Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

METEORA / YUNANİSTAN

1991 yılında yaptığımız Yunanistan gezimizin en ilgi çekici yeri bana göre Meteora bölgesiydi.
İpsala’ dan 620 km uzaklıkta Kalambaka kasabası yakınında, kayaların tepesine birbirinden bağımsız olarak kurulmuş manastırlar, kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikası. Görür görmez insanı büyülüyor… “Meteora” kelimesinin sözlük anlamı “ gökyüzünde asılı ” demek.
Ortodoks keşişler Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek, Tanrı’ ya daha yakın , dünyevi konulara ise daha uzak olmak amacıyla bu manastırları yapmışlar. Bir diğer sebep ise, keşişlerin Ortodoksluğu Osmanlı egemenliğinden korumak amacıyla bu bölgeye kaçmalarıymış. Her bir manastır 300 m. kadar yükseklikteki kayaların üzerine yapılmış. İnsan ilk gördüğünde inanamıyor, çok etkileyici, manzara muhteşem.


Meteora manastırları Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alıyor..
Milyonlarca yıl önce burası bir iç denizmiş, yaşanan doğa hareketleri ile deniz dibi yeryüzüne çıkmış, sonra kayalar şekillenmiş ve şimdiki halini almış, 300 mt yüksekliğe varan bu kayaların tepesinde düzlükler oluşmuş. İnziva amacıyla 11.yüzyıldan itibaren bölgeye gelen keşişler önce kayaların içinde mağaralarda yaşamışlar sonra bu devasal kayaların tepesindeki düzlüklere manastırlarını inşa etmişler. Ancak işin ilginç tarafı, manastırların kaya bloğu tepesindeki düzlük alan ile birebir aynı genişlikte inşaa edilmiş olması. Bir karış bile boşluk bırakmamışlar. Nasıl olmuşta bu manastırları bu kadar yükseğe yapabilmişler, bu bir muamma. Rahipler manastırlara birbirlerini ipten yapılmış file asansörlerle çekmek suretiyle ulaşıyorlar. Şimdi merdivenlerle de ulaşım sağlanabiliyor. Ama halen turistlere gösteri olarak da yapsalar, file ile ulaşım da devam ediyor. Biz bizzat şahit olduk.

Şimdiki koşullarda yollar yapıp, manastırlara ulaşımı kolaylaştırmışlar ama yine de bir noktada yol bittiğinden ve devamını patika yollardan yürüyüp, yüzlerce basamak çıkıp, yolu tamamlamak zorunda kaldığınızdan şimdi bile ulaşım çok kolay değil. Bu şartlarda biz zorlanırken, o devirlerde sadece insan gücüyle bu manastırların nasıl bu kayaların en tepesine oturtulduğuna bir kez daha şaşıyorsunuz…

800 yıl öncelerde bu malzemeler buralara nasıl taşınmış, bu inşaatlar nasıl yapılmış, yemek ihtiyaçlarını nasıl sağlamışlar ? İnanılır gibi değil. 24 adet manastırın bulunduğu Meteora’da bugün içinde hala keşişlerin olduğu ve birkaçı ziyarete açık olan 6 manastır var. Bazılarında rahipler, bazılarında ise rahibeler yaşıyor. Manastırların isimleri Agia Triada or Holy Trinity, Varlaam Monastery, Monastery of Agios Nikolaos Anapafsas, Roussanou Monastery, Megalo Meteoro or Metamorphisis ( manastırların en büyüğü ve müze olarak kullanılıyor ), Agios Stefanos ( müze olarak kullanılıyor)

Meteora’ yı ilk kez siyah beyaz seyrettiğim James Bond filminde görmüş, o zaman bilmediğimden burası dekordur herhalde demiştim. Meteora turizm potansiyeline Roger Moore ‘ un ünlü filmi ‘For Your Eyes Only’ ile kavuşmuştur sanırım. Filimde James Bond halat merdivenden manastıra tırmanıyordu. Bu sebeple James Bond filminin çekildiği Agia Triada manastırı ‘‘James Bond’un manastırı’’ diye de anılıyor.

Meteora’nın en büyük manastırlarından biri olan Varlaam şu anda dış dünyaya açılmış ve çağa en ayak uydurmuş manastır. Varlaam Manastırın’da turistlerin talep edebileceği, gelir getirecek her şey düşülmüş. Manastırda tüm hediyelik eşya satışı mevcut. Kilise müzik kasetleri, ikonlar, tahtadan eşyalar vs. vs.

Meteora’ da rahibelerin yaşadığı tek manastır ise Agios Stefanos. Rahibeler de turizm gönüllüsü birer iş kadını olmuş. Çeşitli hediyelik eşyalar, özellikle de rahibelerin yaptığı dantel işlerini satıyorlar.

Manastırları ziyaret edecek kadınların etek giymeleri gerekiyor. Biz iki bayan pantolonluyduk ve oraya kadar gitmişken ( ayrıca tatilde yanıma hiçbir zaman zaten etek almam) eteksizlik yüzünden girememek beni yıktı. Tam o sırada 2 yaşlı İngiliz turist bayan bize iç eteklerini ( jüpon ) vermeyi teklif ettiler. Aşağıdaki resmimi görünce siz de bu kuralın ne kadar saçma olduğunu anlayacaksınız. Çok komik olmuştuk, ama yapacak başka bir şey yoktu. İngiliz bayanlara minnettar kaldık

Manastırların olduğu bölgenin oluşturduğu kayalıkların eteklerindeki Kastraki kasabası var, bu kasaba artık turizmin tüm nimetlerinden faydalanıyor. 11. yüzyılda keşişler bilebilirlermiydi ki, yıllar yıllar sonra inzivaya çekildikleri yer turizm cenneti olacak. Meteora’dan Kastraki’ ye inince her tarafı saran kuzu çevirme ve kekikli kokoreç kokusunu takibe başlıyorsunuz. Burası kuzu çevirme ve kokoreç yapılan tavernalarla dolu. Yukarıda inziva, aşağıda dünya nimetlerinin yoğun hissedildiği koku bulutu. Kuzu çevirme, yanında sızma zeytinyağlı, kekikli, beyaz peynirli Yunan salatası ve yöresel köy şarabı.. Hımmm nefis. İşte yaşamak, işte dünyanın tadı…

Sabah Kastraki’ de uyandığımda şöyle bir yukarıya Meteora manastırlarına son kez baktım, muhteşem, büyülenmemek elde değil.

NETİCE ;

-Meteora Dünya üzerinde görülmesi gereken yerlerden,
-İstanbul’ dan Meteora (Kalambaka’ ya) 890 km ,
-Maalesef Yunanistan’ ın bir çok yerinde olduğu gibi Meteora’ da da Osmanlı’ ya ve Türklere karşı düşmanlık izleri var,
-1991 yılında gittiğimizden size kaldığımız otel ve yemek yediğimiz yerler hakkında isim vermek istemiyorum, çünkü zaman içerisinde değişikliğe uğramış olabilirler.

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

23 Comments

 1. nazım Aralık 13, 2007

  Sayın:Selda TOGAY İlk önce göstermiş olduğunuz incelikten dolayı teşekkür ederim.Şunu bilmenizi isterim ki gercekten bu uyarımın dikkate alınacağına pek inanmıyordum.Fakat hazırlamış olduğunuz site o kadar içtenki tüm benliğimle okuyorum. Okuduğum cümleleriniz arasında sizin orda görüp ve yaşamış olduğunuz ve gerçektende bizim bilmemiz gerekenler arasında güzel istanbulumuza,akdenizimizin incisi kıbrısa ve biz türklere olan yaklaşımlarının ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyosunuz.Biz geldikleri gibi gidenleri cok gördük ve sadece şimdi ordaki güzellikleri görmek için gidiyoruz.Fakat bunun yanın da oralara bizim de koymuş olduğumuz güzel ve nadide eserler olduğu kanısındayım.Fotoğraflarla aydınlattığınız bu cerceveyi o eşsiz olan eserlerinde hak ettiğini düşünüyorum.En azında burada görmüş olacağımız bize ait eserler tarihini bilen bir milletin hayat damarlarından birine kan vereceğini düşlüyorum ve bu motifleri de unutmamanız temennisiyle eşsiz ve daha nice gezmeler dilerken yeni yazılarınızı heycanlarınızı dört gözle bekliyorum tekrar teşekkürler….BENİ SEVİNDİRDİNİZ!

 2. admin Aralık 13, 2007 — Post Author

  Merhaba Nazım bey,
  ben oralardaki Türk eserlerini de tanıtmak istedim, ama resimlerden ve yazılarımdan farkettiyseniz bakımsız kalmışlar ya da yıkılmışlar.
  Ben de sitemi takip ettiğiniz ve dikkatle okuyarak yorum yaptığınız için teşekkür ederim.
  Yeni yerlerle ilgili yazılarımı çok yakında siteme yükleyeceğim.

 3. Baris Demirag Mayıs 13, 2008

  Sizin gibi gezenleri ve gezdiğini “hava atmadan” paylaşanları çok takdir ediyorum.

  Artık internet sayesinde gezi planı yapmak, yol bilgisi edinmek, kalınacak yerleri belirlemek hakikaten çok kolay oldu, o yüzden şimdilerde biz gezenler çok şanslıyız.

  19 Mayıs tatilinden de yararlanarak yapacağımız Yunanistan gezisine buradaki tavsiyeleriniz üzerine Metero’yı da ilave etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

  Gezi paylaşımlarınız için teşekkürler.

 4. sermin Temmuz 2, 2008

  yükseklik korkusu olanlar gidemez:)ama muhteşem gözüküyorlar..

 5. nuriye meral Temmuz 31, 2009

  çok ilginç yerler.sayenizde tanımış olduk.teşekkürler.sevgilerimle

 6. Bilgi Eylül 2, 2009

  Benim de 2000 yılında eşimle yaptığım Yunanistan gezimden en beğendim yer Meteora oldu. Üstelik hiçbir beklentimiz olmadan gitmiştik. Plansız rotasız Yunanistanda gezerken Selanik’te gördüğümüz birkaç kartpostal bizi Meteora’ya yönlendirmişti. Büyülendik…
  Meteora’yı beğendiyseniz, Ürdün’deki Petra’yı tavsiye ederim.

 7. KUDRET KIPICI Ağustos 27, 2010

  selam

  Meteora’yı çok güzel anlatmışsınız.Gerçekten görülmesi gereken bir yer.Ufak bir hatırlatma.Buraya özel araçla gidenler eğer TRIKALA üzerinden gidecekler ise yolun çok virajlı ve çokta geniş olmadığını hatırlatmak isterim.Kozani yolu daha uygun.

 8. İsmail BAYSAN Kasım 11, 2010

  Selam
  Ne zamandır merak edip bulamadığım nefis eserleri sayenizde gördük.Elinize,yüreğinize,gönlünüze sağlık.Keşke bizlerede oraları görmek nasip olsa.Bu harika yapıtlar insalığın ortak malı olmalı.Politikaya karıştırmadan.

 9. hatice Kasım 13, 2010

  çok güzel site hazırlamışsınız,tebrikler..

 10. Ercüment Kireçkaya Ocak 8, 2011

  Fotoğraflar için çok teşekkürler.gidip görmek istediğim yerlerin başında geliyor.

 11. Fidan Tükenmez Mayıs 12, 2011

  Muhteşem bir site olmuş, ellerinize sağlık.. gezi notları, fotoğraflar, rotalar herşey birbirinden keyifli .. 4/4lük bir gezi rehberi, üstelik hiç bir yerde bulamayacağımız bilgiler ve enteresan kasabalar, köyler vs. bir çok bilinmeyen nokta hakkında bilgi veriyor.. okudukça yola çıkmak geliyor içimden. Lütfen paylaşmaya devam ediniz… Paylaşımınız için teşekkürler ve daha nice keyifli geziler diliyorum.. sevgiyle.

 12. Seyfi Günaçtı Temmuz 25, 2011

  Gerçekten ilgi çekici. Biz “Sümela Manastırı o kayalığa nasıl yapılmış?” diye hayret ediyorduk. Bunların yapımı daha hayret verici…

 13. Murat Atmaca Eylül 4, 2011

  Metaora, çocuklarla (4 ve 6 yaş) gezilebilecek bir yer mi? Araba ile manastırların ne kadar yakınına ulaşılabiliyor? Sizin gittiğiniz tarihten bu güne yollar değişmiş de olabilir belki ama…

 14. tolga Eylül 6, 2011

  yollar gayet güvenli ve rahat. her yaş çocukla gezilebilir. yalnızca grand meteora manastırına 140 kadar merdiven çıkılarak girildiği için yaşlılar için biraz yorucu…

 15. fazlı Şubat 1, 2012

  gerçekten çok ilginç bir yermiş yunanistan da olması yok iyi en azında yakınımızda bir yer

 16. yener Mayıs 31, 2012

  harika çok beğendim .. . aynen sümela manastırı gibi …

 17. Ali Bora ERSOY Ekim 4, 2012

  Bölge hakkındaki görüş ve düşünceleriniz beni yeterince aydınlattı….teşekkürler

 18. Halil Hazinedaroğlu Haziran 23, 2013

  Yunanistan’a arabamızla yapacağımız gezide tesadüfen okuduğum bloğunuz nedeniyle güzergah değiştirdik. Yollardaki yönlendirme levhalarının azizliğine uğrayarak biraz zorlu bir yolculuk oldu ancak muhteşem bir gezi oldu. 70-80 Euro civarında oda fiyatlı (2 kişi) butik otellerlerde Haziran ayına ragmen yer bulmak zor olmadı. Yunanistana gidipte buraları görmeyen birçok kişiyi tanıyorum. Sayenizde bu güzellikleri görme şansımız oldu.

 19. veysel Ağustos 14, 2013

  merhaba,

  belirlediğiniz rota ve bilgilere bayıldım,çok teşekkürler.Aynı rotayı eşimle yapmak istiyoruz.Ancak yunan adaları kısmını ayrı bir başlık altında anlatacağım demişsiniz fakat ben yunanadaları ile ilgili kısmı bulamadım site içerisinde.Rotanın Yunan Adaları kısmında verdiğiniz bilgilere nasıl ulaşabilirim.

 20. renklidergi Ocak 10, 2014

  Harika bir tanıtım yazısı. harika bir dünya köşesi. Samimi anlatımınız, aydınlatıcı bilgileriniz için ayrıca teşekkür etmek istedim.

 21. Ceyda Ekim 13, 2014

  Merhabalar. Bizde ailecek bir haftadır Yunanistan’da geziyoruz ve hemen hemen sizin benim doğduğum yıllarda yaptıklarınızla aynı şeyleri yapmışız:) Bu çok değişik ve güzel hissettirdi. Şu anda ise Meteora yolundayız:) Zaten Meteorayı araştırırken buldum sizin sayfanızı ve heyecanımız tamamıyle iki katına çıktı. Mükemmel anlatmışsınız her şeyi. Emeğinize sağlık, teşekkür ederiz.

 22. Ozer Aralık 13, 2015

  Merhabalar, Yunanistan’a gezi planladığım 2012 yılında bu yazınıza rastlamış ve oldukça feyz almıştım, yaklaşık sizinle aynı rotayı izleyerek 15 günlük bir gezi gerçekleştirdim, yardımlarınız için teşekkürler, yazınız bilgilendirmeleriniz çok güzel ve faydalıydı.

  Bu da benim Meteora ve Yunanistan maceramın bir bölümü.
  http://dustumyollara.blogspot.com.tr/2015/12/yunanistan-gezisi-bolum-2-meteora.html

 23. ortodoks Ağustos 3, 2017

  Manastıra ancak etekle girmesini saçmalık değil! Dine uygun bir kural! Camiye nasıl başı açık girilmez – manastırda eteksiz olmaz! O kadar basit ve net!

Leave a Reply

© 2022 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram