabamızla oraya inip ( aslında otelden mesafe en fazla 500 mt ama yokuş aşağı, dönüşte çıkış zor olur diye arabayla inmek mantıklı) park ettik ve günlük ski pass alıp ( kişi başı yetişkin CHF.56.-günlük) bizi zirveye taşıyacak gondola bindik, hava da çok güzel…

İlk olarak Martegnas tepesine çıkıp, 15-21-13-2 nolu mavi pistleri takip ederek aşağı indik, burası kesintisiz 8 km lik muhteşem keyifli bir mavi pist, ormanın, yayla köylerinin içinden geçerek kayak yapıyorsunuz, pistin başlangıcı orta zorlukta, sonuna doğru daha keyif alarak, köylerin, ormanın içinden geçerek epeyi uzun süren (iniş 45 dk) büyük zevkle kayak yapılan manzaralı kolay bir pist.

[evp_embed_video url=”http://yinedustukyollara.com/resimler/SAVOGNIN.mp4″ width=”860″ poster=”http://yinedustukyollara.com/resimler/savignon.jpg”]

Sonra diğer pistleri denedik, hepsi zevkli ve yine uzun mesafeli pistlerdi…Ama biz orman içi yoldan inen 13 nolu pistten çok zevk aldığımız için, genellikle ilk kaydığımız pistten kaymayı tercih ettik Savognin’de.

savognin1

İsviçre’nin Graubunden bölgesini de keşfetmek, görmek, denemek amacıyla bu yıl Savognin’i seçtik, çok büyük ve geniş alana yayılmış bir kayak bölgesi değil, ama yorulmadan, zevkle kayılan, manzaralı pistlere sahip. Savognin’de 2 gün kaldıktan sonra, St. Moritz’e geçtik, St. Moritz’de gezip, yemek yedik ama burada kayak yapmadık, aslında pistleri çok güzel ama daha önce de dediğim gibi, ekiptekiler bir tatilde 3 farklı yerde kayak yapamayız dedikleri, hatta kayağa 1 gün ara verip, İsviçre’nin bu kadar güneyine inmişken İtalya’ya geçsek mi dediklerinden son anda bir çılgınlık yapıp hiç planda yokken Milano’ya indik.

Ve yine hiç planda yokken o gece Milano’da kalıp, ertesi günümüzü Milano sokaklarında geçirip, öğlen yemeğimizi iyiki Milano’ya indik dedirtecek güzellikte tadı damağımızda kalan risottosu ve pizzasıyla “işte İtalya” dedirten bir restoranda yedik. Ristorante a Santa Lucia”, Dom meydanının solundan devam eden caddenin 3.sol sokağı olan Via S.Pietro all’Orto’da. 1929’dan beri hizmet veren küçücük, sevimli ve içi yerel halkın yediği çok belli olan İtalyanlarla dolu bir restoran. Biz yediklerimizden çok memnun kaldık, pizzası ve risottosu nefisti.

Öğleden sonra yola çıktık, önce herşey çok güzeldi, iyiki Milano’ya indik, yine İtalya başka vs muhabbetiyle devam ederken, akşam saatlerinde İtalya-İsviçre Alp dağları geçişinde sıkı bir kar bastırdı, yol felaketti, tırsmadım desem yalan olur, öyle virajlı yollardan geçtik ki, navigasyon ekranında yol bir sarmal şeklinde görünüyordu, bir süre yolda mahzur da kaldık ama çok kısa sürede kar makinesi geldi yolu açtı ve bizi gecenin bir vakti dağ başında kalmaktan kurtardı, neyse ki ara ara 20-30-50 km mesafeli tünellerden geçtik de yolun büyük bir kısmını kapalı tünellerden geçerek kar tipisinden ara ara kurtulmuş olduk.

Bu tatilimizde hiç hesapta yokken Milano’ya inmemiz bize ünlü Gotthard Base Tüneli’nden geçme şansı verdi. San Gottardo Pass denen, Gotthard dağ kütlesinin altından geçen inanılmaz uzun bir tünel, tam 57 km uzunluğunda, 2018 yılında da tren geçişlerinin başlaması planlanan tünel, Milano-Zürih arasında trenle gidiş gelişi kolaylaştıracakmış. İtalya ve İsviçre sınırları arasında, o kadar uzun ki insan inanamıyor, daha sonra tam olarak nereden geçtik diye haritadan baktığımda Andermatt üstünden geçtiğimizi anladım.

Nihayet maceralı, karlı bir İtalya-İsviçre geçişi yolculuğundan sonra gece geç saatlerde geçen kış kayak yaptığımız İnterlaken’e ulaştık, 2 gün de orada kalıp, Grindelwald ve Wengen’de kayak yaptıktan sonra yine Zürih üzerinden dönüşe geçtik.

Özetle Savognin ve yakın çevresinde (Graubunden bölgesi) yer alan tüm kayak bölgesindeki pistler uzun, orta seviye kayakçılara çok uygun ve güzel, ayrıca sakin, denemek isterseniz pistleri inceleyip aralarında seçim yapıp deneyebilirsiniz…

Netice;
-Eğer, hergün değişik pistlerde günübirlik kayak yaparım diyecek çılgınlıktaysanız bu bölge size göre…
-Benim tespit ettiklerimden Flims-Laax, Arosa-Lenzerheide ve Savognin hem birbirine yakın, hem de orta seviye zorluktaki zevkli, uzun mesafeli kayak pistleri olan merkezler,
-St.Moritz bu kasabalara en uzak olanı, ama vaktiniz varsa güzel, bakımlı bu kasabayı da gezmek, görmek için uğrayın derim, bu kadar yakınına gitmişken ünlü St Moritz’i görmedim demezsiniz,
-Bu bölgeye giderseniz İsviçre’nin ünlü Davos şehrini de ziyaret edebilirsiniz,

-Ayrıca Dünya’nın en ünlü, en panoramik tren seyahatini yine bu bölgede yapabilirsiniz, GLACIER EXPRESS. Bu trenin tavanları cam, manzara muhteşem.
Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

2 Comments

 1. Gülşah Şubat 24, 2017

  merhaba,
  biz eşimle kayağa yeni başladık, 2 sefer Bulgaristan Borovest e gittik, bu sene geçen seneye göre daha iyiyiz ama daha çoook yolumuz var. Bu bahsettiğiniz yerlerde yeni başlayanlar için uzun pist varmı biliyormusunuz?

  • admin Mart 6, 2017 — Post Author

   Merhaba,
   İnterlaken-Grindelwald-İsviçre yazımı da okudunuz mu, orası da çok güzel bir bölge, üstelik pistleri de zor değil.

   Savognin de de hem kolay hem de çok uzun bir pist var ama ben size daha kolay kayabileceğiniz ve
   çok uzun pistlere sahip Fransa’da iki bölge daha önerebilirim, biz geçtiğimiz sene bu iki bölgede kaydık.

   Birisi Val Cennis Vanoise,Fransa
   Diğeri ise Grand Massif, Fransa

   Özellikle Val Cennis Vanoise çok çok rahat ve çok uzun pistlere sahip, tek bir telesiyej ile çıkıp “Escargot” yeşil (en kolay-yeni başlayanlar için) pistinden aşağıya uzun uzun ağaçların arasından kayıyorsunuz, ayrıca ” traverse” diye de mavi pisti var.
   Aşağıda konaklayacağınız kasabalarda çok sevimli. İtalya nın Torino şehrine uçup, oradan araba kiralayıp rahatça bu kayak pistine ulaşabilirsiniz, yollar süper, dağlık değil, açık.
   Lanslebourg kasabasında konaklayabilirsiniz ( telesiyeje en yakın kasaba)

   Diğeri de Grand Massif bölgesi,
   Buraya da Torino ya da İsviçre-Cenevre ye uçarak ulaşabilirsiniz.
   Bu bölgede de küçük küçük kasabalar var sıra sıra, Samoens kasabası telesiyejlere en yakın kasaba, Morillon da öyle, buralarda kalıp yukarı pistlere telesiyejle çıkarsınız.
   Buradaki yeşil “Marvel” pisti süper, orman içinden inen çok uzun ve rahat bir pist, ayrıca bir sürü de mavi pist var…

   Her iki bölgede güzel ama kar durumlarına da bakın gitmeden,
   Ayrıca Val Cenis ski map ve Grand Massif ski map diye bakarsanız anlattığım pistleri görebilirsiniz..

   Umarım verdiğim bilgiler sizin için yeterli olur.
   İyi tatiller dilerim

Leave a Reply

© 2022 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram