Yine Düştük Yollara

Türkiye'nin İlk Gezi Güncesi

İSTANBUL / ANTALYA YOLU

Bu yıl yaz tatilimizin bir bölümünü geçireceğimiz Antalya Çıralı’ ya giderken, yol üzerindeki Afyon ve Isparta’ ya da uğradık.
İstanbul’dan yola çıktığımızda cumartesi sabah saat 06:00 civarıydı. Klasik Pamukova sabah kahvaltısı ardından, her zamanki gibi Afyon şehir merkezindeki Afyon İkbal Lokantasında öğlen yemeğimizi yedik. Ancak yol üzerinde fabrika usulü çalışan İkbal Lokantasında değil, mutlaka vakit ayırıp şehir içindeki küçük ama asıl İkbal Lokantasında yemenizi tavsiye ederim. Afyon çarşısı merkezindeki bu tarihi lokanta 1922 yılından beri hizmet veriyor, o zamanlar adı Zümrüt Lokantasıymış, 1934 yılında Atatürk burada yemek yemiş ve çok beğenmiş, adının gelecek vaat eden, bahtı açık anlamına gelen İkbal Lokantası olmasını istemiş, o zamandan beri İkbal Lokantası ismiyle hizmet veriyormuş. İçinde ayrıca Atatürk tarafından hediye edilmiş bir ayna da bulunan İkbal’ de insan ne yemek yiyeceğine bu kadar seçenek arasında zor karar veriyor. Ne yenirse yensin, üzerine mutlaka bir kaymaklı ekmek kadayıfı yemeden İkbal’ den masadan kalkmamak lazım derim.
AFYON KARAHİSAR KALESİ

Afyon şehir merkezine girmeniz Afyon Karahisar Kalesini ve Afyon’ da Osmanlı döneminden kalan eski Türk evlerini, sokaklarını da görmenizi sağlayacak. Evler çok güzel, rengarenk, sokakların herbiri ayrı bir fotograflık. Şehrin merkezine, çarşı içine gittiğinizde kalenin muhteşem görüntüsünden ve şehrin üzerindeki hakimiyetinden, özellikle fotoğrafa meraklıysanız Afyonkarahisar kalesinin şehrin ara sokaklarından da görünen heybetli görüntüsünü alabileceğiniz karelerinden siz de etkileneceksiniz.

Afyon içinde bir şehir turu atıp, kaleyi gezip, eski ama güzel Osmanlı evlerini, daracık sokaklarını gezmeden çıkmadık.
AFYON SOKAKLARI

Bu arada Afyon Karahisar kalesinin sokak aralarından görünen manzarasını izlerken arabada müzik olarak ”Karahisar kalesi yıkılır gelir” türküsünü de dinlemeden edemedik.

Karahisar Kalesi yıkılır gelir.
Kakülü boynuna dökülür gelir, dökülür gelir.
Yayladan gel Allı Gelin yayladan.
Kesme ümidini Kadir Mevladan,Kadir Mevladan.
Ver elini karlı dağlar aşalım, bayramlaşalım.
Ben bir koyun olsam, sen de bir kuzu
Meleye meleye getirek yazı, getirek yazı

Saat oldu 15:00, ama ne acelemiz var ki, nasılsa Çıralı’da öğleden sonra olacağız, ha saat 17:00’de ha da saat 20:00 de, ne fark eder, birkaç saat daha geç gideriz, ama bu sayede yol üzerindeki güzel şehirlerimize de uğramış oluyoruz.
ISPARTA-ARKA PLANDA DAVRAZ DAĞI
Afyon’ dan sonra sırada Isparta var. Bu yıl oğlum Batur performans ödevi olarak Isparta ilimizi hazırladı, bizim de Isparta’ yı daha ayrıntılı tanıma imkanımız bu vesileyle oldu. Isparta, düzenli, ağaçlandırılmış, temiz bir şehir, girişte şehrin simgesi gül heykelleri karşılıyor bizi.(çok kötü heykeller, ancak çok da rahatsız etmiyor ) Üniversite şehri olmasının Isparta’ ya düzen ve modernlik kattığı yadsınamaz.

ISPARTA GÜL BAHÇELERİ

Isparta dünyada gül yağı üretiminde birinci sırada, bu özel güller dünya üzerinde sadece Isparta ve Bulgaristan’ da yetişiyormuş. Gül yağının parfümde kokuyu tutucu, yapıştırıcı etkisi var. Dünya’nın en ünlü parfüm markaları üreticileri gül yağını Isparta’ dan alıyor. Güller üzerlerine sabah güneşi vurmadan toplanmalıymış vs vs. Daha da ayrıntılı bilgiler var ama hepsini anlatıp sizi sıkmak istemem ( ödev hazırladık ya, çalıştık tabii bunları da)

GÜL YAPRAKLARI

Bir de Isparta’ nın tarihi bir şehir olma özelliği var, incelendiğinde 1 gün değil bir kaç gün geçirip Isparta’ nın göller bölgesindeki tarihi şehir kalıntılarını görmek, hatta gül mevsiminde gidip, gül bahçelerinde de gezmek için bir zaman yaratmak farz oldu diye düşünüyorum.
Isparta’ dan Antalya’ya Burdur yolu üzerinden değil, direkt Aksu nehri yanından inen yol üzerinden gidiyoruz. Geçtiğimiz yol ağaçlarla çevrili çok güzel ve rahat bir yol, solumuzda kışın kayak merkezi de bulunan Davraz dağı var. Kovada Milli Parkı içinden geçen bu yolun Isparta’ dan Antalya’ ya mesafesi 139 km. Yolun solundan akan Aksu nehri kıyısında durup çay içilebilecek tesisler var.
AKSU NEHRİ-ISPARTA/ANTALYA YOLU

Artık yolumuz az kaldı, rahatlıkla bir çay da içebiliriz. Isparta-Antalya yolunda Aksu nehri üzerinde kurulu Karacaören barajının yanından geçiyoruz, tabiat burada süper güzel.
AKSU NEHRİ

Isparta çıkışı Antalya yolu üzerinde, yol kenarında mevsim itibariyle uygun dönemdeyse kiraz satıcıları var.Isparta her ne kadar gül üretimi ile tanınsa da, Türkiye’deki en meşhur ve kaliteli kiraz üretimi Isparta’nın ilçelerinden Yalvaçtadır, aklınızda olsun.

YALVAÇ KİRAZI
Antalya’ nın Aksu ilçesine yaklaştıkça yol kenarlarındaki seralar artıyor. Antalya’ ya her seferinde Burdur yolu üzerinden inerdik, bu defa bu yoldan gittiğimiz için ve gördüklerimden dolayı çok memnun kaldım. Antalya’ya indikten sonra Kemer yönünde ilerleyip, hava karardığında nihayet Çıralı’ ya ulaşıyoruz.
Güzel bir yolculuktu, denemenizi ve yol üzerindeki ara şehirlerimizin güzelliklerini de bu vesile ile görmenizi tavsiye ederim.

Please follow and like us:
Pin Share

Next Post

Previous Post

5 Comments

 1. Serpil Guvench Mayıs 18, 2008

  Sitenizin adini “turksite.gen.tr” gordum. Cok begendim.
  Bu yaz, Ege kiyisindan Istanbul-Antalya seyahat dusunuyoruz.

  Daha once Afyon, Isparta uzerinden gitmistik, ama sizin dediginiz yerleri gormedik. Baska bir sefere artik.

  Benim size gecirmek istedigim bir arzum var:
  Sizin sitelerinizin Ingilizce olarak da okunabilmesi. Nedeni mi?
  Maalesef, Amerika’da dogmus olan cocuklarimizin lisan problemi var.

  Buralarda buldugumuz Turkiye ile ilgili seyahat kitablarina gelince, yabancilar tarafindan yazilmis, ve de kendi goruslerine hizmet veren bilgiler dolu.

  Guzel hizmetiniden dolayi tekrar tebrikler .

 2. admin Mayıs 21, 2008 — Post Author

  Merhaba Serpil hanım,
  bu pazar günü turksite.gen.tr de sitemi tanıtacaklardı, ancak yayın akışında bir aksaklık oldu sanırım, benim siteme maalesef zaman kalmadı. Sanırım bu pazar “25.mayıs” günü tanıtacaklar.
  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, haklısınız tabii, sitemin ingilizcesi de olsa çok daha verimli olur..
  Umarın Ege üzerinden yapacağınız Antalya seyahati güzel ve mutluluk dolu geçer.Tekrar teşekkur ederim.
  Selda.

 3. Mehmet Ocak 27, 2009

  Merhabalar
  öncelikle yapmış olduğunuz sitenin çok güzel ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak Isparta ile ilgili verilen bilgiler arasında EN GÜZEL KİRAZIN YALVAÇ DA YETİŞTİĞİ YAZILIDIR. OYSA BU YANLIŞ BİR BİLGİDİR. ÇÜNKÜ ISPARTA İLİNDE YETİŞEN VE AVRUPA VE ÖZELLİKLE İNGİLTERE KRALİÇESİNİN YEDİĞİ KİRAZ ULUBORLU İLÇESİNDE YETİŞMEKTE ve yetişen kirazların çok büyük bir kısmı yaklaşık 25-30 yıldan bu yana İHRAÇ edilmektedir.

  bununla ilgili olarak http://www.uluborlu.bel.tr adresinde ve http://www.uluborlu.gov.tr adresinde ayrıntılı bilgi edinilebilir.

  Naçizane bilgimin yukarıda belirttiğim sitelerden doğrulanarak sitenizdeki düzeltmenin yapılacağını umar sağlıklı günler dilerim.

 4. Anıl Eylül 6, 2012

  Yolculuklarımın değişmez durağı Afyon’da bende yol üstündeki büyük İkbal dinlenme tesislerinde durmaktan hiç hoşlanmıyorum. Burası nedense bana seyahat ruhuna çok aykırı geliyor, çok büyük ve tam bir Metropol AVM’Sİ bende öncesinde ya da sonrasında yeni yerler keşfetmeye çalışıyordum. Yazınızda okuduğum Afyon merkezdeki İkbal lokantasını öğrendiğim çok iyi oldu. Bir sonraki seyahatimde durağım orası olacak teşekkürler.

 5. Adnan Kasım 4, 2012

  Fotoğraflarınızı özellikle çok beğendim.. Çok güzel bir yol izlemişsiniz.

Leave a Reply

© 2022 Yine Düştük Yollara

TÜM YAZI VE FOTOĞRAFLAR SADECE KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram