Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

MEGEVE-EVASION MONT BLANC’da Kayak FRANSA

Kış yaklaştığında bizim evde başlıyor kayak programı konuşmaları. En aklımın karıştığı, kararsızlıklar içinde kaldığım tatil planlamasını kayak tatillerimizde yaşıyorum. Özellikle İsviçre ve Fransa’da çok sayıda, öyle güzel kayak pistleri ve bölgeleri var ki, hangi pistte kaysak acaba diye başlıyorum kayak pistlerini, kayak bölgelerini incelemeye, kayak bölgelerinin pist haritalarını incelemek de en sevdiğim işlerden.

Artık gitmesem de, kayak yapmamış olsak da Avrupa ve ülkemizdeki neredeyse tüm kayak pistlerini kolaylık ve zorluk durumlarını, teleski mi var, gondol mu, yoksa telesiyej mi, yeşil ve mavi pistleri yoğun mu, pist uzunlukları nasıl, pistler orman içinden mi iniyor yoksa klasik geniş ağaçsız boş pistler mi, kayak bölgesi kasaba başlangıçlı mı yoksa oteller kayak pistlerinin olduğu bölgede mi yer alıyor, çevresinde nereler var, kayaktan sonra ne yapılır şeklinde genel bilgi sahibiyim.

Eğer hafta sonluk kısa kayak tatilli yapacaksak yurt içindeki kayak bölgelerine, hafta sonundan daha uzun bir tatil planlıyorsak yurtdışındaki kayak bölgelerine gidiyoruz. Bana kalsa 15-20 gün gidip özellikle Fransa ve İsviçre’de ki özellikle merak ettiğim kayak bölgelerinde tek tek gezip, sırayla hepsinde kayak yapmak isterim.

Tam biz bu kış nerede kayak yapsak, nereye gitsek, yurt dışına gitmesek de Erciyes’de mi kayak yapsak, Palandöken’e mi gitsek diye konuşup planlamaya çalışırken Pegasus Havayolları Ocak ayı başında “%30 indirim ile yurtdışı seni bekliyor” kampanyasını yayınlayınca biz de her yere yakınlığı dolayısıyla hadi o zaman Cenevre’ye uçak bileti alalım, sonra karar veririz Fransa mı, İsviçre mi ne taraftaki kayak bölgesine gideceğimize dedik ve Şubat başı için aldık Cenevre biletlerimizi ve sıra geldi nereye gideceğimize karar vermeye.

Geçtiğimiz yıllarda Fransa’nın Grand Massif, 3 Valley ve Val Cenis Vanoise kayak bölgelerinde yaptığımız kayak tatillerimizde tüm kayak şartlarından ve pistlerden memnun kalıp pek mutlu dönünce bu kış tekrar Fransa’nın farklı bir kayak bölgesini denemek istedik.

Ben gene büyük bir zevkle tekrar tekrar pist haritalarına baktım, inceledim ve hem yıllar önce okuduğum bir gezi dergisinde görüp aklımın bir köşesinde kalan Megeve kasabası ve çevresini görme isteği, hem muhteşem bağlantılı rahat kayılacak pistleri olması, hem de bu bölgenin Cenevre havaalanına (68 km) çok yakın olması dolayısıyla bu defa tercihimizi Megeve kayak kasabasını da içine alan Evasion Mont-Blanc bölgesinden yana kullandık. İyi ki de öyle yapmışız gerçekten çok özel ve muhteşem bir yer…

Evettt, 2018 yılı Şubat ayı, bu defa kayak için Yine Düştük Yollara…

3 Şubat Cumartesi sabah uçağı ile rötarsız, sakin, huzurlu bir uçuşla Cenevre’ye uçtuk. Bu defa 5 günlük bir tatil planladık ama gidiş ve dönüş günlerimizde kayak yapmadık, sadece aradaki 3 günümüzü kayak yaparak geçirdik, diğer günlerimizi biraz çevre gezmeleri için kullandık.

Cenevre havaalanı konumu itibariyle 2 ülke çıkışlı, Fransa ve İsviçre’ye çıkış yapılabiliyor, biz her zaman olduğu gibi gitmeden internet üzerinden arabamızı kiraladık, kiralarken ilgili firmadan bize hangi ülkeden çıkış yapacağımız sorusu geldi, biz Fransa tarafına geçeceğimiz için Fransa çıkışı tercih ettik.

Gidecek olanlara ufak bir bilgi, eğer Cenevre’ye gidip oradan Fransa’ya geçecekseniz ve arabanızı da bu şekilde kiralıyorsanız İsviçre’ye girişte pasaport kontrolünden geçtikten sonra, direkt İsviçre tarafındaki araç kiralama bölümüne gitmeyin, önce havaalanı içinden yürüyerek Sectour France tabelalarını takip edip Fransa tarafına geçmeniz ve Fransa tarafındaki rent a car şirketlerine gitmelisiniz.

EVASION MONT BLANC
Evasion Mont-Blanc kayak bölgesi demek sadece güzel pistlerde kayak yapmak değil, Mont-Blanc eteklerindeki muhteşem Alp dağları manzarası içine dağılmış geleneksel ve korunmuş kasaba ve köylerinin görselliğini de yaşamak demek. Aslında Mont Blanc dağına yakın olması ve Mont Blanc’ı görmesi bile başlıbaşına apayrı bir özellik katıyor bu kayak bölgesine.

Mont Blanc, İtalyan’ların Monte Bianco, Fransız’ların Mont Blanc dediği “her ikisi de Beyaz Dağ” anlamına gelen 4.810 mt yüksekliği ile Alpler’in ve Avrupa’ nın en yüksek dağı. Mont Blanc masifi Savoie Alpleri grubunda ve bu bölge Fransa’nın Haute Savoie bölgesi ve ayrıca bölge Mont Blanc Natural Resort olarak geçiyor.
Fransa’dan İtalya’ya geçişi sağlayan 11,6 km uzunluğundaki ünlü tünel “Tunnel du Mont Blanc’da” hemen bu bölgede.

Eski çiftçi köyleri; Megève, St. Gervais ve Les Contamines-Montjoie, Combloux, daha aşağılarda konumlanmış diğerlerine göre daha büyük olan Sallanches ve tabii ki etkileyici Chamonix kasabasının da bu kadar yakın olması bölgeyi daha da özel kılıyor. Kasabaları tek tek gezdik, her biri birbirini tamamlıyor, bütünlüğünü bozmuyor. Kıvrıla kıvrıla inilen dağ yolları arasına serpiştirilmiş inanılmaz şık ve geleneksel ahşap evleri, zevkle restore edilmiş ahşap otelleri ve şaleleri bu bölgenin karakterini yansıtıyor, insan bu köyleri seyre doyamıyor.

Evasion Mont Blanc bölgesi her yönüyle özel bir bölge. Sadece kayak yapmak için değil, yürüyüş parkurları, kızak pistleri ve turları, buzul turları, Mont Blanc tramvay turları, sıcak hava balonu gezisi, teleferik gezileri gibi çeşitli atraksiyonları da içine alan bir bölge. Gördüğüm, okuduğum broşürler, bilgiler bu yönde, özellikle bahar ayları ve yaz başında eminim ayrı bir güzel oluyordur.

MEGEVE
Özellikle Megève muhteşem ve inanılmaz güzel bir köy, geleneksel ahşap köy evleri, köyün canlı meydanı, şık mağazaları, cafe ve restoranları, otelleri, şaleleri, at arabaları hepsi birbirini tamamlayan güzellikte. Ama yanısıra Megeve biraz sosyetik, biraz lüks ve Fransa’nın pahalı kayak merkezlerinden, bu sebeple konaklama anlamında da pahalı bir seçenek.

Fransa’nın Haute-Savoie bölgesindeki MEGEVE kış sporları alanında Alp’lerin en iyilerinden sayılan “Best of the Alp”ler listesi içinde de haklı yerini almış. https://www.bestofthealps.com/en/

Ayrıca Megeve’in çevresi kendisi gibi çok ünlü ve güzel kayak bölgeleri ile çevrili. Fransa’nın en eski kayak bölgelerinden Aravis-La Clusaz Megeve’e 29 km uzaklıkta, bir diğer kayak bölgesi Espace Diamant ise 23 km mesafede, Chamonix tarafındaki pistler ve Les Houches pistleri de gene Megeve’e yakın kayak bölgeleri eğer daha fazla zamanımız olsaydı en azından birer gün de oralarda kayak yapmayı çok isterdim.

ST. GERVAIS
Evasion Mont Blanc’ın daha büyükçe ve tarihi kasabalardan St.Gervais, 200 yıldan fazla zamandan beri kaplıcalarıyla da ünlü, sevimli ve şık bir meydanı olan St.Gervais ve hemen yakınındaki Le Chatelet köyü konaklamak için de iyi seçeneklerden. Çünkü Megeve kayak bölgesine ulaşılan ana teleferiklerden birisi olan St.Gervais Bettex teleferiği bu kasabadan kalkıyor. Eğer illa ki kayaklarımı takıp kayarak piste çıkmak şart değil diyorsanız “bizim yaptığımız gibi” bu kasabalardan birinde konaklayıp, pistlere kasabalardan ulaşabilirsiniz, bu sebeple St.Gervais’de konaklamak iyi seçenekler arasında.

Bu bölgede ayrıca yapılabilecek atraksiyonlardan diğeri de Tramway du Mont Blanc denen klasik bir tramvay gezisi ile 1794 mt yüksekliğe kadar, sakin ve manzaralı bir gezinti yapmak. Tramvay, Le Fayet, St.Gervais, Motivon, Col de Voza, Bellevue istasyonlarından geçiyor. Tramvay ayrıca Chamonix’ye gelmeden çok yakın bir kayak bölgesi olan Les Houches’da Bellevue istasyonunda inerek kayak yapma imkanı da sağlıyor. Le Fayet ya da Saint-Gervains’den başlayan bu tramvay turu sadece gidip dönecekseniz 1 saat gidiş, aynı duraklardan olmak üzere 1 saat de dönüş sürüyor ve gidiş/dönüş bilet ücreti 32,5 Euro, ama Les Houches bölgesinde kayak da yapacaksanız o zaman tramvay dahil, Les Houches Ski Area olarak bilet alınıyor ve bu defa ücreti 4 saat için 39 Euro, tam gün için 43,5 Euro (kayak + tramvay)


* Fotoğraf hunza.pro sitesinden alıntıdır.

CHAMONIX
Gene “Best of the Alp”ler arasında olan ve 1924 yılında ilk kış Olimpiyatları’nın da yapıldığı en ünlü ve en eski kayak bölgelerinden Chamonix’de Megeve’e çok yakın, Megeve ile Chamonix arasındaki mesafe 32 km. Kayakdan kalan bir zaman aralığında bir akşam yemeği yemek için ya da bir öğleden sonra Chamonix kasabasını da gezip görmek, orada bir kahve içmek güzel bir tercih oluyor. Biz kaymadığımız bir ara kısa bir Chamonix turu yaptık ve o turda Chamonix’de kendimize süper eğlenceli bir atraksiyon bulduk, Chamonixparc’da Alpine Coaster’a bindik ve çok eğlendik.
(Chamonix Luge Alpine Coaster) www.chamonixparc.com

Ayrıca Chamonix’de popüler ama bana biraz ürkütücü gelen teleferiklere binip daldan dala gezercesine Mont Blanc ve Alp’lere daha da yaklaşabilmenin keyfi sürülebiliyor. Bunlardan en ünlüsü olan Aiguille du Midi teleferiğine binerek Chamonix’den Mont Blanc’a daha da yaklaşıp yanısıra 3842 metreye çıkmışken muhteşem Alp’ler manzarasına karşı “Le 3842’de” bir öğlen yemeği yenebiliyor. Tam da altınızdan Mont Blanc tüneli geçerken.
http://www.aiguilledumidi-restaurant.com/3842/en/index.php?lang=en

Ya da Mont Blanc’a karşıdan bakmak isterseniz 2525 mt yükseklikte tam iki dağ arasında ki boşlukta beşik gibi sallana sallana geçerken, “yüreğiniz kaldırırsa ve o an Mont Blanc’a bakmak aklınıza gelirse tabii” Brevent Flegere teleferiği ile bir macera yaşıyabilirsiniz. Ben bu teleferiğe Chamonix kasabadan yukarı doğru bakınca bile ayaklarım kesildi.

COMBLOUX
Resimsel güzellikteki Combloux kayak köyü “Mont Blanc’ın incisi’’ ünvanını almış, bu ünvanı alması Alpler’in bu en yüksek dağına karşı olan eşsiz manzarasına borçlu. Bu kasabanın tarihi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Özenle korunmuş geleneksel evleri ve çiftlikleri taş ve ahşap malzemelerin karışımıyla yapılmış. 18. yüzyıldan kalma barok mimarideki Saint Nicolas köy kilisesi ise otantik ve tarihi Combloux köyü manzarasını tamamlıyor. Combloux Megeve’e de sadece 7 km uzaklıkta.

Bizim kayak sonrası yakın çevre kasabaları da gezmek, keşfetmek, yemeklerimizi geleneksel kasaba restoranlarında yemek, akşamları otelimizden çıkıp kasaba sokaklarında dolaşabilmek yönünde tercihlerimiz olduğu için biz kayak bölgelerinin kasabalarla bağlantılı olanlarında kalmayı tercih ediyoruz.

Bu sebeple bu sefer ki tatilimizde orta noktaya yakın konumlanmış olan Combloux köyünde Caprice Des Neiges – Logis de France otelinde konakladık. Konakladığımız Caprice Des Neiges – Logis de France otelimizden çok memnun kaldık, hem konumu, hem manzarası, hem de otel şartları süperdi. Yola bağlantısı çok rahat, otoparkı rahat, ayrıca konum olarak hem daha aşağıda kalan kasabalara çok yakın, hem de daha yukarıda olan Megeve’e yakınlığı ile süperdi.

Sabah uyanıp otelin kahvaltı salonuna indiğimizde bizi karşılayan manzara ile dilimiz tutuldu. Aşağıdaki vadinin üstünü sis kaplamış ve sisten bir ırmak gibi görünen muhteşem bir manzara. Bu manzaraya karşı konumlanmış otelin kahvaltı salonu bile bizi mutlu etmeye yetti, iyi ki bu otelde kalmışız dedik. Gözümü manzaradan alamadım ve masadan uzun süre kalkamadık.

Combloux’un kayak pistlerinin bu bölgedeki diğer pistlerle de bağlantısı var, özellikle Le Jaillet’den çıkılan pistler ve Le Jaillet teleferiğinin başlangıç noktasından ve park alanından Megeve Mont D’Arbos tarafına otobüsler sürekli olarak çalışıyor. Ayrıca gene kayak bölgeleri olan La Giettaz ve Cordon’a da direkt kayak bağlantıları bulunmakta.

EVASION MONT BLANC Bölgesinde Kayak
Burası hem tecrübeli kayakçılar için süper pistlere sahip, hem de kayağa yeni başlayanlar için cennet denebilecek çok uygun yeşil pistlere sahip bir kayak bölgesi….
Evasion Mont Blanc kayak bölgesinin pist toplamı 445 km uzuluğunda ve her zorluk seviyesinde kayak pisti var, ama benim en çok yeşil ve mavi pistlerinin çokluğu ilgimi çekti, çünkü biz artık risk almak istemiyoruz, sakin ve risksiz kayak yapmayı tercih ediyoruz. Özellikle orman içinden, çam ağaçlarıyla kaplı, sağında solunda küçük oduncu kulübeleri serpiştirilmiş, manzaralı yollardan inen pistlere bayılıyorum. Bu bölgenin bazı pistlerinde keyifle, sanki orman yürüyüşüne çıkmış gibi kayak yaptık.

Megève kayak bölgesindeki pistlerin yaklaşık yarısı orta seviyedeki kayakçılar ve yeni başlayan kayakçılar için ideal, hatta yeşil pist sayısı 37 adetle gerçekten yeni kayakçılar için muhteşem. Bölge tanıtımında toplam 445 km lik pistlerin 199 km’si kolay pist, 187 km’si ise orta zorlukta pistler olduğu bilgisi yer alıyor.

Merkezdeki Megeve kayak bölgesi, Rochebrune/Côte 2000, Le Jaillet ve Mont d’Arbois olmak üzere birbirine bağlı 3 adet ana pist ağından oluşuyor.

Pistlere en kolay erişim 1840 mt deki Mont d’Arbois ortak noktasına çıkmak ve bu noktadan diğer tüm pistlere dağılmak.

Mont d’Arbois’e çıkış için bir kaç nokta var, bunlar ;
Eğer Saint Gervais bölgesinde konaklıyorsanız ve arabanız var ise, arabanızı Saint-Gervais Mont Blanc’da Le Chatelet’e park edip, St.Gervais Bettex teleferiği ile Le Bettex’e ulaşabilir ve oradan da Bettex-Arbois teleferiği ile Mont D’Arbois’e çıkabilirsiniz
Ya da aracınızla direkt Le Bettex’e çıkıp, aracınızı orada park edip, gene Bettex-Arbois teleferiği ile Mont D’Arbois’e çıkabilirsiniz

Mont D’Arbois’e çıktıktan sonra St Gervais tarafındaki Bettex-Arbois teleferiği tarafına hiç zorlanmadan inilen **Chateluy yeşil pist** çok rahat bir pist, sağınızda Mont Blanc manzarası ile muhteşem keyifli bir orman içi inişi, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir pist,

Gene Bettex-Arbois teleferiği ile Mont D’Arbois’e çıktığınızda sola Marmotons yeşil pistine doğru gidip, oradan Alpage yeşil pisti ya da Lanches yeşil pistini takip edip, İdeal telesiyejinin biniş noktasını geçip, aşağıya Mandarines yeşil pisti ile devam ettiğinizde direkt Mont d’Arbois teleferiğine biniş noktasına iniliyor ve bu süper güzel bir rota oluyor, hem uzun hem rahat inişli bir pist,

Combloux’da kalıyorsanız La Princesse’e gidip aracınızı oradaki araç park yerine bırakıp, oradan Princesse Teleferiği ile gene 1840 mt deki Mont d’Arbois noktasına çıkabilirsiniz, ayrıca Princesse teleferiğinin ilk bölümü Pist de Luge La Princesse “kızak pistinin” olduğu bölge, Princesse teleferiğiyle Mont d’Arbois’e çıktıktan sonra Finance mavi pisti ile başlayıp, Prapacot mavi pisti ile devam edip, ister mavi Encraty pisti ile ister yeşil Le Plan pisti ile ilk arabayı bırakıp Princess teleferiğine binilen noktaya inilebiliyor,
Gene Combloux köyünde ya da Megeve’de kalıyorsanız, Megeve köyünün içinden Debutants PT Vorasset/ Mt d’Arbois Park noktasına çıkıp, oradaki kapalı veya açık park bölgesine aracınızı park edip, o noktadan hem Mont d’Arbois teleferiği ile 1840 mt deki Mont d’Arbois noktasına çıkılabiliyor, hem de gene aynı noktadan (Mt d’Arbois teleferiği karşısından) kalkan Rocharbois teleferiği+Caboche teleferiği ile Rochebrune 1754 m tepesine çıkıp, oradan gene yeşil, mavi ya da kırmızı pistleri kullanarak Mont D’Arbois’e inilebiliyor ya da Alpette telesiyeji ile daha da sağ tarafa devam edip Cote 2000 (2014 mt) noktasına kadar gidilebiliyor ve oradan dilerseniz aşağıya otobüsler çalışıyor

Combloux’un esas kendi kayak bölgesi içinse Bouchet telesiyeji ile kayağa başlayabiliniyor ya da daha kolay erişim için Jaillet teleferiği ile çıkılan ve La Giettaz kayak bölgesine kadar erişilen bir pist hattı var, onun için de Le Jaillet park bölgesine aracı bırakıp oradan La Giettaz’a kadar uzanan muhteşem bir kayak keyfi yaşayabiliniyor.

NETİCE ve Kısa Notlar;
-Megeve’de kasaba meydanında mutlaka bir akşam geçirin, sıcak şarap satılan noktalardan şarabınızı alıp yudumlarken kayaktan dönenlerin eğlencesini, hareketliliğini tatlı kayak yorgunluğu eşliğinde izlemek büyük keyif,

-Evasion Mont Blanc’a gidildiğinde çevre gezisi için özellikle Chamonix kasabası ve Mont Blanc teleferikleri, tramvayı ve diğer atraksiyonlar için ayrıca 1 gün ayırmak lazım,

-Konaklama konusunda çok seçenekli bir bölge ama Megeve köyünün kendisi diğer kayak bölgelerine göre daha pahalı seçenekler sunuyor, bu seçeneklerin büyük çoğunluğu açık havada sıcak su havuzları ve jakuzi ile donatılmış özel olanaklar da sunuyor,

-Yanısıra otel ve konaklama konusunda bölgenin birbirinden güzel her kasabasında çok uygun seçenekli oteller de var,

-Ayrıca özellikle minimum 7 gün kalışlar için çok güzel şale seçenekleri var,

-Bölgede direkt piste bağlantılı konaklama seçenekleri de mevcut, eğer kayak pistlerine direkt ulaşmak isteniyorsa özellikle Megeve’de direkt piste (ski in/ski out) çıkışlı bir çok otel ve şale seçeneği var,

-Combloux’un kayak bölgesinde yıldızlı gökyüzü altında kayak yapmak isteyenler için hava koşullarına da bağlı olarak her Perşembe günü Les Garettes kayak pisti aydınlatılıyor,

-Eğer araba kiralamak istemiyorsanız bu bölgeye ve diğer tüm çevre kayak bölgelerine Cenevre havaalanından minibüsler ile her saat başı ulaşım mümkün, ücreti Chamonix’e kadar kişi başı 19,50 euro

-Trenle gitmek de bir seçenek, Sallanches istasyonu Megeve’e en yakın nokta, gene Cenevre havaalanından trene binip Salanches’e gelip, buradan Megeve, Combloux, Saint Gervais’e ulaşmak mümkün (hepsinin Sallanches’den uzaklığı 7-10 km arası) ama tren minibüsle gelmekten daha pahalı 23 euro ve mesafe kısa olmasına rağmen yaklaşık 3 saat sürüyor, tren çok tercih edilmemeli,

-Saint Gervains’de Pizzeria L’Eterle diye süper bir İtalyan restoranı var.
Küçük, sevimli, özellikle odun ateşinde pişirdikleri pizzaları müthiş ama gidilecekse mutlaka erken rezervasyon gerekiyor.

Kayak Kiralama ve Lift Ücretleri
-Mont D’Arbois, Le Bettex ve diğer tüm kayağa başlanan ana teleferik ve araç park yerlerine yakın noktalarda kayak kiralamak için Intersport ve benzeri özel kayak mağazaları mutlaka var,
Kayak kiraları 1 kişi/tüm set için 25 ile 30 Euro aralığında (1 gün için)
(kayak+baton+ayakkabı+kask)
Pistlere çıkış lift (ski pass) ücretleri ise 1 kişi 46,5 Euro
(tüm Evasion Mont Blanc bölgesini kapsayan için)

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Leave a Reply

© 2022 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram